bocan123
26.02.19,14:02
Manželka vlastní rodinný dom v ktorom bývame. Na dom je zobratá hypotéka s vecným bremenom pre banku. Manželka mi darovala polovicu domu zmluvou u notára s potvrdením doživotného užívania. Ako spolumajiteľa ma však katester nezapíše do splatenie úveru v banke a zrušenia vecného bremena. Cca za 5rokov. Bude táto darovacia zmluva platná aj po tejto dobe a môžem ju uplatniť na katastri? Môže manželka túto darovaciu zmluvu počas tejto doby nejakým prehlásením u notára zrušiť? Prípadne aké sú daľšie problémy a úskalia tohoto problému? Dakujem za rady.
Mária27
26.02.19,13:29
Ak ste spoluvlastníkmi domu obaja, nemáte si čo dávať právo doživotného bývania.
Zmluva je platná a účinná aj o 5 rokov, pokiaľ je správne uzavretá. Ak by tam bola nejaká chyba, musíte obaja podpísať dodoatok, inak to kataster nezapíše. Niektorí katastrálni úradníci vyžadujú znenie zmluvy podľa aktuálneho znenia zákona v čase rozhodovania, čo po novelách býva problém.
Manželka môže žiadať vrátiť dar v prípade, že voči nej alebo jej blízkych hrubo porušíš dobré mravy. Môže napr. tvrdiť, že si jej škaredo vynadal, zbil ju a pod. Doručením ti žiadosti o vrátenie daru sa zmluva ruší bez ďalšieho
vicktor
26.02.19,13:52
Pozrite do zmluv s bankou ci sa nahodou manzelka nezaviazala ze s tym zalozenym domom nebude nakladat.
bocan123
26.02.19,16:07
Vlastníkom domu je len manželka, lebo dom bol vynaty z bezpodiel.vlast. Tak preto tieto zmluvy... aby som mohol prepisat pol domu na seba po splateni hypoteky...takto to je... tak spisat len darovaciu zmluvu a dozivotne uzivanie preto, aby som mohol pripadne kvoli detom a pod. tam byvat, kym sa splati hypoteka a prepise pol domu...takto to teda urobiť?
bocan123
26.02.19,16:10
To potom znamena, ze ak v zmluve nema vyslovene klauzulu, ze sa zavazuje, ze nebude s domom nakladat, tak ma tam moze hned aj pripisat ako spoluvlastnika?Dakujem
Mária27
26.02.19,16:15
Ak tomu správne rozumiem, teraz potrebuješ zavkladovať právo bývania. Tak urobte osobitnú zmluvu o tomto vecnom bremene a daj na kataster. Darovanie zavkladujete neskôr.
vicktor
27.02.19,06:50
Ci je to v zmluve zakazane alebo zamlcane, treba sa obratit na banku a vyziadat si suhlas, pretoze kataster to odmieta zapisat akoze by ste obabrali zalozneho veritela.
bocan123
27.02.19,09:19
A toto vecné bremeno, čiže právo bývania, mi zavkladujú už aj teraz, ked je na katastri v 5archách napísané toto?
"Vklad záložného práva v prospech Slovenskej sporiteľne na parc.č a stavbu č.domu....atd" ... To je možné aj bez súhlasu Sporiteľne? Kataster to urobí? Dakujem moc, asi už aj moc obťažujem, prepáč :-)
profesional
05.03.19,10:52
Na zavkladovanie vecného bremena doživotného užívania potrebuješ písomný súhlas banky.

Banka ti ho v žiadnom prípade nedá.

Lebo jej by tým klesla hodnota nehnuteľnosti, ktorou je zabezpečený úver. V prípade nesplácania, by totiž bola nehnuteľnosť z pohľadu banky s vecným bremenom doživotného užívania prakticky nepredajná. Banka je v zmysle zákona o bankách povinná postupovať pri všetkých bankových obchodoch obozretne.

Tým je vec vyriešená. Vaša zmluva o vecnom bremene je v tomto prípade neplatná. A nie je čo riešiť.
bocan123
05.03.19,12:43
Dakujem, a s tou darovacou zmluvou, ktorú mi teraz podpíše na pol domu a ja ju uplatním na katastri až za 5 rokov to ako vidíš, prosím?
profesional
05.03.19,17:40
Taká zmluva je tiež neplatná. Z dôvodu obchádzanoa zákona formou zneužitia práva.
Legálne by bolo podpísať zmluvu o budúcej darovacej zmluve. Tá sa do katastra nedáva. A následne o 5 rokov, keď bude splatený úver, uzavrieť darovaciu zmluvu.
bocan123
06.03.19,08:56
Tak dakujem moc za ochotu a objasnenie problematiky. Už som asi vycepal vsetky moznosti a vidim, ze to skonci podpisanim "Zmluvy o buducej darovacej zmluve", Ktora vsak asi bude darcom hocikedy napadnutelna a odvolatelna, cize ako keby som nic nemal! :-)
Este raz dakujem za zaujem a rady!
Mária27
06.03.19,09:07
Citoval ti nejaký paragraf, ktorý by si obchádzal? Zmluva je platná.
bocan123
06.03.19,09:18
že je napadnutelna "formou zneužitia práva" ... tak toto teda na sude neprejde a riadne spisana u notara zmluva bude platna aj po 10 rokoch ak ju neodvola? Kataster nebude pozadovat po 10 rokoch nejaku "aktualizaciu" :-) tejto zmluvy? Dakujem.
Mária27
06.03.19,14:42
Niektorí úradníci žiadajú znenie podľa aktuálneho zákona - vtedy sa odvoláš na prechodné ustanovenia zákona, že sa zmluva posudzuje ako v čase jej vzniku (podpisu).

Je viac judikátov, že zluva platí neobmedzene. Najčastejšie sa robila chyba podľa § 47 občianskeho zákonníka, kde je 3 ročná doba, ale to je len o úradných rozhodnutiach. Pozri napr. tu . 30 Cdo 3236/2006:

Z uvedených důvodů nelze v souvislosti s návrhem na vklad (intabulaci) vlastnického či jiného věcného práva do katastru nemovitostí použít ani ust. § 47 odst. 2 obč. zák., což znamená, že se v tomto směru neuplatňuje ani tříletá lhůta od vzniku smlouvy k podání návrhu, ani žádné další právní důsledky v § 47 odst. 2 obč. zák. uvedené. Návrh na vklad vlastnického či jiného věcného práva do katastru nemovitostí může být proto podán kteroukoliv ze smluvních stran časově neomezeně (viz nález Ústavního soudu ze dne 7. 4. 1996, sp. zn. IV. ÚS 201/96). Za současného právního stavu nelze v občanskoprávní oblasti najít žádný případ, na který by bylo možno ust. § 47 odst. 1 a 2 obč. zák. aplikovat (srov. komentář k obč. zák.)“.
bocan123
06.03.19,15:16
HOTOVO! Idem na podpis zmluvy a basta! DAKUJEM MOC!!! :-)
Zdraví, Stano.