Domi Sara
25.02.19,14:25
Dobrý deň,
Mám otázku ohľadom cestovného pasu.
Žijem v Austrálii a mám platne víza. V juli cestujem na Slovensko na moju svadbu a samozrejme by som si po svadbe mala zmeniť meno. Problém je že ak si vymením pas musím zmeniť meno aj na vízach čo trvá asi 4 týždne. Nemôžem ostať tak dlho na Slovensku kvoli práci. Je mozne, aby som si zmenila doklady a ponechali mi aj starý pas na ktorý by som sa mohla vrátiť spat do Austrálie ? Viem ho potom poštou poslať na ambasádu v Austrálii. Je taká možnosť ? Ambasádu mám 5000km preto tam nemôžem ísť osobne.
Prosím poraďte či môžem držať pas s menom za slobodná a zároveň mat nový už ako vydatá so zmeneným menom.
Ďakujem
ivka70
25.02.19,13:30
Obavam sa, ze nemozes.
Zmenou priezviska sa tvoj pas s povodnym priezviskom stane neplatnym.
Takze asi ani viza vydane na povodne meno platne nebudu.

Zisti si na ambasade, aky je postup v takomto pripade.
Domi Sara
25.02.19,13:51
No zajtra tam zavolám. Akurát čo viem tak baby ak sa vydávali na Slovensku odleteli spat do AU bez problémov akurát nové doklady si potom vybavovali na ambasáde. U mna je problém ten že je to na opačnej strane Austrálie.
Každopádne skúsim zavolat a nech to zistia :)
lubko6394
25.02.19,14:05
Nesúhlasím s ivka70. Cestovný pas sa vydajom môže stať neplatným de jure, ale starý pas bude funkčný de facto, takže pokiaľ nebudeš mávať sobášnym listom tak cez kontroly prejdeš a najmä by som si dal pozor na letenky - lebo ak ich budeš mať na staré priezvisko tak môžeš mať problémy na letisku ak by si mala nový pas. Ja by som tam aj späť letel so starým a následne požiadal o nový - ten Ti aj tak vydajú až keď budeš mať sobášny list. Zavolaj im, nie si určite ani prvá a ani posledná.
ivka70
25.02.19,14:05
Odleteli "na cierno" na povodne meno, tym, ze pas sa stane neplatnym zmenou mena majitela, sa s nim oficialne letiet neda. Riskovali problem, keby im na to kdekolvek po ceste niekto prisiel, aj ked sanca je mala.
V podstate to riskli a nikde nehlasili, ze si zmenili meno. Inak by nemohli odletiet.

Dalsie riesenie je nechat si povodne priezvisko ... potom nemas problem.
ivka70
25.02.19,14:06
To ale hovoris presne to iste, co ja, neviem, preco nesuhlasis. :)
Domi Sara
25.02.19,14:12
V podstate tiež si nemyslím že starý pas sa stáva hneď neplatným pretože kopec ľudí cestovalo na staré pasy pl svadbe na svadobné cesty a mali letenky na staré meno a v pohode.
Letenku ešte nemám a práve chcem vedieť čo a ako kým ju booknem. U mna je problém ten že ak priletim do AU doklady si tu zmením jedine na ambasáde preto som chcela zmeniť na SR ale podržať aj starý pas koli vizam. Zmenu mena by som nahlásila až v Austrálii a poslala im nový pas ktorý by som si priniesla aj so starým :) ten starý by som následne poslala na ambasádu že ho už nepotrebujem :)
Viem komplikovane ale čakať 4 týždne na SR koli zmene mena na vízach fakt nemôžem ????*♀️
lubko6394
25.02.19,14:16
Tvoje riešenie ťahá smerom k novému pasu a strachom použiť starý. A starý bude pre policajtov v poriadku ak v ňom nebude mať zabudnutý sobášny list - ten by som dal do kufra manželovi.
lujza.j
25.02.19,14:22
NEPLATNOSŤ CESTOVNÉHO DOKLADU, ODOPRENIE VYDANIA CESTOVNÉHO DOKLADU ALEBO JEHO ODŇATIE, ODOBRATIE CESTOVNÉHO DOKLADU
§ 22

Neplatnosť cestovného dokladu
Cestovný doklad je neplatný, ak

a) uplynula doba jeho platnosti,

b) bol poškodený tak, že sa ním nedá preukazovať totožnosť, zápisy v ňom sú nečitateľné alebo je porušená jeho celistvosť,

c) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje alebo neoprávnene vykonané zmeny,

d) podľa podoby tváre v cestovnom doklade nemožno identifikovať jeho držiteľa,

e) zanikne dôvod, pre ktorý sa držiteľovi vydal diplomatický pas alebo služobný pas,

f) je zaplnený záznamami,

g) držiteľ zomrel alebo bol vyhlásený za mŕtveho,

h) držiteľ stratil štátne občianstvo Slovenskej republiky; ak nedošlo k odovzdaniu cestovného dokladu, ten sa eviduje ako odcudzený,

i) držiteľ nahlásil jeho stratu alebo odcudzenie, alebo bol na príslušný útvar alebo ktorýkoľvek útvar Policajného zboru, alebo zastupiteľský úrad doručený ako nález,

j) pri jeho preprave z miesta vyhotovenia došlo k jeho strate alebo odcudzeniu,

k) došlo k poškodeniu dátového nosiča.21)
http://www.zakonypreludi.sk/zz/2007-647

c) obsahuje neplatné alebo nesprávne údaje alebo neoprávnene vykonané zmeny
lubko6394
25.02.19,14:26
Myslím že toto riešenie je najmenej problematické.
ivka70
25.02.19,14:54
mysliet si mozes, zakon hovori ine, pozri par. 22, bod c) v prispevku od lujzy
Domi Sara
25.02.19,15:16
No každopádne zavolám na ambasádu ale ďakujem :)
Taktiež ešte preverim immi v Austrálii.
Úprimne zmena mena je to na čo sa najviac tesim keďže z terajsich 10pismen budem spelovať pri každom telefóne uz iba 4 haha.

