nemozna
21.02.19,14:05
Mám takú širokú otázku. Skôr sa mi jedná o názor a skúsenosti. Mám živnosť a dlhy v soc. poisťovni a v zdravotke. Nie veľké, splácam. Teraz sa mi nedarí, rozmýšľam ísť do zamestnania. Len v normálnom zamestnaní toľko nezarobím ani keď sa na hlavu postavím a budem mať problém so splácaním aj životom. Či len vydržať a riadne sa sústrediť na podnikanie, alebo sa fakt zamestnať. Viem, že je to hypotetická otázka, ale bojujem myslím, že má to moje podnikanie zmysel, len či ozaj toľko do toho investovať , času, zdravia, peňazí. Plus sa chcem opýtať je tu reálny človek čo prešiel osobným bankrotom? Čo tak žije a ako žije? Bývanie, deti, ako to financuje po bankrote? Plus ako sa na Vás dívajú ľudia v práci a pod? Nepovažujú Vás v robote za nespoľahlivého? Ďíky.
Braňo
21.02.19,13:15
nepoznám Tvoje mesačné príjmy a výdavky, ale osobne odporúčam doplatiť všetky dlhy do Sociálnej a zdravotnej poisťovne - nakoľko pri ošetrení môžeš byť odmietnutý, prípadne vôbec nemusí byť poskytnutá zdravotná starostlivosť. Keby si dal nejaké čísla, dalo by sa viac poradiť.
marleau
21.02.19,13:45
veď ale to je ten problém, že to nevie jednorázovo splatiť, mne tiež ako som si založil živnosť nezaplatili 25 tisíc eur na prvej zákazke, napriek tomu, že som ju dokončil bez závad, ja som musel všetko poplatiť ale z čoho?
nemozna
21.02.19,14:14
Veď jané, splácam. Hádam raz to doplatím. To že mi bude odmietnutá zdravotná strarostlivosť mi je jasné.
nemozna
21.02.19,14:15
Myslíš ako čísla aj z podnikania? Chystám si daňové, ešte nemám celkom.
Dáša_
21.02.19,14:17
je to síce smutné, ale zdravotná poisťovňa nie je problém. Proste sa človek prehlási do druhej. Tá neberie do úvahy, že v tej predchádzajúcej zanechal dlhy.
Po osobnom bankrote dlhy existujú, ale reálne sú nevymáhateľné. Nikto mi ale nedokázal odpovedať na otázku, ako sa potom budú/nebudú započítavať odpracované roky.
nemozna
21.02.19,15:40
Vidíš to som nevedela, n ale na čo by mi to bolo., však zaplatiť to treba tak či tak. Neviem čo si myslela tvojou záverečnou poznámkou. Rozveď prosím.
nemozna
21.02.19,15:42
Dostal si moju ss?
Dáša_
21.02.19,15:50
Pri osobnom bankrote sa stávajú dlhy (okrem špeciálnych) nevymáhateľné. Aj tie zo sociálky. Lenže potom sa ti ani nezapočítajú odrobené roky, za ktoré nebude uhradené poistenie. Zdravotne je v podstate v pohode.
veronikasad
21.02.19,15:50
No či ti započítajú do doby dôchodkového poistenia obdobie kedy si bola povinne poistenou SZČO ale poistenie si nezaplatila ...U zamestnancov s tým problém nie je, aj keď zamestnávatel za nich odvody nezaplatí.
nemozna
21.02.19,16:01
Jasné, dikes. No v mojom prípade by to asi nebolo ok lebo mám skoro 50 siat.
Dáša_
21.02.19,16:03
no a skúšala som nájsť, ako je to u szčo a tuším som to nenašla. Ale je pravda, že to bolo pred rokom. Hľadala som to práve v súvislosti s oddĺžením pri konkurzoch. Na druhej strane, ten dlh neprestane existovať, len je nevymáhateľný, Tak sa to podľa mňa nakoniec oplatí zaplatiť. Myslím sociálku. Kým sú zdravotne poisťovne 3 a neporovnávajú si klientov, tak tam taký problém nehrozí
nemozna
21.02.19,16:05
Díky. Ja to chcem zaplatiť, nejako nad tým nezaplatiť ani neuvažujem. Otázka na osobný bankrot, jeden čas som nad tým uvažovala v súvislosti s inými dlhmi, ale to práve neviem ako to funguje potom. Neviem si to ako szčo predstaviť.
