Bambi23
24.08.06,08:46
Ahojte, chcem sa opytat na naklady spojene s uzivanim auta, ktore nie je evidovane na firmu.
Konatel firmy, ktory je zaroven aj zamestnancom tejto firmy chodi vybavovat veci tykajuce sa chodu prevadzky na vlastnom osobnou aute, kedze firma nevlastni sluzobne auto.
Do uctovnictva si dava preplatit naklady ako su parkovne, umyvanie auta, PHM. Mimo toho si raz mesacne dava preplatit opotrebovanie automobilu.
Je to sprvavne, ma na to narok?
Dakujem
Gabi03
24.08.06,06:48
Ak používa súkromné auto na služobné účely, mal by si robiť cesťák, kde si uplatní všetky výdavky.
Bambi23
24.08.06,06:53
My to teraz opravujeme po inej firme, ktora to uctovala, preto sa radsej na niektore veci pytam. tiez mam pocit, ze by to nemalo ist priamo do nakladov ked ide o sukromne auto.
Oni dokonca uctovali vsetko, napr. PHM priamo do nakladov a uplatnili si tam aj DPH, co sa nam nezda.
Ak by sa robil cestak, tak by tam nebol problem s DPH. Teraz nevieme ako to mame opravit. Je toho dost vela, oni si to takto uctovali od zaciatku roka.
Bambi23
24.08.06,07:02
Este mam jednu otazku, presla som si zakon o cestovnych nahradach, ale vsade sa spomina "sluzobna cesta". Pouzivanie osobneho auta na zabezpecenie chodu prevadzky, ak sa to tyka len jazd po Bratislave, trebarz na tovar, za klientom a podobne sa tiez povazuje za sluzobnu cestu? Je to vlastne kazdy den to iste a neviem ci sa to moze brat ako sluzobna cesta a tym padom denne robit cestovne prikazy?
Ako to mame riesit, aby to bolo spravne?
Alebo ak mi viete poradit kde v zakone to najdem, coho by som sa mohla chytit.
Dakujem
účtovník 007
24.08.06,07:08
Myslím, že riešením by bola zmluva o nájme, v ktorej by bolo špecifikované aké náklady si bude firma účtovať priamo. My takéto zmluvy s konateľom máme. Je tam určené, že nájom za mesiac sa počíta počet naj. km x dohodnutá sadzba nájomného. Tento nájom vyplácam mesačne. Ďalej je v zmluve uvedené, že všetky náklady na opravu,náklady na PHM, havarijnú poistku a daň z MV platí nájomca. Vtedy si uplatňujem DPH z bločkov za benzín(naftu), fa za opravu áut.... Na každé auto sa vedie kniha jázd. Nebol s tým problém ani pri daň. kontrole.
Treba prepočítať, či je lepšie opraviť účtovanie a dať dodatočné na DPH, alebo nechať uplatnenú DPH a vyrobiť zmluvy o nájme a doplatiť daň z MV.
Iba pripomínam, že takýto nájom je predmetom dane z príjmu aj u prenajímateľa. Ale tento rok by si mala ošetrený.
Bambi23
24.08.06,07:23
[Treba prepočítať, či je lepšie opraviť účtovanie a dať dodatočné na DPH, alebo nechať uplatnenú DPH a vyrobiť zmluvy o nájme a doplatiť daň z MV.
[/quote]

Rozumnejsie by bolo doplatit dan z MV. Bude to sice s pokutou ale je to asi "realnejsie" :) Este si asi budeme musiet od nich vyziadat doklady z r. 2005, mam dojem, ze to takto uctovali asi aj v minulych rokoch
Bambi23
24.08.06,07:35
Myslím, že riešením by bola zmluva o nájme, v ktorej by bolo špecifikované aké náklady si bude firma účtovať priamo. My takéto zmluvy s konateľom máme. Je tam určené, že nájom za mesiac sa počíta počet naj. km x dohodnutá sadzba nájomného. Tento nájom vyplácam mesačne. Ďalej je v zmluve uvedené, že všetky náklady na opravu,náklady na PHM, havarijnú poistku a daň z MV platí nájomca. Vtedy si uplatňujem DPH z bločkov za benzín(naftu), fa za opravu áut.... Na každé auto sa vedie kniha jázd. Nebol s tým problém ani pri daň. kontrole.
Treba prepočítať, či je lepšie opraviť účtovanie a dať dodatočné na DPH, alebo nechať uplatnenú DPH a vyrobiť zmluvy o nájme a doplatiť daň z MV.
Iba pripomínam, že takýto nájom je predmetom dane z príjmu aj u prenajímateľa. Ale tento rok by si mala ošetrený.

Ak by to bolo mozne, vies mi pripojit aj vzor takejto zmluvy?
Dakujem
Maxinka
08.01.07,08:54
Mám iný problém.
Konateľ (nie je zamestnanec)kúpil do firmy auto, ktoré aj používa.Dáva mi bloky z tankovania a ja teraz neveim ako toto mám zaúčtovať?
Ďakujem za každú pomoc!
Jana Acsová
08.01.07,09:00
Konateľ (nie je zamestnanec) ...
Z pohľadu dane z príjmov je zamestnancom vždy.

...kúpil do firmy auto, ktoré aj používa.Kúpil do firmy auto znamená:
a) kúpil za svoje a je napísané na jeho meno,
b) kúpil za firemné peniaze a je napísané na firmu?
Maxinka
08.01.07,09:08
Z pohľadu dane z príjmov je zamestnancom vždy.
Kúpil do firmy auto znamená:
a) kúpil za svoje a je napísané na jeho meno,
b) kúpil za firemné peniaze a je napísané na firmu?

Kúpil za firemné peniaze a je napísané na firmu.
Tweety
08.01.07,09:09
Kúpil za firemné peniaze a je napísané na firmu.
Všetky náklady na toto MV sú nákladom spoločnosti. Spotreba PHM 501AE, poistné MV 568, daň z MV 531....
Maxinka
08.01.07,09:22
Všetky náklady na toto MV sú nákladom spoločnosti. Spotreba PHM 501AE, poistné MV 568, daň z MV 531....

ĎAKUJEM, veľmi krásne :)
Jana Acsová
08.01.07,10:15
Dáva mi bloky z tankovania a ja teraz neveim ako toto mám zaúčtovať?Spotrebované pohonné látky je možné do daňových výdavkov zahrnúť podľa § 19 ods. 2 písm. l t.j.:

l) výdavky (náklady) na spotrebované pohonné látky podľa cien platných v čase ich nákupu, prepočítané podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze, alebo ak sa táto spotreba v technickom preukaze neuvádza, alebo ak sa vozidlo alebo zariadenie používa na prevádzku, pri ktorej nie je spotreba pohonných látok uvedená v technickom preukaze, podľa spotreby preukázanej iným preukázateľným dokladom.

Účtujete o nakúpených pohonných látkach a vyúčtovávate podľa spotreby uvedenej v technickom preukaze. Výdavok je potrebné členiť analyticky na spotrebu do normy a prípadnú nadspotrebu, ktorá by bola nedaňovým výdavkom. Spôsob účtovania závisí od zvoleného interného postupu a spravidla sa upravuje v účtovných jednotkách smernicou. Možností je viac. Samotným blokom o nákupe ešte nedokladujete spotrebu pohonných látok.
V účtovných jednotkách sa spravidla jedná o dva účtovné prípady:
- kúpa pohonných látok,
- vyúčtovanie spotreby pohonných látok.