TK1991
22.02.19,06:08
Zdravim, v pripade ze mam firmu (sro) tato firma je pravnicka osoba. Tato firma riadne odvadza dan s prijmu? Alebo ja odvediem dan z prijmu az ked si dam vyplatit ako prijem z firmy? Alebo vlastne sa musia vyplatit obe dane? V pripade ze vlastnim firmu tak ja a firmu tak v nej som riadne evidovany ako zamestnanec alebo ako to je? Dakujem
Dáša_
22.02.19,06:08
ak máš sro a si v nej normálne zamestnaný, tak sro platí dan a odvody zjednodušene povedané z výplaty (daň zo závislej činnosti + odvody SO, ZP). Po ukončení roka sa platí daň z prijmu právnických osôb - spočíta sa hospodársky výsledok firmy. A ak niečo ostane ako zdanený zisk, tak si to môžeš vyplatiť. Ale samozrejme, aj z tohto odvedieš daň. To je tak v kocke povedané....
pavol54
22.02.19,06:18
Najhoršie je to že niektorí majitelia (jednoosoboví spoločníci sro) nerozdeľujú právny stav medzi sro, szčo, a fyzickými osobami Všetky tri subjekty sú ako právne tak aj daňovo samostatné
TK1991
23.02.19,21:08
Preco je to najhorsie?
Liptáčik
23.02.19,21:21
Asi preto, že tomu absolútne nerozumejú. Taký dojem, nehnevaj sa, ale mám aj z Teba. Ak chceš podnikať bez problémov (dodržiavanie zákonov, pokuty, penále....) doporučujem nájdi si ekonóma, ktorý tejto problematike rozumie.