Dáša_
21.02.19,16:30
no, najskôr sa treba pozrieť na BSM. Máte byt alebo dom? Myslím, že treba začať tu.
nemozna
21.02.19,16:37
Moja, máme veľké hovno. Nič. Jedno auto staré. Len ma to serie nemám rada keď som niekomu dlžná. A hlavne neviem či sa ešte tomu obetovať a pokračovať a nedaťsa, alebo sa na to vykašľať a ísť do práce od - do.
nemozna
21.02.19,16:38
Prepáč že som ti to takto. Ja som taká.....
Dáša_
21.02.19,16:43
ok, ak nemáte byt, tak je to jednoduchšie. Ak si dobre pamätám, tak živnosť vyhlásením konkurzu padá. (sú na to rôzne názory, myslím na tú živnosť) Tým by si mala rozhodovanie jednoduchšie. Proste sa zamestnáš a budeš pomaly splácať tú sociálnu poisťovňu
marleau
21.02.19,17:15
to čo tu čítam? to naozaj, kto neplatí zdravotné nebude ošterený? a čo Ústava? či tá garantuje len cigáňom?
misoft
21.02.19,18:30
.........nakoľko pri ošetrení môžeš byť odmietnutý, prípadne vôbec nemusí byť poskytnutá zdravotná starostlivosť.
----------------------------------------------------------
To hádam nemyslíš vážne. Samozrejme, že ak bude chorá a neplatila, pôjde to všetko z jej vrecka. Ale neodkladnú zdravotnú starostlivosť jej BUDE poskytnutá - t.z. v prípade ťažkého úrazu, život ohrozujúceho stavu - tam sa už nehľadí, či je, alebo nie je zaplatené do ZP.
Braňo - odporúčal by som ti, aby si si preštudoval niektoré materiály ohľadom poskytovania zdravotnej starostlivosti.
Mimochodom Ústava SR čl.15 ods 1. - Každý má právo na život. Ľudský život je hodný ochrany už pred narodením. Ods. 2. - Nikto nesmie byť pozbavený života.
Ak by v život ohrozujúcom stave ODMIETLI pre toto človeka ošetriť - porušili by NAJVYŠŠÍ zákon.
Dáša_
21.02.19,19:13
Takže upresním tú živnosť. Skončený konkurz je prekážkou živnosti
"Živnosť nemôže prevádzkovať fyzická osoba ani právnická osoba, na ktorej majetok bol ukončený konkurz, po dobu troch rokov po ukončení konkurzu....."
nemozna
22.02.19,04:37
Ďakujem. Toho som si vedomá, ten dlh nieje zas tak vysoký a spláca sa. Tak dúfam, že kým ma porazí to bude zaplatené.
nemozna
22.02.19,04:43
Takže ty mi odporúčas sa zamestnať? Asi teda som to takto pochopila. Asi áno, len sa bojím, že to z toho príjmu neutiahnem. Rozmýšľala, že si teda nájdem ešte inú prácu. Síce neviem kedy to budem robiť časovo, no ale však keď sa chce všetko sa dá.
nemozna
22.02.19,04:46
No ozaj veru. Užívam pravidelne lieky, tie si teraz platím, našťastie to nie je veľká suma.
Dáša_
22.02.19,06:03
na čo ti je dobrá živnosť, keď z nej nezarobíš ani toľko, aby si nevytvárala dlh na socialke? Len pre pocit slobody?
Braňo
22.02.19,06:04
nemusím študovať, poznám to, avšak realita je taká, že Ťa nechajú vykrvácať odpadnut na chodbe (konkréty prípad).
ivka70
22.02.19,06:10
Brano, to ta nechaju, aj ked mas ZP zaplatene, zial casta realita nasich pohotovosti
nemozna
22.02.19,08:57
No keď sa už takto bavíme. Veď je kopu takých ako som ja. Začala som živnosť lebo som bola nezamestnaná, dajú Vám príspevok, keď vtáčka lapajú pekne mu spievajú a čo teraz. Nenadávam, že odvody sú vysoké, veď ok nech sú, ale musím živiť rodinu, platiť nájom, náradie tiež nestojí málo, vstupy a ešte aj odvody a každý bz najradšej zadarmo chcel všetko. No tak áno zvýšim ceny a bude. Možno sa budem čudovať.
Eva M
22.02.19,09:38
pokiaľ je schválený splátkový kalendár, poskytuje sa plná zdravotná starostlivosť, pokiaľ viem od 1.1.2017 to platí