Martin96
22.02.19,18:04
Zdravím, kupil som dom , šiel som nahlasit vodarnam vodu a kanalizaciu ale vraj o kanalizacii nemaju ani zmienku. Volal som byvalemu majitelovi a vravel ze to má napojené cez susedu, nemá s nou ziadnu zmluvu, nic jej neplatil, jej to ani nevadilo. Mám so susedou spísať nejakú dohodu o používaní alebo ako to riesitm Mne to príde ze to mam na cierno a chcem to zlegalizovat.
misoft
22.02.19,17:09
Kanalizácia asi ide na vrub susedy a predávajúci na základe (nejakej) dohody jej časť refundoval. Takže to ani nie je nelegálne. Takže - buď sa znova dohodneš a budeš jej platiť, alebo si na VLASTNÉ náklady vybuduješ kanalizačnú prípojku k verejnej kanalizácii (a vodarne a kanalizácie ju "pripoja" k verejnej kanalizácii.
Martin96
22.02.19,17:16
ak by som sa s nou znova dohodol takplatim jej sumu na ktorej sa dohodneme + stocne alebo ona to odvadza a ja jej platim len nejaku ciastku? od mojej kanalicie nemam projektovú dokumentáciu
misoft
22.02.19,17:45
No práve - pokiaľ by si to chcel samostatne, potrebuješ i ten projekt, práce, vybavovanie. Niekedy sa takto "spojili" zviedli 2-3 odpady do jednej kanalizačnej šachty a odtiaľ už viedla len jedna do kanalizácie - a podelili sa na platení.
pavol54
22.02.19,18:56
kanalizácia teda stočné sa účtuje od množstva odobranej pitnej vody, každý odvádzateľ nemusí mať pripojenie priamo na kanalizačnú rúru ale aj cez podružný odvod. Dodaná pitná voda nemusí skončiť v kanalizácii
pavol54
22.02.19,18:58
nie je ukončená trativodom ako je to na Slovensku v móde?
Martin96
23.02.19,07:49
teda ak to mám cez susedu ktora to nasledne odvadza do kanalizacie tak nepotrebujem ziaden projekt pripojky ani nahlasovať stocne na vodarnach? Ak to spravne chapem tak nepotrebujem mať s ňou nejakú zmluvu ako vecné bremeno? Zatiaľ je to ustna dohoda.
sito
23.02.19,09:14
" Volal som byvalemu majitelovi a vravel ze to má napojené cez susedu, nemá s nou ziadnu zmluvu, nic jej neplatil, jej to ani nevadilo."

z-" Ak sa vlastník verejnej kanalizácie, prípadne prevádzkovateľ nedohodne s producentom inak a ak nie je množstvo vypúšťaných odpadových vôd merané, má sa za to, že odberateľ, ktorý odoberá vodu z verejného vodovodu, vypúšťa do verejnej kanalizácie také množstvo vody, ktoré podľa zistenia odobral z verejného vodovodu, s pripočítaním množstva vody získanej z iných zdrojov. Takto zistené množstvo odpadových vôd je podkladom na vyúčtovanie stočného."-z

Nevadilo a ani nemusí vadiť, len aby ste sa nezačali vadiť?

Vodné platíte podľa meračov, stočné tiež podľa nich, tých istých. Koľko ktorý minie, toľko uhradí za dodanú vodu a aj odvedenú vodu do kanalizácie. Prípojka a kanalizácia ako bola vybudovaná? Spoločne? Jedná sa hlavne o prípadnú poruchu na kanalizácii za prípojkou, ktorá už nie je majetkom vodárni, kto a ako bude hradiť jej opravu. Druhá možnosť, bližší k prípojke si povie, suseda, že tvoja prípojka je na jej pozemku a do jej kanalizácie a bude požadovať od teba poplatok. Teda ako to je, máte to?
Martin96
24.02.19,14:56
Ďakujem pekne, konečne som tomu pochopil.