Jananana6
28.02.19,12:58
Som zamestnaná na predlzenom rodičovskom. Konci mi 3.4, popri tom pozerám opatrovateľský. Môžem robiť na polovičný úväzok, ak mi zamestnávateľ nevyhovie môžem popri opatrovatelskom poberať aj podporu?
Tweety
28.02.19,13:08
Peňažný príspevok na opatrovanie možno poskytnúť aj vtedy, ak fyzická osoba, ktorá opatruje fyzickú osobu s ťažkým zdravotným postihnutím, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu ustanoveného osobitným predpisom; vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím.
Za príjem sa na účely poskytovania peňažných príspevkov na kompenzáciu považujú aj dávka v nezamestnanosti.
Anik
28.02.19,17:14
Popri opatrovateľskom podľa mňa podporu nemôžeš poberať nakoľko ak si opatrovateľ nie si osoba, ktorá by mala byť evidovaná na ÚP. Za osobu, ktorá opatruje osobu so zdravotným postihnutím platí štát odovdy na SP aj ZP.
Jananana6
01.03.19,06:02
Aha, teraz pozerám predĺženú RD zo zdravotných dôvodov a pori tom aj opatrovateľský mi schválili, preto sa pýtam
kopretinka
05.03.19,08:06
Keď som si začala vybavovať opatrovateľský,tak mi bolo povedané,že keď mi ho priznajú,tak musím dať výpoveď.Načo potom treba dokladovať výšku zárobku a výšku dôchodku?
alaya1
05.03.19,08:19
..." ak osoba, ktorá opatruje osobu s ŤZP, vykonáva zamestnanie a jej mesačný príjem z tohto zamestnania nie je vyšší ako dvojnásobok sumy životného minima. Vykonávanie zamestnania nesmie byť v rozpore s účelom a rozsahom opatrovania fyzickej osoby s ŤZP...."
https://www.employment.gov.sk/sk/rodina-socialna-pomoc/tazke-zdravotne-postihnutie/penazne-prispevky/pp-opatrovanie/
Katy a R
05.03.19,09:39
je to vlastne celodenná starostlivosť o ŤZP - takže, keď by si si napr na dve-tri hoďky odskočila do práce (zatiaľ by si si našla náhradu, alebo v noci dohľad?) .. tak by si výpoveď určite nemusela dávať! ☺
a výšku dôchodku dokladjeŤZP kvôli tomu - že či vôbec výjde nejaký príspevok od UPSVaR ... niektorým veru ani nie, potom si prípadné opatrovanie platia zo svojho
kopretinka
05.03.19,15:15
Dokladovania som poberanie svojho ID........
Katy a R
05.03.19,16:42
ja už som sa stratila, že kto - komu vlastne?;) tebe sa poskytuje opatrovanie ? .. ale v zásade: podmienky sú dané zákonom, kedy a aký príjem treba dokladovať ..
kopretinka
05.03.19,17:13
Musela som dokladovať svoje príjmy.
Anik
05.03.19,17:16
iba ak by si bola starobná dôchodkyňa vtedy nie je potrebné dokladovať, tam sa to počíta nejako paušálne - niekedy to bolo okolo 97 € ešte pred minuloročným zvýšením.