pman17
26.02.19,12:39
Caute ludia,

nepisem preto aby som vyvolaval hadky. Som Kosican, po strednej skole som sa zbalil, vzal som to malo co som mal v usporach a odisiel som do zahranicia. Nikdy som sa nechcel vratit, pracoval som v anglicku, vystudoval som univerzitu v Dansku a teraz mam dobre platenu pracu ako programator.

Problem je ze peniaze nie su vsetko. Mne aj priatelke hrozne vadi severske pocasie, chybaju nam slovenske potraviny, jazyk, mentalita ludi (tu na severe to tiez neni bohvie co), priatelia a rodina, atd atd. Takze sme sa rozhodli ze sa v lete vratime na Slovensko, ale kedze moj job je dost specificky a lepsie sa uplatnim v hlavnom meste (tak isto su v Bratislave lepsie letecke spoje, Rakuske hory su ovela blizsie, a podobne) tak sme sa rozhodli ist do Bratislavy. Moja priatelka studuje a pracuje v marketingu, tiez sa lepsie uplatni tam.

A teraz k veci - presiel som hrozne vela diskusii ohladom tejto tematiky, vela ludi je ustretovych a neklasifikuju ludi podla povodu, ale na druhej strane vidim ze druha polovica by ludi ako mna a moju priatelku najradsej v Bratislave nevideli. My si tam (po "skusobnom obdobi") chceme kupit nehnutelnost a v buducnosti zalozit rodinu, ale trochu sa obavam. Poslednych vyse 6 rokov dostavam v zahranici pocitit ze nie som domaci a bojim sa toho ze v Bratislave mi to bude vyhadzovane na oci rovnakou mierou.

Chcel by som pocut vase nazory. Dik.

(PS: neviem preco hodilo moju diskusiu do rubriky Pocasie)
ivka70
26.02.19,11:52
V Bratislave a okoli je viac "pristahovalcov"z inych kutov Slovenska ako samotnych "rodenych" Bratislavcanov.
V IT firmach bolo zvycajne tych mimobratislavskych ovela viac.
Zvycajne najhorsi na novych pristahovanych su ti, co sa pristahovali pred par rokmi, ale to zavisi od ludi, neda sa to zovseobecnovat.
A kedze si z Kosic, myslis, ze tam by ta po 6 rokoch v zahranici nebrali ako pristahovalca?
A mozno by ti to davali pocitovat este viac ako len to v BA.
Ludi stretnes vsade aj takych aj takych, je len na tebe ako sa k tomu postavis.
vicktor
26.02.19,12:29
Este si nepocul ako si Kysucan povzdychol ze v Bratislave chytil vychodniarsky prizvuk?

