sumo--
25.02.19,20:25
Dobry den,

chcel by som sa informovat ohladom moznosti materskej dovolenky ked pracujeme v zahranici.

V juni 2018 sme s priatelkou odisli do Gibraltaru (ktory patri pod UK). Dovtedy bola priatelka normalne zamestnana na plny uvazok a trvaly pracovny pomer na Slovensku. Po prichode na Gibraltar si nasla zamestananie koncom Juna. V case ked si tu hladala pracu, bola samoplatitelom na Slovesnku. Po zamestnani na Gibraltare za nu odvadzal dane/odvody zamestnavatel, a teda na Slovensku sa odhlasila. Neskor priatelka otehotnela, stale pracuje na Gibraltari, ale rozmyslame nad navratom naspat na SK. Ako by sme mali riesit matersku? Idealne by sme sa chceli obja vratiti koncom jesene ak by sa dalo, kedze minamalne dovtedy musim ja pracovat na Gibraltari.



termin mame v juli, ale vyzera ze vratit sa budeme vediet az v oktobri. Je mozne, ak zacne cerpat matersku na Gibraltari, pokracovat v cerpani na SK?
je mozne ostat na Gibraltari do oktobra s tym ze materska by sa zaziadala na SK? Na Gibraltari nam vypocitali dlzku materskej 18 tyzdnov, tak by som chcel zistit ci existuje takato moznost, kedze sa budeme aj tak vraciat na SK
ak sa budeme musiet vratit este pred porodom, bude vediet dostat matersku na Slovensku? Ak ano, ake podmienky by sme mali splnat? Musi byt zamestnana na SK pred porodom, pripadne zahlasena na urade prace?


Na strankach Socialnej poistovne sa mi nepodarilo najst na tieto otazky odpovede, tak skusam stastie tu :)

S pozdravom,
Michal
avalik
25.02.19,20:32
na zaciatok je potrebne si ujasnit pojmy:
materska dovolenka - uplatnuje sa u zamestnavatela pocas trvania pracovneho pomeru, je to vlastne ospravedlnenie nepritomnosti v praci, zamestnavatel neplati nahradu prijmu ani "matersku"
materske - davka nemocenskeho poistenia - vyplaca socialna poistovna - podmienky na vyplatenie davky su na stranke socpoist.sk podrobne rozpisane