Jean
19.11.04,13:36
Mám zamestnanca, ktorý je narodený 13.3.1944 a v novembri 2004 bol prijatý do pracovného pomeru. Od 1.4.2004 mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok. Ako mu mam teraz urobiť odvody a ako po dovŕšení dôchodkového veku, keďže podľa §69 odst. 2 zákona o sociálnom poistení sa predčasný starobný dôchodok po dovŕšení dôchodkového veku považuje za starobný dôchodok. Kedy tento zamestnanec dovŕši dôchodkový vek? Podľa môjho názoru 13.12.2004. A takomto prípade, ako urobím odvody za 12/2004, keďže táto zmena nastala v priebehu mesiaca.
Ďakujem
Jozef Mihál
19.11.04,14:21
Vitajte na Porade, Jean.
Odvody za zamestnanca, ktorý poberá predčasný star.dôchodok a zamestnanca, ktorý poberá "riadny" starobný dôchodok - sú také isté - s výnimkou poistenia v nezamestnanosti, ktoré poberateľ predčasného st.dôchodku a jeho zamestnávateľ platia - ale poberateľ "riadneho" starobného dôchodku a jeho zamestnávateľ neplatia.
Takže za december - kedže v priebehu decembra zamestnanec dovŕši dôchodkový vek - prvýkrát nebudete platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.

Pre úplnosť - poberateľ predčasného star.dôchodku a samozrejme i poberateľ riadneho st.dôchodku na rozdiel od "obyčajných" zamestnancov neplatia invalidné poistenie. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.
Richard
23.11.04,16:32
temu presuvam do miezd
heket
29.06.05,11:26
Mám otázku ohľadne zdravotného poistenia dôchodcu. Má živnostenský list, ale žiadny príjem zo živnosti. Vychádza mi , že musí aj tak platiť 910,- Sk poistné.Potvrdíte mi to.Ďakujem.
Evanka
29.06.05,11:34
Mám otázku ohľadne zdravotného poistenia dôchodcu. Má živnostenský list, ale žiadny príjem zo živnosti. Vychádza mi , že musí aj tak platiť 910,- Sk poistné.Potvrdíte mi to.Ďakujem. Ak nie je zamestnaný (§5), tak musí platiť 910 Sk/mes.
Knoxwillova
29.06.05,11:44
dobrý .. a kam treba ísť .. ak sa chystám platiť si tých 910 sk .. do zdravotnej alebo socialnej poisťovne .. ???
emily
29.06.05,11:50
dobrý .. a kam treba ísť .. ak sa chystám platiť si tých 910 sk .. do zdravotnej alebo socialnej poisťovne .. ???910,- Sk do ZP
Viki
29.06.05,11:53
Prosím Vás o ujasnenie ako je to s odvodmi SZČO do SP, ktorý má 65 rokov a teraz v júni 2005 požiadal o dôchodok, ktorý mu bol dnes priznaný spätne od 1.1.2005.
Do SP platí do ktoré poistenia?