Inak akasi velka IT firma zriadila centrum v KE pre vraj par sto "zamestnancoch".
afrikánka
26.02.19,12:48
Mám svoj "vek", som z malého mesta, neďaleko Trenčína, ale od detstva som počúvala poznámky typu "ááá čo, veď ten je z východu, tamten zase z maďarov, ten má manželku odtiaľ, tá sa vydala za..." Ono to pretrváva dodnes a neviem prečo, sám píšeš, že čítaš rôzne diskusie.
Myslím, že Bratislava nebude až taká problematická, je to predsa veľkomesto, skôr to bude na báze vtipov, hoci pripúšťam, že v úzkom kolektíve sa môže prejaviť nepriazeň, skôr zo závisti nad pracovným zaradením, alebo finančným ohodnotením...dôvod sa vždy nájde, aj keby si bol rodený BA. Myslím, že tvoje skúsenosti zo zahraničia vysoko prevažujú nad skúsenosťami východniara v BA...rodná zem, krajina veľa znamená pre tvoj život, aj manželky, zvyčajne sa plne "asimiluje" až druhá, tretia generácia, aj tam sa niekedy pripomenie pôvod podľa priezviska. Slovania majú v zahraničí povesť temperamentných, ktorí sa ťažšie ovládajú v prejave...a bohužiaľ aj alkohol, hlučnosť, neprispôsobivosť, atď.
Ak sa dá a chceš, tak odíď skôr, ako si založíš rodinu, tie peniaze naozaj nie sú všetko. To vtipkovanie na Slovensku je zanedbateľné, proti celoživotnému rozporu, ktorý by si prežíval v zahraničí.
Vonku mám od roku 1969 dvoch bratov. Skúsenosť z Nemecka? "Musel som pracovať dvojnásobne lepšie, ako Nemec, aby som si udržal prácu. Doma som hovoril potichu, aby susedia Nemci nepočuli, že som Slovan. Synovi som odporúčal, aby vzhľadom na právnickú prax, prijal manželkine priezvisko..."
Treba viac? Neváhaj!!!
Katy a R
26.02.19,15:13
tak podľa mňa - je veľmi dôležité, s akými ľuďmi robíš. Dobrý kolektív je na nezaplatenie!
Ak naďabíš na dobrých ľudí, treba si gratulovať. Je to asi všade rovnako - a tiež problémy môžu byť aj v Blave, aj v KE . (o zahraníčí napísala afrikánka) . Zvážiť musíš sám - pre a proti.
mimo témy: .. veď aj tu na Porade máme jedného z východnejšej časti, čo zase Blavákov nemôže vystáť ... aj si do nich rypne sem tam .. čo už ... ;)
vlado 33
26.02.19,16:27
tak podľa mňa - je veľmi dôležité, s akými ľuďmi robíš. Dobrý kolektív je na nezaplatenie!
Ak naďabíš na dobrých ľudí, treba si gratulovať. Je to asi všade rovnako - a tiež problémy môžu byť aj v Blave, aj v KE . (o zahraníčí napísala afrikánka) . Zvážiť musíš sám - pre a proti.
mimo témy: .. veď aj tu na Porade máme jedného z východnejšej časti, čo zase Blavákov nemôže vystáť ... aj si do nich rypne sem tam .. čo už ... ;)
Katy: to neplatí všade a vždy. Do práce sa najprv chodí pracovať, potom kamaradíčkovať. Niekedy to robí problémy, takto vznikajú skupinky (nenávisť...závisť?), niečo také. Je jedno odkiaľ si... ukáž, čo v tebe je. Niekto sa môže cítiť v kolektíve dobre, ostatní si budú myslieť o ňom svoje. Ja vždy budem tvrdiť, človek nech robí to, na čo má, iba tak získa uznanie. A je jedno, či je to Blava, alebo Kassa.
Katy a R
26.02.19,16:42
nepíšem o kamarádičkovaní ... ale že dobré PRACOVNÉ vzťahy a dobrá "klíma" na pracovisku sú na nezaplatenie. ☺
vlado 33
26.02.19,16:50
nepíšem o kamarádičkovaní ... ale že dobré PRACOVNÉ vzťahy a dobrá "klíma" na pracovisku sú na nezaplatenie. ☺
To záleží od podmienok, možno také máš. Nie všade to tak funguje, pracuješ s tým, čo máš k dispozícii.
Mária27
26.02.19,17:41
Mne tu vadiť nebudeš. Ja som z dediny. :)
Ale bola som v lete v Bardejove - no čo tam všetko jeden na druhom vidia! Mňa by to v BA ani nenapadlo všímať si.
vlado 33
26.02.19,17:56
Mne tu vadiť nebudeš. Ja som z dediny. :)
Ale bola som v lete v Bardejove - no čo tam všetko jeden na druhom vidia! Mňa by to v BA ani nenapadlo všímať si.
Je nás 13 000, ťažko si všímať každého.
bodliak
26.02.19,18:05
Ľudom JB. V Bratislave obzvlášť. A keď nič iné, tak Ti budú vyčítať, že si sa nevrátil domov, ale zostal v BA.
BTW, teraz je tu ako tak (jarné prázdniny). Bratislavčania išli domov.
vlado 33
26.02.19,18:09
Ľudom JB. V Bratislave obzvlášť. A keď nič iné, tak Ti budú vyčítať, že si sa nevrátil domov, ale zostal v BA.
BTW, teraz je tu ako tak (jarné prázdniny). Bratislavčania išli domov.
Myslíš, že Košičania nie? Keď začneš vyprávať so spevavým prízvukom, hneď niekoho naštartuješ. Ver mi!
Mária27
26.02.19,18:16
Mne tu vadiť nebudeš. Ja som z dediny. :)
Ale bola som v lete v Bardejove - no čo tam všetko jeden na druhom vidia! Mňa by to v BA ani nenapadlo všímať si.
Je nás 13 000, ťažko si všímať každého.
Nehovorím o každom :)
Mária27
26.02.19,18:18
Ľudom JB. V Bratislave obzvlášť. A keď nič iné, tak Ti budú vyčítať, že si sa nevrátil domov, ale zostal v BA.
BTW, teraz je tu ako tak (jarné prázdniny). Bratislavčania išli domov.
takto sa hocikto nevyjadruje
bodliak
26.02.19,18:33
takto sa hocikto nevyjadruje

