Kunkelová
19.11.04,13:44
aby ste mi vedeli poradiť musím toho veľa napísať tak čítajte a čakam skorú radu.
Sme autorizovaný predajca mot.vozidiel,autá objednávame u hlavného importéra,po dodaní vyzveme zákazníka ,že mu prišlo auto.Importér vystaví fa
nám za nákup vozidla,my vystavíme fa zakázníkovi za predaj vozidla.
Fa na zákazníka je vystavená takto: odberateľ- leas.spoločnosť,konečný odberateľ - zakazník .Ten odchádza s fa do leas.spoločnosti,uzatvorí leas,zmluvu nám leas.spol.uhradí faktúru my uhradíme importerovi fa za nákup.
v r.2002 sme takto predali auto vystavili sme fa na sumu 1 100 000,- Sk
nám IMPORTER vystavil na nakup fa za 1 050 000,- Sk.
vr.2003 sa zákazníkovi pokazilo auto IMPORTER mu uznal reklamáciu a
dal mu nové auto, fa za nové auto poslal k nám v celkovej sume 1 200 000,- Sk a teraz to hlavné. My sme vystavili fa len na 100 000,- Sk ako doplatok medzi pôvodným autom a novým. Zaplatili sme aj 1 200 000,- Sk IMPORTEROVI .
v leas.spoločnosti mu upravili pôvodnú zmluvu a to tak že mu zmenili iba predmet leasingu - neurobili novú zmluvu . Teraz mi IMPORTER povedal , že som urobila chybu pretože , som mala v r. 2003 vystaviť DOBROPIS na
1 100 000,- Sk.Urobila som ozaj chybu?
Veď som postupovala takto:
1. reklamácia -uplatnená u IMPORTERA dodnes nemám reklam.list o uznaní reklamácie.
2.vystavila som po dohode s leas.spoločnosťou fa na doplatenie rozdielu
rozdiel doplatil zákazník nám na účet.
Mila
19.11.04,14:31
Tak ten reklamačný protokol určite treba!!!Importér by to mal vedieť prvý.Ale s tým dobropisom má pravdu.Veď na pôvodnej faktúre je presná špecifikácia auta, včetne č. motora, karosérie a iné. To isté predsa platí aj k leasingovej zmluve.Nechápem ako to leasingová spoločnosť urobila.Veď okrem iného sa menila aj ŠPZ nie?A poistná zmluva je robená tiež na ŠPZ aj s č. motora a karosérie. Nechcem ťa znechutiť, ale ak je to možné, tak by som to prerobila.A v prvom rade - bez reklamačného protokolu potvrdeného importérom sa nemôžeš ani pohnúť, aj keď viem, že v podobných prípadoch je to s importérmi problém. Oni majú čas a ty máš reagovať okamžite.Držím place.
Lucy
22.11.04,06:41
Asi Vás nepoteším, ale bolo potrebné vystaviť dobropis na celé auto, ktoré sa reklamovalo.Neviem, aký používate softvér, ale malo by to byť tak, že ak Vám dôjde fa od Importéra, Vy si príjmete konkrétne auto na základe príjemky do skladu. Špeciálne softvéry pre predajcov vozidiel umožňujú presne špecifikovať jednotlivé parametre vozidla. Každé auto je jedinečné, keďže má svoje číslo karosérie, motora, doplnková výbava. Ak máte na dané auto zákazníka, aj keď to berie na leasing, tak na fa sú uvedené presné údaje o vozidle. Takže postup mal byť taký, že ste mali vystornovať celú faktúru, ktorá bola vystavená na leasingovú spoločnosť a vystaviť novú faktúru s údajmi o novom aute. a čo ste uviedli na faktúre, ktorá bola vystavená na rozdiel SK? Aký mal byť postup leas. spoločnosti, to si nie som istá. A finančne by ste si sumu, ktorá bola zaplatená leasingovou spoločnosťou započítali na novú faktúru a rozdiel by Vám doplatili.
Dúfam, že som pochopila Váš problém dobre.
Kunkelová
22.11.04,10:12
Asi Vás nepoteším, ale bolo potrebné vystaviť dobropis na celé auto, ktoré sa reklamovalo.Neviem, aký používate softvér, ale malo by to byť tak, že ak Vám dôjde fa od Importéra, Vy si príjmete konkrétne auto na základe príjemky do skladu. Špeciálne softvéry pre predajcov vozidiel umožňujú presne špecifikovať jednotlivé parametre vozidla. Každé auto je jedinečné, keďže má svoje číslo karosérie, motora, doplnková výbava. Ak máte na dané auto zákazníka, aj keď to berie na leasing, tak na fa sú uvedené presné údaje o vozidle. Takže postup mal byť taký, že ste mali vystornovať celú faktúru, ktorá bola vystavená na leasingovú spoločnosť a vystaviť novú faktúru s údajmi o novom aute. a čo ste uviedli na faktúre, ktorá bola vystavená na rozdiel SK? Aký mal byť postup leas. spoločnosti, to si nie som istá. A finančne by ste si sumu, ktorá bola zaplatená leasingovou spoločnosťou započítali na novú faktúru a rozdiel by Vám doplatili.
Dúfam, že som pochopila Váš problém dobre.


Pochopili ste ho dobre,
Na fa sme uviedli ,že sa jedná o dofakturáciu k uznanej reklamácii vyšpecifikovali sme údaje reklamačného auta a taktiež sme uviedli údaje nového auta, ale táta nazvala by som ju pre lepšiu orientáciu
,, dofakturačna fa,, bola vystavená priamo na zakázníka nie na leasingovku a zákazník nám ten rozdiel doplatil.
Takže leasingovka urobila to , že nezrušila pôvodnú leas.zmluvu , ale zmenila iba predmet leasingu čiže dal do pôvodnej zmluvy auto, ktoré dostal na základe importérom uznanej reklamácie a tak nemusela nič meniť.pretože v platnosti zostali všetky ustanovenia pôvodnej zmluvy.