Doteraz si platil aj IP aj PvN(neviem načo?) - čo sa s tým dá urobiť? Požiadať o vrátenie a k akému dátumu - k dovŕšeniu dôchodcovského veku alebo len k 1.1.2005?
Nemám v tom vôbec jasno, hoc som prečítala dosť príspevkov.
Prosím pomôžte... veľmi by sa mu hodilo, keby mu nejaké korunky vrátili.
Ďakujem a prajem pekný deň
Viera
emily
29.06.05,12:03
Tak s tým nemám skúsenosti, či SP vracia dačo, ale ja by som sa pýtala priamo u zdroja t.j. v SP
Viki
29.06.05,13:01
Emily ďakujem, skúsim mu to zistiť v SP.
milanr
02.09.05,05:52
Znovu otváram túto tému a chcem veľmi pekne poprosiť o radu poraďákov. Zamestnanec dosiahol dôchodkový vek 20.04.2005. Od 20.04. neplatí na invalidné poistenie zam-nec ani zam-teľ. Teraz mi predložil Rozhodnutie zo SP o prizananí SD od 20.04. Urobím správne, ak mu v mzde za 08/2005 vrátim poistné v nezamestnanosti od 20.04. samozrejme opravím aj odvod za zam-teľa? Ako je to vlastne neplatí už za celý mesiac alebo odo dňa, kedy dosiahol dôchodkový vek a poistné musím prepočítať na dni? Stačí ako doklad o tom, že je poberateľom SD Rozhodnutie zo SP, alebo musí predložiť ešte niejaký doklad, že sa mu dôchodok vypláca na účet alebo niečo obdobné ?!
milanr
05.09.05,04:55
Poraďáci ozvite sa niekto, kto má s tým skúsenosti. Mne sa podarilo dočítať v jednom Národnom poistení, že poistné by nemal platiť od dňa dosiahnutia dôchodkového veku nie za celý mesiac. Ako to riešite vy ? Ešte sa chcem opýtať v tejto súvislosti na akom tlačive VšZP oznámite, že zamestnanec sa stal poberateľom starobného dôchodku. Malo by ísť o zmenu kategórie poistenca. Čakám a vďaka za všetky názory a rady.
ewap
18.06.06,18:40
Odvody za zamestnanca, ktorý poberá predčasný star.dôchodok a zamestnanca, ktorý poberá "riadny" starobný dôchodok - sú také isté - s výnimkou poistenia v nezamestnanosti, ktoré poberateľ predčasného st.dôchodku a jeho zamestnávateľ platia - ale poberateľ "riadneho" starobného dôchodku a jeho zamestnávateľ neplatia.
Takže za december - kedže v priebehu decembra zamestnanec dovŕši dôchodkový vek - prvýkrát nebudete platiť odvody na poistenie v nezamestnanosti. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.

Pre úplnosť - poberateľ predčasného star.dôchodku a samozrejme i poberateľ riadneho st.dôchodku na rozdiel od "obyčajných" zamestnancov neplatia invalidné poistenie. Ani zamestnanec, ani zamestnávateľ.

Platí to aj v roku 2006, alebo sú nejaké zmeny? Ďakujem
Iveta1
03.07.06,06:58
Pripájam sa k otázke: Predčasne star.dôchodca platí poistenie v nezamestnanosti až kým nedovŕši dôchodkový vek?
ďalšia otázka: 30.6.2006 mi zamestnanec doniesol rozhodnutie SP o priznaní predč.starob.dôchodku od 1.4.2006, zamestnnec´dalej pracuje
Musím mu za 4,5/2006 vrátiť invalidné poistenie?
A v 6/2006 mu do výplatnej pásky priznávam aj položku odpočet nezdaninelnej čiastky Sk 7.568,-?
Za radu ďakujem
jankasm
03.07.06,08:01
Pripájam sa k otázke: Predčasne star.dôchodca platí poistenie v nezamestnanosti až kým nedovŕši dôchodkový vek?
ďalšia otázka: 30.6.2006 mi zamestnanec doniesol rozhodnutie SP o priznaní predč.starob.dôchodku od 1.4.2006, zamestnnec´dalej pracuje
Musím mu za 4,5/2006 vrátiť invalidné poistenie?
A v 6/2006 mu do výplatnej pásky priznávam aj položku odpočet nezdaninelnej čiastky Sk 7.568,-?
Za radu ďakujem

Otázka č. 1: predčasný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti (§19 zákona o sociálnom poistení - poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok)

Otázka č.2: za mesiace 4-5/2006 musíš opraviť výkazy do SP. SP ti vráti navyše zaplatené poistné a samozrejme ty ho musíš vrátiť zamestnancovi.

Otázka č.3: odpočet nezdaniteľnej čiastky mu budeš uplatňovať normálne až do konca roka. Zrušíš až v roku 2007 (keby mu bol dôchodok priznaný spätne k 1.1.2006, vtedy by nemal celý tento rok nárok na odpočítateľnú položku)
KEJKA
03.07.06,10:19
Mám doplňujúcu otázku
SP nestíha a vybaví predčasný starobný dôshodok po niekoľkých mesiacoch. žiadosť podaná ešte v roku 2005, vybavené v júni 2006.
Čítam, že nižšie odvody treba vysporiadať odo dňa priznania dôchodku.
Mzdárka však o tom ani nechce počuť....má pravdu?
Podľa pedchádzajúcich príspevkov by to mala dopočítať nanovo a vyrovnať v najbližšom výplatnom termíne, nie?
Prosím vyjadrite sa?
KEJKA
03.07.06,12:39
........posúvam.........príspevok č.16
KEJKA
03.07.06,13:20
........posúvam.........príspevok č.16...............prosííím
KEJKA
03.07.06,17:49
posúvam .