Vadí Ti forma alebo obsah ?
Terezia13
26.02.19,19:20
neverím, že by niekomu v Bratislave vadil niekto prisťahovaný z Košíc alebo z akéhokoľvek kúta Slovenska, Bratislava je z veľkej väčšiny o "prindišoch" - to sa u nás hovorí o prisťahovaných (ja som tiež u nás prindiš), prúdy áut sa na víkend presúvajú za rodičmi a rodinou a v nedeľu opačným smerom, odvážim sa tvrdiť, že skutočných "domorodcov" je menej ako polovica, takže bez obáv a! život je zmena, zmena je život!
vlado 33
26.02.19,19:31
Ľudom JB. V Bratislave obzvlášť. A keď nič iné, tak Ti budú vyčítať, že si sa nevrátil domov, ale zostal v BA.
BTW, teraz je tu ako tak (jarné prázdniny). Bratislavčania išli domov.
takto sa hocikto nevyjadruje
Správam sa vždy podľa podmienok. Stretol som sa ale minulého roku s aroganciou a opovrhnutím voči východniarom. Potom, čo si mám myslieť?! Ani sprievodkyňa vo vlaku so mnou nechcela komunikovať, musel som ju na to upozorniť. Pochodil som iné mestá, nestretol som sa niečím takým.
misoft
26.02.19,19:40
Fujtajbl..... ako dobre, že ja som taký "miešaný" :D:D:D. Mne nerobí problém doma komunikovať po svojom, na západe "stvrdnem", v strede Slovenska budem ako Štúr.....
buchač
26.02.19,19:47
Caute ludia,

nepisem preto aby som vyvolaval hadky.
...
Chcel by som pocut vase nazory. Dik.

(PS: neviem preco hodilo moju diskusiu do rubriky Pocasie)

Prečo mám pocit pri zlatej žile, že ide o opak ?
---------------------
Nie sú názory ako názory.


P.S.:
Prečo ?
Lebo Blava a počasie veľmi súvisia ako nikde inde na svete...sú ako Blíženci.
;) :D :D :D
vlado 33
26.02.19,20:02
Caute ludia,

nepisem preto aby som vyvolaval hadky.
...
Chcel by som pocut vase nazory. Dik.

(PS: neviem preco hodilo moju diskusiu do rubriky Pocasie)

Prečo mám pocit pri zlatej žile, že ide o opak ?
---------------------
Nie sú názory ako názory.


P.S.:
Prečo ?
Lebo Blava a počasie veľmi súvisia ako nikde inde na svete...sú ako Blíženci.
;) :D :D :D
Moje skúsenosti. Čím chudobnejší kraj, tým milší ľudia. Tam som stretol priateľskosť, ľudskosť.. a snahu pomôcť blížnemu.
Mária27
26.02.19,20:25
vlado 33, čo máš na čele napísané, že si z východu?
alaya1
26.02.19,20:30
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.
vlado 33
26.02.19,20:36
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.
Pýtal som sa ťa na niečo? V jednom meste žije niekoľkonásobné množstvo obyvateľov ako je Slovensko. O čom melieš... krava?
alaya1
26.02.19,20:43
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.
Pýtal som sa ťa na niečo? V jednom meste žije niekoľkonásobné množstvo obyvateľov ako je Slovensko. O čom melieš... krava?


Citovala som ta? Ako si na to prisiel, ze moja odpoved patri tebe? Odpovedala som zadavatelovi otazky. Tak si laskavo svoje tupe a primitivne reakcie na mna nechaj pre seba a hlavne, nauc sa citat s porozumenim.

P.S. alebo, zeby ty si bol aj zadavatel otazky?
vlado 33
26.02.19,20:52
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.
Pýtal som sa ťa na niečo? V jednom meste žije niekoľkonásobné množstvo obyvateľov ako je Slovensko. O čom melieš... krava?


Citovala som ta? Ako si na to prisiel, ze moja odpoved patri tebe? Odpovedala som zadavatelovi otazky. Tak si laskavo svoje tupe a primitivne reakcie na mna nechaj pre seba a hlavne, nauc sa citat s porozumenim.

P.S. alebo, zeby ty si bol aj zadavatel otazky?
Odpovedala si dvojzmyselne, nevadí. Aspoň poznáš môj názor na teba.
buchač
26.02.19,20:58
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.

Amen !

Porovnávať exodus xxx národov a národností z jedného konca sveta na druhý so Slovenskom chce teda riadnu odvahu na takéto konštatovanie...alebo žeby to bola nevedomosť ?

Už mi tu chýba niečo o spomenutí demokracie, najdemokratickom štáte na svete.
afrikánka
26.02.19,21:00
Caute ludia,

nepisem preto aby som vyvolaval hadky. Som Kosican...
alaya1
26.02.19,21:02
Treba rozpravat bez prizvuku, ak mas z toho odkial pochadzas komplex. Chudak Americania, ak by toto mali riesit pri svojom stahovacom maratone.

Amen !

Porovnávať exodus xxx národov a národností z jedného konca sveta na druhý so Slovenskom chce teda riadnu odvahu na takéto konštatovanie...alebo žeby to bola nevedomosť ?

Už mi tu chýba niečo o spomenutí demokracie, najdemokratickom štáte na svete.

Kazdy na to ma svoj uhol pohladu. Pisala som o Americanoch v sucasnosti a ich stahovanim sa za pracou v ramci ich statu. Opat je to o citani s porozumenim. To je vsetko, co som v tejto teme chcela povedat.