karpis
24.08.06,11:27
Dodávateľ nám dodal materiál ktorý aj vyfakturoval, nakoľko na faktúre uviedol nesprávne množstvo, tak vystavil novú faktúru pod novým číslom a
dobropis na pôvodnú faktúru. My sme zaevidovali prvú pôvodnú faktúru aj druhú opravenú, ale dobropis nám zabudli poslať, tak ten nemáme ani v DPH. Teraz keď nám pošlú dobropis mám spraviť dodatočné DP za máj 2006 alebo ten dobropis dám do DPH za 8/2006?( Dobropis je vystavený v máji)
Tweety
24.08.06,09:29
Dodávateľ nám dodal materiál ktorý aj vyfakturoval, nakoľko na faktúre uviedol nesprávne množstvo, tak vystavil novú faktúru pod novým číslom a
dobropis na pôvodnú faktúru. My sme zaevidovali prvú pôvodnú faktúru aj druhú opravenú, ale dobropis nám zabudli poslať, tak ten nemáme ani v DPH. Teraz keď nám pošlú dobropis mám spraviť dodatočné DP za máj 2006 alebo ten dobropis dám do DPH za 8/2006?( Dobropis je vystavený v máji) Nie, dobropis dáš to priznania v období, keď ho zaradíš do evidencii v momente prijatia. :cool:
karpis
24.08.06,10:14
a nevadí,že v máji som mala faktúru 2x zaevidovanú aj ke´d každá mala iné číslo a tovar prišiel len 1x.
Tweety
24.08.06,10:22
a nevadí,že v máji som mala faktúru 2x zaevidovanú aj ke´d každá mala iné číslo a tovar prišiel len 1x.Nebol to celkom štandardný postup, lebo ak ste ten materiál prijali iba raz, raz došlo k dodaniu, tak nebolo potrebné zaradiť do účta aj druhú fa, lebo žiaden nový tovar nebol dodaný. Odpočítali ste si dph dvakrát z jedného dodania. Teoreticky je možné to obhájiť tým, že to bolo iné dodanie, ale nie je to nasprávnejšie riešenie.
Orsz
27.08.06,19:53
Nebol to celkom štandardný postup, lebo ak ste ten materiál prijali iba raz, raz došlo k dodaniu, tak nebolo potrebné zaradiť do účta aj druhú fa, lebo žiaden nový tovar nebol dodaný. Odpočítali ste si dph dvakrát z jedného dodania. Teoreticky je možné to obhájiť tým, že to bolo iné dodanie, ale nie je to nasprávnejšie riešenie.

Tweety, myslím, že ak by prišla kontrola o 2-3 roky na DPH, nezistila by, že ten materiál tam fyzicky neprišiel. Papierovo sa proste na sklad prijme, a potom sa na zákade dobropisu vráti späť dodávateľovi. Samozrejme, že nemožno uviesť, že sa stal omyl, keďže došlo k odpočtu DPH, ale možno uviesť, že tento materiál sa už nespotreboval, a s dodávateľom sa dohodli, že ho proste vrátia. Je to predsa ich vzájomná dohoda.
apo
27.08.06,20:28
Nebol to celkom štandardný postup, lebo ak ste ten materiál prijali iba raz, raz došlo k dodaniu, tak nebolo potrebné zaradiť do účta aj druhú fa, lebo žiaden nový tovar nebol dodaný. Odpočítali ste si dph dvakrát z jedného dodania. Teoreticky je možné to obhájiť tým, že to bolo iné dodanie, ale nie je to nasprávnejšie riešenie.

24. 8. 2006 som riešil doslova bordel, ktorý spôsobila dodávetľská firma na základe uhradenej platby vopred.
Jednoducho veľké veľkosklady vôbec neuvažujú pri vystavovaní dokladov z pohľadu odberateľa. Oni jednoducho vytlačia čo sa im hodí a je na nás odberateľoch a účtovných firmách aby sme sa s tým vysporiadali. Dával som aj písomný dotaz na daňovée riaditeľstvo.

Odpovď znela: "Z jedného obchodu je možné odpočítať DPH iba 1x bez ohľadu nato či dodávateľ vystavil faktúry správne alebo nie". Ak dodávateľ vystavil faktúru a 2x uviedol deň dodania je na odberateľovi aby odpočítal DPH iba 1x. Ak odpočítal 2x musí urob iť dodatročné daňové priznanie.

Ja som sa už nezdržal a napísal som dosť dlhý list do veľkoskladu a ich postup som pomenoval "DAŇOVÝ FOLKLÓR".

Moja rada: Odpočítať DPH iba 1x. Ak ste odpočítali 2x tak je to Vaša chyba podľa stanoviska daňového riaditeľstva, alebo prinúťte dodávateľa, aby Vám vystavil dobropis na faktúru, ktorú on nedal do evidencie 2x. To sa Vám však nepodarí.

apo
Alena T.
11.05.11,10:06
ahojte, nám leasingová spoločnosť vystavila dobropis na zmluvnú pokutu. lenže dobropis vystavili v kladnej čiastke. je to tak správne? nemali by nám poslať doklad, kde by bola vyfakturovaná čiastka mínusom? ďakujem:)
Tweety
11.05.11,10:10
ahojte, nám leasingová spoločnosť vystavila dobropis na zmluvnú pokutu. lenže dobropis vystavili v kladnej čiastke. je to tak správne? nemali by nám poslať doklad, kde by bola vyfakturovaná čiastka mínusom? ďakujem:)
Už názov dobropis sám o sebe napovedá, že sa jedná o čiastku k dobru. Je teda správny. Buď ho zaúčtuješ ako dobropis plusom, alebo ako faktúru mínusom.
apo
11.05.11,10:25
Už názov dobropis sám o sebe napovedá, že sa jedná o čiastku k dobru. Je teda správny. Buď ho zaúčtuješ ako dobropis plusom, alebo ako faktúru mínusom.

Bohužiaľ je to vec vkusu.

Stáva sa, že takýmto spôsobom dobropis zaúčtujeme ako faktúru a namiesto toho aby sme znížili odpočet dane tak daň odpočítame.

apo
Tweety
11.05.11,10:27
Bohužiaľ je to vec vkusu.

Stáva sa, že takýmto spôsobom dobropis zaúčtujeme ako faktúru a namiesto toho aby sme znížili odpočet dane tak daň odpočítame.

apo
Je to otázka softu, ak máš zvlášť dobropisy, účtuješ kladne.
Alena T.
11.05.11,11:32
Ďakujem za odpovede :-)