marisolka
24.02.19,12:43
Dobrý deň. Prosím o radu .Som už 17 rokov rozvedená , a bývalého manžela som z bytu nevyplatila , lebo nebo z čoho .On z bytu odišiel a dlhé roky bol pokoj od neho , ale potom sa do bytu začal vracat ako domov .On je alkoholik a preto som sa s ním aj roozviedla , boli u nás časté zásahy polície ked doma vyvádzal.Ako som sa dozvedela on si narobil kopu dlhov a dokonca je aj tak zvaný biely kôň , má na seba napísané nejaké 2 firmy .Casto ho u nás hľadala polícia aj exekutor.Teraz od novembra 2018 prišiel do bytu a že vraj na stálo.Byt mám ja bývalá manželka v osobnom vlastníctve a on je tu vedený ako vecné bremeno .Rada by som ho odtiaľto z bytu dostala , lebo sa bojím o bezpečnosť vzhľadom jeho minulosti roky po rozvode -17 rokov a to čo si narobil .Prosím poradťe čo mám robiť a ako sa ho poprípade zbaviť odísť z môjho bytu .Byt som si ja aj so synom prerobila a na novo zariadila a teraz je v byte a chová sa tu ako by mu to všetko patrilo.
Mária27
24.02.19,13:29
Podľa § 151p ods. 3 občianskeho zákonníka: Ak zmenou pomerov vznikne hrubý nepomer medzi vecným bremenom a výhodou oprávneného, môže súd rozhodnúť, že sa vecné bremeno za primeranú náhradu obmedzuje alebo zrušuje. Ak pre zmenu pomerov nemožno spravodlivo trvať na vecnom plnení, môže súd rozhodnúť, aby sa namiesto vecného plnenia poskytovalo peňažné plnenie.

Môžeš požiadať súd o zrušenie bremena. Ak ale vecné bremeno vzniklo tak, že si ho z bytu nevyplatila a nemáš ani teraz peniaze na vyplatenie, pravdepodobne mu budeš musieť nájsť ubytovanie a platiť nájom..
Ak by si mohla kúpiť napr. unimobunku či starší domček, mohla by si mu dať do užívania to, vlastníctvo by si nestratila.
Ešte treba dodať, že energie (voda, teplo ...) si má platiť sám.

Pozri zákon od § 151n. https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/1964/40/20190130