ivab
24.08.06,11:26
Stretla som sa práve s prípadom, kedy si účtovníčka zámerne "posúvala" prijaté faktúry na odpočet. Tak napr. prijatá faktúra s dátumom dodania tovaru 23.3.2006, uplatnená na odpočet v mesiaci jún 2006. Takýchto faktúr sa v mesiaci jún objavilo asi 15 z rôznych mesiacov 3-4/2006. Čo si o tom myslíte? Je to možné z hľadiska zákona? Nepoviem jedna, no stalo sa, ale 15???
renča1
24.08.06,09:31
aj ja som sa už s niečim takým stretla, išlo o ... a bolo to robené zámerne.
Jozef I
24.08.06,10:10
v prípade že je 1/4 ročný platca tak to umožňuje zákon o DPH par 51 ods. 2. ;)
ivab
24.08.06,10:14
Aha, to som nepodotkla, jedná sa o mesačného platcu DPH.
Jozef I
24.08.06,10:25
Zákon o DPH: par. 51 ods. 2
....ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).
Monika Kováčová
24.08.06,10:31
Aj mne sa to stáva. A nie je za tým nijaký úmysel. Jednoducho mi ešte aj v júli prinesie klient faktúry z marca... A čo mám robiť?:cool:
Danila
24.08.06,10:31
Zákon o DPH: par. 51 ods. 2
....ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d).Ale prijatá faktúra bola v marci. Niečo sa teda deje, keď priznáva v júni.......
Jozef I
24.08.06,10:37
Ale prijatá faktúra bola v marci. Niečo sa teda deje, keď priznáva v júni.......

Áno v tomto prípade sa niečo deje. Ale v otázke bolo uvedené, že dátum dodania tovaru, nie prijatia fa. ;) A z toho som vychádzal. Nie je v podstate uvedené kedy tá fa prišla, ale len čo je na nej uvedené. Ale to už je na uvážení konkrétnej účtovníčky a samozrejme firmy ako takej. :)
ivab
24.08.06,10:42
Viem, že zákon také niečo umožňuje, ale pokiaľ sa to opakuje každý mesiac, tak ja v tom vidím úmysel. Len ma zaujíma, nestretli ste sa niekto s tým, ako sa k tomu stavia daňová kontrola?
Jozef I
24.08.06,10:48
Ja som mal daňovú kontrolu a zámerne som sa ich pýtal na odpočet z bločkov z registračných pokladníc alebo pri platbách fir. bankovými kartami. Nakoľko konateľ pokial lieta po svete 2-3 mesiace tak sa ku mne jeho vydavky v hotovosti dostávajú neskôr.
Len sa usmiali a povedali:" V pohode, keď máte doklad." :D Ale to asi záleží od konkrétnej kontroly, takže to neberte ako fakt. ;)
ivab
24.08.06,10:54
Hm, takže nakoniec je to v pohode. Zaujímavé...
Ďakujem za názory.
Jana Acsová
24.08.06,10:57
Nemyslím si, že je to v pohode.

Inak sa pozeráme napr. na vyúčtovanie dokladov k poskytnutej zálohe na nákup, s nadefinovaním interných postupov k predkladaniu vyúčtovania a pod. a inak k reálnemu posunu spôsobenému zanedbaním si povinností niekoho ...
ivab
24.08.06,11:14
Ja si tiež nemyslím, že je to v pohode a poriadku, preto som aj zadala tému k tejto debate. Veď to je jasne "okaté", že je to robené úmyselne! Ale čo z toho môže vyplývať pri daňovej kontrole? Akým spôsobom ja dokážem, že to nebolo robené úmyselne, ako mi kontrolóri dokážu opak? Prebrala som totiž takéto účtovníctvo a bola som z toho zhrozená...
Jana Acsová
24.08.06,11:17
Ja si tiež nemyslím, že je to v pohode a poriadku, preto som aj zadala tému k tejto debate. Veď to je jasne "okaté", že je to robené úmyselne! Ale čo z toho môže vyplývať pri daňovej kontrole? Akým spôsobom ja dokážem, že to nebolo robené úmyselne, ako mi kontrolóri dokážu opak? Prebrala som totiž takéto účtovníctvo a bola som z toho zhrozená...My tiež a tiež sme zhrození ... v každom prípade, Vy si za svoje obdobie robte spôsobom, o ktorom ste presvedčení, že je v poriadku. T.j. podľa zákona :) Ostatné je aj na dohode s účtovnou jednotkou, či niečo meniť, alebo nie ... Vaša zodpovednosť by však mala byť za Vami spracované podklady.
apo
27.08.06,21:10
My tiež a tiež sme zhrození ... v každom prípade, Vy si za svoje obdobie robte spôsobom, o ktorom ste presvedčení, že je v poriadku. T.j. podľa zákona :) Ostatné je aj na dohode s účtovnou jednotkou, či niečo meniť, alebo nie ... Vaša zodpovednosť by však mala byť za Vami spracované podklady.