Mám doplňujúcu otázku
SP nestíha a vybaví predčasný starobný dôshodok po niekoľkých mesiacoch. žiadosť podaná ešte v roku 2005, vybavené v júni 2006.
Čítam, že nižšie odvody treba vysporiadať odo dňa priznania dôchodku.
Mzdárka však o tom ani nechce počuť....má pravdu?
Podľa pedchádzajúcich príspevkov by to mala dopočítať nanovo a vyrovnať v najbližšom výplatnom termíne, nie?
Prosím vyjadrite sa?
mata paluchova
03.07.06,18:17
Prosim, ak ste sa uz s tým niekto stretli. Klientov zamestnanec (ZPS - chranene pracovisko) sa bol pytat na socialnej, ci ma narok na starobny dôchodok a teraz odo mna pytaju ELDZ do polovice minuleho roka, ze vraj od 2.6.2005 mal narok na starobny. Zamestnanec zatial nepredložil žiadne potvrdenie o priznani dôchodku. Čo s odvodmi? Rok platil zbytočne aj zamestnanec, aj zamestnávateľ.
KEJKA
03.07.06,19:03
Prosim, ak ste sa uz s tým niekto stretli. Klientov zamestnanec (ZPS - chranene pracovisko) sa bol pytat na socialnej, ci ma narok na starobny dôchodok a teraz odo mna pytaju ELDZ do polovice minuleho roka, ze vraj od 2.6.2005 mal narok na starobny. Zamestnanec zatial nepredložil žiadne potvrdenie o priznani dôchodku. Čo s odvodmi? Rok platil zbytočne aj zamestnanec, aj zamestnávateľ.
to je bežné. ELDZ treba podať, ked zamestnanec požiadal o SD.
Iveta1
04.07.06,05:01
Otázka č. 1: predčasný dôchodca neplatí poistenie v nezamestnanosti (§19 zákona o sociálnom poistení - poistenie v nezamestnanosti sa nevzťahuje na fyzickú osobu, ktorej bol priznaný starobný dôchodok alebo predčasný starobný dôchodok)

Otázka č.2: za mesiace 4-5/2006 musíš opraviť výkazy do SP. SP ti vráti navyše zaplatené poistné a samozrejme ty ho musíš vrátiť zamestnancovi.

Otázka č.3: odpočet nezdaniteľnej čiastky mu budeš uplatňovať normálne až do konca roka. Zrušíš až v roku 2007 (keby mu bol dôchodok priznaný spätne k 1.1.2006, vtedy by nemal celý tento rok nárok na odpočítateľnú položku)

K otázke č.1: Teraz som to pozerala par.19 o soc.poistení kde sa píše o predčasnom st.dôchodku je účinný od 1.8.2006. Teda treba asi postupovať ešte po starom. Je tak?

K otázke č.2 by som sa chcela opýtať : Je nejaké konktétne tlačivo na túto opravu?
jankasm
04.07.06,06:11
K otázke č.1: Teraz som to pozerala par.19 o soc.poistení kde sa píše o predčasnom st.dôchodku je účinný od 1.8.2006. Teda treba asi postupovať ešte po starom. Je tak?

K otázke č.2 by som sa chcela opýtať : Je nejaké konktétne tlačivo na túto opravu?

Ten §19 bol už aj v starom zákone, skús pozrieť.

K otázke č.2: slúži na to klasický mesačný výkaz, len zaškrtneš, že je opravný (nie riadny)
Iveta1
04.07.06,06:44
Janka ďakujem za navigácia, skúsim to nájsť
KEJKA
04.07.06,07:57
Mám doplňujúcu otázku
SP nestíha a vybaví predčasný starobný dôshodok po niekoľkých mesiacoch. žiadosť podaná ešte v roku 2005, vybavené v júni 2006.
Čítam, že nižšie odvody treba vysporiadať odo dňa priznania dôchodku.
Mzdárka však o tom ani nechce počuť....má pravdu?
Podľa pedchádzajúcich príspevkov by to mala dopočítať nanovo a vyrovnať v najbližšom výplatnom termíne, nie?
Prosím vyjadrite sa, ako to vlastne má byť.
prosím prosím, môže mi niekto odpovedať? :mee::mee:
dakujem vopred.
jankasm
04.07.06,08:34
prosím prosím, môže mi niekto odpovedať? :mee::mee:
dakujem vopred.

