Miala89
26.02.19,10:49
Ahojte,
potrebujem poradiť ohľadne obnovy ded. konania.
Teraz, ako sa podáva daňové priznanie zák. zástupkyňa detí zistila(ded. konanie išlo na maloleté),že potrebuje obnoviť dedičské konanie kvôli vyplateniu preplatku na dani.
Notárka konanie ukončila, zák. zastupkyňa detí (na materskej, s 2 maloletými deťmi a 33tis. istinou na hypotéku) zaplatila na poplatkoch cca 600 EUR.
Teraz potrebuje obnoviť konanie, aby DÚ mohol vyplatiť peniaze na účet. Vlastne tam treba len túto "formulku" dopísať.
Koľko bude platiť znova poplatky? Nie je notárkina chyba, že ju na to neupozornila?
Môže odmietnuť tieto poplatky doplatiť?

Ešte taký dodatok, podať DP je treba 3 mesiace od úmrtia a formuláre na rok 2018 sú známe cca 2 týždne. Nie je to trošku "blbosť" zo strany našich zákonov?

Ďakujem

Ďakujem za odpoveď. Malo by sa jednať o sumu 727,70 EUR, pretože by mu mali vrátiť všetky zaplatené preddavky za rok 2018.
ivka70
26.02.19,09:58
nie je to blbost, DP sa poda na tlacive dostupnom v case jeho podania, ale prave kvoli dedicskemu konaniu ho treba podat do tych 3 mesiacov, ved kebu tak niekto zomrel 2.1., museli by cakat kolko, do dalsieho maja , keby sa DP podavalo riadne a cakalo na preplatok ??
Katy a R
26.02.19,10:06
no asi najlepšie toto dohodnúť s notárkou - že či to ide aj inak? Ak sa jedná o novoobjavený majetok - tam sa prikladá kolok 6,50 - a ďalšie poplatky od výšky majetku. neviem o akej sume je vlastne reč?
Ale ja by som upozornila na toto:
zze/2001-311/35

a k tomu dodatku - klasické tlačivá na DP za rok 2018 sú dávnejšie, to len elektronocké formuláre meškajú. a ak sa tobí DP po úmrtí - tak sa použije aktuálne platné tlačivo - čiže aj vlani sa dalo spraviť, na tlačive za rok 2017. (moja skúdenosť)