flubica
24.02.19,15:24
Dcéra bola zamestnaná na Slovensku do konca februára 2018, od 1.3. pracuje v EK v Luxemburgu. Iné príjmy nemala. Problém je, že v EK jej potvrdenie o zdaniteľných príjmoch asi nevydajú. Musí podať DP?
ivka70
24.02.19,16:10
Musi podat danove priznanie, ak jej celosvetove prijmy prekrocili hranicu na podanie DP. Potvrdenie o prijme v EU dostane, moze v najhorsom prilozit aj vyplatne pasky.
Kedze ma prijem zo zahranicia, moze oznamit DU predlzenie terminu DP az o 6 mesiacov a ma tak cas na zuskanie potbrdeni.
Musi si este zistit, ci nema zakonnu povinnost podat DP aj v Luxemburgsku.
flubica
25.02.19,12:52
Ďakujem. Viem, že v Luxe túto povinnosť nemá, pretože dostala potvrdenie, že na účely platenia daní sa na ňu hľadí, akoby si bydlisko zachovala na Slovensku. A ešte mzdy a platy vyplácané Úniou sú oslobodené od vnútroštátnych daní. Podliehajú priamo zrážanej dani. Táto daň je zapísaná do všeobecného rozpočtu Únie na strane príjmov a predstavuje jeden z jej vlastných zdrojov.
Viem, že tieto príjmy budú v DP vyňaté zo zdanenia.
Uvažujem správne, ak ich na r. 36 v DP zrátam s príjmami v SR, na r. 37 zrátam výdavky na poistné v Luxe a v SR, na r. 39 bude 3830,02 €? Na r. 48 uvediem tieto príjmy v Luxe, na r. 49 ich vyjmem zo základu dane. V konečnom dôsledku mi vyjde daňový preplatok. Je to tak správne? Treba vyplniť aj oddiel IX? Tam vo výdavkoch bude suma zaplateného poistného v Luxe?
ivka70
25.02.19,13:21
To, ze ma to potvrdenie (ze nie je danovym rezidentom LX) neznamena, ze nema povinnost podat DP aj tam. Napr. v CR ho ma kazdy danovnik s prijmom vyssim ako nejaka hranica, bez ohladu na to, ci je alebo nie je rezident. Takze to si musi zistit sama.

K vyplneniu DP si treba nastudovat poucenie, je to tam krok za krokom.
Preplatok jej nemusi vyjst, ak prijmy spolu prekracuju hranicu "milionarskej dane" , dokonca moze mat nedoplatok.