Podľa mňa by to mala opraviť. Zamestnancovi strhávala odvody, ktoré už vlastne nemal platiť a takisto aj firma platila zaňho odvody, ktoré už nemala.
Bolo by treba spätne urobiť opravné výkazy a všetko to dorovnať.
To je môj názor. Ale ako k tomu donútiť mzdárku to teda neviem. :confused:
endrju
04.07.06,09:22
...Bolo by treba spätne urobiť opravné výkazy a všetko to dorovnať.
To je môj názor. Ale ako k tomu donútiť mzdárku to teda neviem. :confused: Netreba vraj opravné výkazy. Sociálka tvrdí, že stačí v najbližšom výkaze znížiť poistné o preplatky a uviesť správny kód výnimky. Ale ruku do ohňa nedávam za toto tvrdenie.
Mzdárku môže donútiť, napríklad, jej priamy nadriadený ak mu záleží na tom, aby nemal zbytočné preplatky poistného. Sociálka ju tiež môže donútiť k niečomu takému ale až na základe vykonania kontroly.
Asi ešte dlho budem nechápavo krútiť hlavou nad postupmi Sociálky, ktoré si zvykla používať po 1.1.2004 v súvislosti s priznávaním dôchodkov.
Krútim nechápavo hlavou najmä nad tým, prečo v XXL krát novelizovanom zákone o sociálnom poistení chýba povinnosť sociálky automaticky po vydaní dôchodkového výmeru vrátiť aj preplatky poistného bez potreby vykazovania takýchto preplatkov zo strany zamestnávateľa. Sociálka všetky potrebné informácie má k dispozícii. Ale to by som asi očakával od úradníkov žijúcich zo zákonom vynútených odvodov od zamestnancov a zamestnávateľov niečo nepredstaviteľné. :(
milanr
04.07.06,10:02
Prikláňam sa k Tvojmu názoru. Aj ja som mala taký prípad a poistné do SP sa opraví pri výpočte mzdy v aktuálnom mesiaci, kde sa opraví poistné a uvedie sa správny kód výnimky VZ. Žiadne spätné opravné výkazy do SP netreba dávať.
KEJKA
04.07.06,11:07
Prikláňam sa k Tvojmu názoru. Aj ja som mala taký prípad a poistné do SP sa opraví pri výpočte mzdy v aktuálnom mesiaci, kde sa opraví poistné a uvedie sa správny kód výnimky VZ. Žiadne spätné opravné výkazy do SP netreba dávať.
tiež som nemyslela nejaké opravné výkazy. Len dopočítať správne poistné a uviesť to v najbližšej výplate vo výkazoch aj na výplatnej páske.
ďakujem za odobrenie a idem zabojovať....
:p
SILVIA54
16.08.06,09:04
Ahojte, práve teraz som zistila že som 10 mesiacov robila chybu vo výplatách.Zamestnanec mi 27.9.2005 dovŕšil dôchodkový vek a ja som pokračovala naďalej vo výplatách a neodškrtla som mu že invalidné poistenie už platiť nemusí,tak platí dodnes.Ako to napraviť?
Netka
16.08.06,09:33
Ahojte, práve teraz som zistila že som 10 mesiacov robila chybu vo výplatách.Zamestnanec mi 27.9.2005 dovŕšil dôchodkový vek a ja som pokračovala naďalej vo výplatách a neodškrtla som mu že invalidné poistenie už platiť nemusí,tak platí dodnes.Ako to napraviť?

Ťažko poradiť, ja by som asi spravila opravné výkazy a preplatok by som si na základe písomnej žiadosti pýtala späť, resp. pri nasledujúcom odvode by som doviedla o túto sumu menej - to je na dohode so SP.
Ešte by som doplnila, že nemusí platiť ani poistenie v nezamestnaosti.
Info tu:
http://www.porada.sk/t28097-p6-novela-zkona-o-sp-od-182006.html
Porehodnoť či tvoj zamestnanec spadá to týchto skupín a aké ovody musí platiť.

