JanaF
24.08.06,09:11
Chcela by som sa opytat na ocenenie tovaru pri inventure. Mame viacero skladov, ktore su navzajom prepojene, napr: sklad A, sklad B, sklad C, sklad A,B su pobocky a sklad C je hlavny, kde sa zobrazia vsetky polozky skladu A,B. akou cenou by som mala spravne ocenit tovar pri inventure? Ak robim inventuru v sklade A, ocenim tovar cenou z hlavneho skladu? Trosku mi to nedava logiku, tak sa pytam, ci sa s tym niekto nestretol...
Danila
24.08.06,07:19
Inventarizáciou rozumieme zisťovanie stavu majetku k určitému dátumu a jeho zapísanie do inventúrneho súpisu. Pri majetku hmotnej povahy fyzickou, pri záväzkoch a ostatných zložkách majetku dokladovou inventúrou. Inventúru zásob vykonávame minimálne raz ročne, prevážením, prepočítaním, premeraním v jednotkách, ktoré používame v skladovej evidencii. Ocenenie zásob v inventúrnych súpisoch sa uvedie v účtovných cenách/ v cenách, za ktoré si ich pri obstaraní prijala na sklad/.
JanaF
24.08.06,07:28
to Daniela: Ano, presne to som si citala... a ten koniec som asi nepostrehla. A skoro ma presvedcili tvrdenim vyssie....
JanaF
24.08.06,07:40
to Daniela: Mozes mi prosim poslat, ktory je to paragraf, nemozem ho najst...
Danila
24.08.06,07:42
to Daniela: Ano, presne to som si citala... a ten koniec som asi nepostrehla. A skoro ma presvedcili tvrdenim vyssie....Vypracuj, alebo daj vypracovať internú smernicu o inventarizácii, ktorá by mohla byť samostatná, alebo vypracovaná ako súčast internej smernice k zostaveniu účtovnej závierky, nadriadený podpíše a máš v tom jasno a bez problémov.
Ťažko na cvičisku - ľahko na bojisku.
JanaF
24.08.06,07:50
to Daniela: Mozes mi napisat cislo paragrafu, akosi ho neviem teraz najst. D.
mudroš
29.08.06,14:57
Súhlasím s tým, že zásoby sú v účtovníctve ocenené obstarávacou cenou, bez ohľadu na to, v ktorom sklade sú.

Chcel by som však upozorniť na § 23 postupov účtovania pre podnikateľov. Pri invetarizácii sme povinní porovnávať ocenenie zásob s "čistou realizačnou hodnotou"
Ak je čistá realizačná hodnita nižšia ako obstarávacia cena, musia sa zásoby oceniť touto nižšou cenou.
Robí sa to tvorbou opravných položiek (ak ide o dočasné zníženie ocenenia).
Ak ide o trvalé zníženie ocenenia (treba si obhájiť že ide o trvalé zníženie) rozdiel v ocenení sa zaúčtuje ako spotreba zásob.
Danila
29.08.06,15:10
to Daniela: Mozes mi prosim poslat, ktory je to paragraf, nemozem ho najst...§ čoho? Povinnosť inventarizovať ? § 6 ods.3 zákona o účtovníctve. O tom kedy a ako? § 29 a 30 toho istého zákona. Ocenenie majetku a záväzkov § 26 tohoto zákona. Ja pevne verím, že zákon o účtovníctve už máš naštudovaný. Ak nie, tak na tom popracuj. To samozrejme v dobrom.