Moja vedomosť mi hovorí: Legálne môžeme odpočítať DPH z faktúr (aj z paragónov) jedno zdaňovacie obdobie pozadu.

Život je ale pestrejší. Ak mi klient donesie starší doklad na jeho riziko ho dám do účtovníctva v tom čase keď ho donesie s tým, že však sme poškodili seba a prečo by mal niekto robiť problémy. K faktúram pripíname poštovú obálku.

Ja sa držím predpokladu každý daňový úradník je ochotný nad takýmito posumni prižmúriť oko aj obidve ak nejde o veľké sumy a nie je to evidentne dôsledkom sústavnej nedbanlivosti daňovníka. Ale hovorím o prípadoch keď sa jedná o doklady staršie o dva zdaňovacie obdobia. Jeno obdobie pozadu je naozaj bezproblémové.

apo
Jana Acsová
29.08.06,16:27
Moja vedomosť mi hovorí: Legálne môžeme odpočítať DPH z faktúr (aj z paragónov) jedno zdaňovacie obdobie pozadu.Aplikácia zákona hovorí, že obdobie, kedy môžeme uplatniť právo na odpočítanie dane vyplýva z § 51.
Jana Acsová
29.08.06,16:30
Hovorím o prípadoch keď sa jedná o doklady staršie o dva zdaňovacie obdobia. Jeno obdobie pozadu je naozaj bezproblémové.
Áno, ale za splnenia podmienok ustanovených v § 51. Ale reálna je aj možnosť jedného zdaňovacieho obdobia, kedy nie je na výber.
Univerzálne uplatnenie odpočítanie dane v dvoch zdaňovacích obdobiach neplatí. Podmienky by byť splnené mali ...
apo
29.08.06,19:17
Aplikácia zákona hovorí, že obdobie, kedy môžeme uplatniť právo na odpočítanie dane vyplýva z § 51.

Pouvažujme nad právom odpočítať daň troch z iného uhlu pohľadu.


Paragrafy sú riadne zakrivené. Nemám právne vzdelanie, ale pýtam sa kedy mi vznikne právo na odpočítanie dane.

Zamýšľam sa nad tým, že ak dodávateľ bude meškať povedzme 3 mesiace s doručením faktúry, právo na odpočet mi vzniklo v deň daňovej povinnosti, alebo až po doručení faktúry.

Toto je odstavec z § 51 ktorý hovorí o tom, že vykonám odpočítanie dane v tom zdaňovacom období keď mi vzniklo právo.


2) Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. a), c) alebo d) v zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, alebo v prvom zdaňovacom období nasledujúcom po zdaňovacom období, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, ak do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania za zdaňovacie obdobie, v ktorom právo na odpočítanie dane vzniklo, má doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d); ak platiteľ do uplynutia lehoty na podanie daňového priznania nemá doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d), vykoná odpočítanie dane v tom zdaňovacom období, v ktorom dostane doklad podľa odseku 1 písm. a), c) alebo d). Platiteľ vykoná odpočítanie dane podľa § 49 ods. 2 písm. b) v zdaňovacom období, v ktorom daň uviedol v záznamoch podľa § 70.

Ja stále bojujem s tým, že dodávateľ mi odoprel právo na odpočet dane keď mi nepošle včas faktúru, alebo ju vystaví nezmyselne čo sa často stáva pri zálohových platbách. Pre dodávateľa v takomto prípade nie je sankcia. Preto sa možno kacírsky domnievam, že právo na odpočet mi vznikne až keď si môj dodávateľ splní svoju zákonom o DPH a zákonom o správe daní svoju povinnosť.

apo