keruka
23.02.19,19:03
Ahojte,

v r. 2009 som si kupil byt v Madarsku, ktory tento rok (2019) predam. Po nete som si to uz zistoval a ak som to pochopil spravne:
Na zdanenie tohto prijmu ma pravo Madarsko. Tam plati, ze dan z prijmu z predaja bytu sa neplati, ked som bol vlastnikom bytu najmenej 5 rokov. Tym padom tento prijem nie som povinny zahrnut do danoveho priznania na Slovensku, vsak?

Vopred dakujem za odpoved!
S podravom, k
Anik
23.02.19,19:38
pokiaľ si bol vlastníkom bytu viac ako 5 rokov ani tu nie je povinnosť zahrnúť tento príjem do daňového priznania
profesional
05.03.19,11:16
Existujú v rôznych štátoch rôzne dane.

Jedna daň je daň z príjmu. Tú platíš v krajine svojej daňovej rezidencie.

Ale existujú aj dane z prevodu majetku, majetkových práv, cenných papierov a kapitálového majetku a tie môžu byť predmetom dane v krajine predaja aktíva.

Maďarsko takúto daň má. Ide o daň z prevodu kapitálového majetku. Avšak táto sa v prípade nehnuteľností vzťahuje na takú nehnuteľnosť, ktorú máš vo vlastníctve viac ako 5 rokov. toto oslobodenie sa ale vzťahuje iba na obytné nehnuteľnosti. Nie na nehnuteľnosti komerčné.

A teda ak ide o obytnú nehnuteľnosť, tak nemusíš ani v SR ani v Maďarsku zaplatiť žiadnu daň, ak si vlastníkom viac ako 5 rokov.

Ak by šlo o komerčnú nehnuteľnosť, tak musíš v Maďarsku zaplatiť daň vo výške 25 percent z rozdielu nadobúdacej ceny nehnuteľnosti a ceny predajnej.
keruka
05.03.19,12:51
Diky za doplnenie. Urcite je to uzitocna informacia. Je to ale byt v cinziaku na obytne ucely. Ziadna komercna cinnost sa tam nevykonavala.