Opravte ma, ak sa mýlim.
SILVIA54
16.08.06,09:40
Ďakujem, ja som pochopila že poistenie v nezamestnanosti neplatí len ten ktorý požiadal o dôchodok,ale môj nepožiadal,je v podstate obyčajný zamestnanec len splnil podmienku dosiahnutia dôchodkového veku a ja som si myslela že tie poistenia nebude platiť až keď si podá žiadosť o dôchodok.Opravovať výkazy bože však ich je strašne veľa:mee:
jankasm
16.08.06,10:19
Ďakujem, ja som pochopila že poistenie v nezamestnanosti neplatí len ten ktorý požiadal o dôchodok,ale môj nepožiadal,je v podstate obyčajný zamestnanec len splnil podmienku dosiahnutia dôchodkového veku a ja som si myslela že tie poistenia nebude platiť až keď si podá žiadosť o dôchodok.Opravovať výkazy bože však ich je strašne veľa:mee:

A prečo si vlastne nepožiadal o dôchodok? Však môže poberať aj dôchodok aj naďalej normálne pracovať. :confused:
SILVIA54
16.08.06,11:08
Ahoj, asi preto lebo mu pani ktorá robila predomnou povedala že nech počká a potom bude mať vyšší dôchodok.Aspoň čo mi on povedal.
jankasm
16.08.06,11:11
Ahoj, asi preto lebo mu pani ktorá robila predomnou povedala že nech počká a potom bude mať vyšší dôchodok.Aspoň čo mi on povedal.

No áno, ale to platí vtedy, keby chcel ísť do predčasného dôchodku (vtedy sa dôchodok kráti).
Ale ak mu už vznikol nárok na starobný dôchodok, tak ten by sa mu vyplácal v plnej výške a ak bude ďalej pracovať, tak si potom požiada o prepočítanie dôchodku na základe príjmov.
SILVIA54
16.08.06,11:16
Takže ešte asi čaká.V každom prípade doteraz ma to ani nenapadlo,že platí aj napriek tomu že už má dôchodkový vek invalidné poistenie.Dúfam že z toho nebude veľký problém.
DÚ BA III
06.09.06,07:11
Emily ďakujem, skúsim mu to zistiť v SP.

Zistili ste niečo? Ak áno, prosím publikujte to v porade. Ďakujeme
Jana Motyčková
06.09.06,10:06
Ahojte, práve teraz som zistila že som 10 mesiacov robila chybu vo výplatách.Zamestnanec mi 27.9.2005 dovŕšil dôchodkový vek a ja som pokračovala naďalej vo výplatách a neodškrtla som mu že invalidné poistenie už platiť nemusí,tak platí dodnes.Ako to napraviť?
Do 31.7.2006 platilo, že invalidný poistenie neplatí zamestnanec (okrem iného), ktorý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok. Ak teda dovŕšil dôchodkový vek a mal odpracovaných dosť rokov, splnil podmienky nároku na SD a teda nemusel platiť invalidné poistenie.
Po 1.8.2006 inlavildné poistenie neplatí každý, kto dovŕši dôchodkový vek (plus poberatelia predčasného SD a ID nad 70%).
anmary
07.09.06,11:35
Do 31.7.2006 platilo, že invalidný poistenie neplatí zamestnanec (okrem iného), ktorý splnil podmienky nároku na starobný dôchodok. Ak teda dovŕšil dôchodkový vek a mal odpracovaných dosť rokov, splnil podmienky nároku na SD a teda nemusel platiť invalidné poistenie.
Po 1.8.2006 inlavildné poistenie neplatí každý, kto dovŕši dôchodkový vek (plus poberatelia predčasného SD a ID nad 70%).


A čo so zamestnancom, ktorý nebol prehodnotený. Má len staré rozhodnutie o Priznaní čiastočného ID. Nemá prehodnotenie % poklesu.
Čiže ja neviem či je do 70% alebo nad 70%. Platiť či neplatiť IP ?:rolleyes:
Jara
07.09.06,11:46
Včera sme to rozoberali, že ak nebol prehodnotený tak ho brať ako do 70% poklesu. Teda platiť invalidné