lma1
27.02.19,12:02
Dobry den,

Zapojil som sa Alza NEO, https://www.alza.sk/stale-novy-macbook. Ide tam o to, ze clovek dostane prenajaty telefon, plati mesacne 55E a po roku mu ho vzdy vymenia za novy model. Tiez mi bolo prezentovane, ze v pripade kradeze, alebo straty mi bude tento obratom vymeneny za novy, co bol hlavny dovod preco som do toho isiel.

Telefon mi ukradli, podal som oznamenie na policii. Kedze ale telefon nebol moj, tak me vedu ako oznamovatela a nie ako poskodeneho. Z toho dovodu nemam pristup ku spisu ani k vypovedi ktorou som kradez popisal. Tieto dokumenty vsak poslali do Alzy. Ja mam iba potvrdenie ze sa zacalo trestne stihanie.

V Alze mi ale tvrdia ze aby som si mohol uplatnit poistku, tak musim ja dodat tieto dokumenty. Policia mi ich ale odmieta dat, kedze nie som poskodeny a tvrdia ze ich poslaly do Alzy. Viac krat som sa im to v Alze snazil vysveltit, oni stale tvrdia ze kym im nedodam dokumenty, ktore mi policia odmieta vydat a tvrdi ze im ich poslali, tak si nemozem uplatnit poistku.

Medzicasom stale platim mesacnu splatku a hrozi mi ze budem musiet zaplatit aj cenu telefonu.

Nezda sa mi ze by som mohol stratit narok na poistku len preto, ze v Alze nie su schopny, alebo ochotny si dohladat v poste co im policia poslala.

Viete mi v tomto pomoct?

Mal by som ist cestou nejakej staznosti/zaloby na Alzu, alebo je nejaky sposob ako presvedcit policajtov, ze som poskodeny a tym padom by mi dali zapisnicu?

Dakujem za odpoved
misoft
27.02.19,11:04
mimotemy
ALZE by som neveril ani nos medzi očami. Už mali X prešľapov.... a stále sa vyhovárajú.....
profesional
05.03.19,10:46
V zmysle trestného práva si poškodený, Nakoľko v čase krádeže si bol držiteľom veci. A teda máš v trestnej veci práva poškodeného.

Písomne žiadaj vyšetrovateľa o kópiu listín zo spisu.

Ak to odmietne, podaj sťažnosť na prokuratúru. Vecou sa bude zaoberať dozorový prokurátor.
lma1
05.03.19,11:00
Vdaka za odpoved.

Vedel by si mi prosim napist v zmysle ktoreho paragrafu som poskodeny?
profesional
05.03.19,11:11
Taký paragraf neexistuje, ktorý by to definoval. Spadá to do všeobecnej právnej teórie. Poškodeným je každý, do koho práv bolo protiprávne zasiahnuté v príčinnej súvislosti so spáchaním trestného činu.