MarekSt
23.02.19,07:18
Dobrý deň. Chcel by som poprosiť o informáciu. Som podnikateľ a rozhodol som sa zastrešiť povinnosti týkajúce BOZP zmluvným spôsobom. V zákone sa píše, že som ako zamestnávateľ povinný zabezpečiť minimálne 1 bezpečnostného technika na 600 zamestnancov. Ja mám síce len 13 zamestnancov, ale zistil som, že technik BOZP, ktorý mi dodavatelsky zastrešuje tieto povinnosti, dodáva služby BOZP aj iným podnikateľom, pričom celkovo u všetkých zamestnávateľov zastrešuje podstatne viac ako 600 zamestnancov (nehovorím o jednorazovom školení ale o dlhodobom zmluvnom zastrešeni vsetkeho, čo súvisí s BOZP). Moja otázka je, či to, že on sa stará externe o viac ako 600 zamestnancov, môže znamenať sankcie pre mňa. A môže vôbec technik BOZP dodavatelsky zastrešiť u svojich firemnych klientov viac ako 600 zamestnancov, ak nie je v žiadnej z týchto firiem zamestnaný? Ďakujem pekne.
Tibor Gärtner
07.03.19,15:28
Vás toto nemusí zaujímať, zaujímať by to malo dodávateľa služby. Inšpektorát práce kontroluje organizácie, ktorým vydal oprávnenie na BTS a či majú dostatočný počet bezpečnostných technikov na zazmluvnené firmy.
MarekSt
07.03.19,16:40
Ďakujem za Vašu reakciu, aj keď má trochu sklamala - pretože miesto jednoduchej odpovede na jednoduchú otázku, mi tu sugestívne podsuvate, čo ma má a čo nemá zaujímať. I tak si však cením, že ste na moju otázku reagovali a z Vašej odpovede je zrejmé, že viete o čom píšete, pretoze sa tomu pravdepodobne profi venujete. Zopakujem preto svoju otázku priamo Vám, ak dovolíte: môže pri externom dodaní služieb BTS pripadať na 1 bezpečnostného technika pripadať viac ako 600 zamestnancov? Vopred ďakujem za spresnenie Vašej reakcie... Pekný deň prajem.
kamosBA
03.06.19,12:29
Pre Vás to sankcie znamenať nemôže. Oficiálne sa nemáte ako dozvedieť, akých a koľko klientov, resp. zamestnancov dotyčný technik zastupuje.

Stretol som sa však s prípadom, keď kontrola z IP zisťovala u dodávateľskej BTS práve stav, ktorý vo svojej otázke popisujete. Problém však môže mať len táto BTS.

Ak má BTS dostatočný počet BT na pokrytie všetkých klientov, problém to byť nemusí. To, či IP skúma počet zamestnancov u každého jednotlivého BT Vám už neviem povedať.
MarekSt
04.06.19,16:54
Ďakujem pekne za odpoveď
Miroslav Ondruš - BEXPO
26.07.19,06:31
To že sa autorizovaný bezpečnostný technik stará externe o viac ako 600 zamestnancov pre Vás nemôže znamenať žiadnu sankciu. Zákon ste predsa dodržali a na svojich 13 zamestnancov ste si zabezpečili jedného autorizovaného bezpečnostného technika (bezpečnostného technika). A odpoveď na druhú otázku je tiež kladná, teda "áno môže zabezpečiť ak sa jedná o viac zamestnávateľov" kládol som si tú otázku asi pred 2 mesiacmi a overoval som si to priamo na Národnom inšpektoráte práce v KE. Takže jeden ABT môže zabezpečovať dajme tomu aj 10 zamestnávateľov po 500 zamestnancov a spolu mať teda pod sebou 5000 zamestnancov (resp. ak to sa nejedná o zamestnávateľa čo vykonáva činností s vyšším rizikom).
MarekSt
26.07.19,08:01
Ďakujem pekne za odpoveď a informácie. Pekný deň prajem.