Dakujem vsetkym za snahu pomoct.
Domi Sara
25.02.19,15:40
V podstate 5200 nie 5000 :) to uz len ako joke :)
Ale pre upresnenie Broome.
ivka70
25.02.19,15:50
Ja by som sa informovala na velvyslanectve o moznosti zmeny priezviska vo vizach po sobasi, nielen o nove viza ... keby ti k nim dali len zmenu, tak pas vybavis za 2 dni a zmenu k nemu navazne.... ved skus
mari2x
25.02.19,15:51
Dva pasy môžeš mať iba vtedy, ak je jeden služobný.
ivka70
25.02.19,17:52
Nie je pravda, uz davno plati, ze mozes mat 2 pasy, ak jeden neodovzdas (napr. kvoli platnym vizam), druhy dostanes s platnostou len na 5 rokov
buchač
25.02.19,17:58
ivka70 (Dnes 15:05)
...
Dalsie riesenie je nechat si povodne priezvisko ... potom nemas problem.
===================
Je ešte ďalšie riešenie.

Veď sa dá urobiť svadba aj u protinožcov.
Všetci hostia by sa dostavili do Austrálie a pome bašavel...;) :D

Doklady sa urobia dodatočne.
Domi Sara
26.02.19,02:22
Ivka áno to mám v úmysle ale v agentúre mi vraveli že sa na to čaká 4 týždne no našla som si teraz článok z imigračného žeby to teoreticky mohli urobiť aj do 5 dni ale je to risk.
Každopádne som si overovala aj letenky a nie je určite možné booknut spiatočnú takze super $1000 som zarobila kvoli zmene mena plus nervy a poplatky na SR
ivka70
26.02.19,06:46
Potom mi fakt pride, ako buchac pise, sobas na ambasade v AU s 2 svedkami ako rozumnejsie riesenie. A rovno poziadat o pas aj viza tam, na nove meno. Na SK mozete prist oslavit, zabavit sa, len ten oficialny sobas vybavte dopredu tam.
buchač
26.02.19,07:04
ivka70 (Dnes 07:46) Na SK mozete prist oslavit, zabavit sa, len ten oficialny sobas vybavte dopredu tam.
=====================
Hehehehe.....ja si robím v podstate srandu, aj keď aj ten postup úradného sobáša je reálny.
ALE vieš si predstaviť niečo také v dnešnej dobe, pri tých nevestách ... pre ktoré je to udalosť, zážitok, situácia, atď na celý život ?
Rodičia sa nie raz zadĺžia, pozve sa perepuť z celého sveta a hajde sa predvádzať.........a po pár rokoch príde na rad rozvod.
ivka70
26.02.19,07:29
viem, ale to som ja ....
ja by som v tom vobec problem nevidela ... ak teda potencialny zenich je v AU :)
Domi Sara
26.02.19,07:52
buchač myslím že sa už dosť odbocilo od témy a otázky ktorú som mala ale vyjadrím sa len v skratke. Nie vždy platia svadbu rodičia :) špeciálne na to my nie sme odkázaní keďže žijeme v Austrálii..
áno ženích je Austrálčan ale ako som písala ambasáda je na opačnej strane a to nie je vhdialenost ako Kosice a Bratislava. A určite si neviem predstaviť podpisovať papier na ambasáde.
Každopádne ďakujem všetkým, papiere si vybavím cez immi už na Slovensku po sobáši a kúpim si dve letenky. Takze bude ma to stať čas a peniaze ale je to naše rozhodnutie mat svadbu na Slovensku a dôvody si muslim že uvádzať v tomto fóre nemusím.
Ale ďakujem za názor :)
Pekný deň Vám prajem a pozdravujem.
lubko6394
26.02.19,10:31
Zákon vravieť môže, ale my tu riešime reálny život. Ako bude pasovák vedieť že sa vydala ? Však ak požiada o nový pas tak od nej budú žiadať sobášny list - ako by ho vydával úplne iný štát ako ten čo vydáva pas. Keby ten systém fungoval a zákon by štát aj realizoval tak by sa automaticky hneď po obrade museli zrušiť staré a vydať nové doklady - OP, pas, vodičák... Ale to sa automaticky nedeje a štát o tom vôbec nevie a preto to ani nepovie pasovákovi.
jelalim
02.03.19,19:16
1. Slovenske pasy je mozne realne vlastnit dva kusy, jedine ombedzenie na ten druhy je, ze je vydany len na 5 rokov
2. Navrhol by som, mat svadbu na Slovensku a nasledne poziadat o druhy pas. Povodny si nechat. Novy vedia urobit aj do druheho dna, garantovany termin je 2 pracovne dni stoji to asi €99
3. Vycestovat a vsade pocas cesty pouzivat stary pas
4. V Australii prvy krat vytiahnut novy pas s novym priezviskom a riesit zmenu mena s novym pasom
misoft
02.03.19,20:21
Hmmm.... riešenie, ale má to háčiky - čo háčiky - priam háky (ako na Jánošíka):
1 To môže byť.
2 Tiež to môže byť.
3 A tu je prvý hák. Starý pas sa stal neplatným, pretože už nesúhlasia na ňom údaje.
4 A tu je druhý hák. Do Austrálie docestuje s neplatným pasom, ale s vízami. Potom vycapí platný pas, ale bez víz. Bude tam nelegálne.

Takto to vidím ja....
ivka70
03.03.19,12:33
Suhlas.