IvanaSoch
25.02.19,17:34
Dobrý deň,
prosím Vás pestujem muškáty z vlastne vyzbieraných semien tri roky. A keď čítam rôzne články o pestovaní zo semien. Tak všade píšu, že treba zaštepiť vrcholky. Moje muškáty majú už 2 mesiace. Ale vôbec neviem ako a kde by som mala odstrihnúť. Prídu mi strašne malé na strihanie. Nevie mi niekto poradiť. Tento rok by som to chcela vyskúšať. Posledné roky som ich nechala rásť bez akéhokoľvek zásahu a boli tiež pekné, iba neboli viacej rozkonárené, ale stále boli veľke a zdravé. Ale keď sa to zaštipovanie odporúča tak by som to chcela vyskúšať. Ďakujem krásne
afrikánka
25.02.19,20:19
Ako príklad si zoberieme obrázok č.4...máš tam dva rady výhonkov s tromi listami, navrchu pučiaci výhon, ten môžeš prstami vylomiť-odstrániť, alebo odštiknút nechtami.
Počas ďaľšieho rastu môžeš s vyštikávaním pokračovať, síce mierne oddiališ kvitnutie, ale dosiahneš pevný kríčkový tvar.
Určite budeš presádzať, takže potom zasadíš hlbšie, aby rozrastený muškát bol pevne osadený a nehrozilo mu ulomenie nad koreňom.
IvanaSoch
26.02.19,12:08
Ďakujem za info. Super aspoň viem čo mám robiť.
afrikánka
26.02.19,12:56
Neviem, koľko máš koreňov, ale skús pol na pol. Aspoň porovnáš vzrast a dobu kvitnutia.