jela
19.11.04,15:09
Pravdepodobne to tu bolo uz niekolko krat spomenute, ale ja si to chcem radsej ujasnit.
SZČO, ktora doposial uctovala - pausalna dan a teraz JÚ, kúpil tento rok PC do 30.000 Sk, monitor pouziva stary (nie je zaradeny do majetku ), taktiez neskor kupil dve tlaciarne I. ( 13.000,- ), II. ( 6000,- ) . Tuto tlaciaten vsak pouziva aj dalsi zivnostnik, ktory s nim spolupracuje. Ako ma zauctovat tieto nakupy ? Co ten monitor, ma ho zapisat do majetku FO ?
Dakujem a tesim sa na vase odpovede.
emily
25.11.04,09:10
Jela, ten PC aj keď bol do 30 000,-, k nemu by mala ísť tlačiareň, lebo tá nemôže sama osebe "existovať". Neprekročí to ani spolu 30 000,-???? Potom to musíš odpisovať. Keby jedna z tých tlačiarni bola multimediálna t.j. tlač, kopírka, fax. Potom sa dá zdôvodniť priamy náklad.
K tomu monitoru sa neviem vyjadriť, či musí byť v majetku. Podľa mňa nie. Ale over.
jela
25.11.04,13:20
tá tlačiareň však neslúži len k tomuto počítaču. Živnostník ( o ktorého PC je debata), pracuje v jednom priestore taktiež s ďalším SZČO, takže aj on je napojený na tú tlačiareň a využíva ju. Takže podľa mňa je to samostatná časť a netreba to považovať ako celok , alebo, žeby som sa mýlila ?

A ešte mám otázočku : Ak by si ten SZČO ešte v tomto roku kúpil monitor, a cena monitou a počítača spolu by prevyšovala 30.000,- Sk , aj keď nie sú napísané na jednom doklade a su zakúpené v rôznom mesiaci, musím to považovať ako celok, alebo ako ?
emily
25.11.04,13:37
Ano v jednom roku = jeden celok.
A ešte k tej spoločnej tlačiarni. Keď ju užívajú dvaja potom ten druhý by mu mal za užívanie platiť. Nechcem ísť do detailov, ale nezdá sa mi také riešenie. Neviem či je vôbec vhodné rozprávať o spoločnom užívaní. Ale aj keď ju užívajú dvaja, stále musí byť napojená na PC. Zákon hovorí o veci alebo súbore vecí, ktoré sú schopné samostatnej existencie. A to tlačiareň nie je. Vyjadrite sa k tomu ďalší!!!!!!!!
Nike
25.11.04,13:58
No nevidela by som to s tou tlačiarňou také jednoznačné. A keď mám dva PC a tlačím po sieti na jednu tlačiareň?

V každom prípade, túto vec som preverovala začiatkom roka na DR a tlačiareň sa môže dať do nákladov samostatne.

Ten monitor by som ešte porozmýšľala či v tomto prípade (nahradenie starého) nie je možné dať ho rovno do nákladov. Ale asi nie.
Viera
25.11.04,14:23
No nevidela by som to s tou tlačiarňou také jednoznačné. A keď mám dva PC a tlačím po sieti na jednu tlačiareň?

V každom prípade, túto vec som preverovala začiatkom roka na DR a tlačiareň sa môže dať do nákladov samostatne.

Ten monitor by som ešte porozmýšľala či v tomto prípade (nahradenie starého) nie je možné dať ho rovno do nákladov. Ale asi nie.
Nike a máš aj oficiálne písomné vyjadrenie od DR k tej tlačiarni ?
Nike
25.11.04,15:05
Nie písomné nie, ale ktosi mi to čítal aj z niektorého PP.
Viera
25.11.04,15:20
Ja sa s týmto problémom stretávam veľmi často. A nikto mi zodpovedne nevie vysvetliť prečo áno alebo nie rovno do nákladov. Ja som tlačiareň mala zaradenú osobitne
( mimo PC) a uznali mi 100% odpis. No, je to už pár rokov dozadu a možno sa niečo zmenilo alebo si niekto vymyslel nejaký iný výklad zákona. Preto by som už naozaj uvítala nejaké usmernenie od DR týkajúce sa konkrétne výpočtovej techniky.
emily
25.11.04,15:29
No nevidela by som to s tou tlačiarňou také jednoznačné. A keď mám dva PC a tlačím po sieti na jednu tlačiareň?

V každom prípade, túto vec som preverovala začiatkom roka na DR a tlačiareň sa môže dať do nákladov samostatne.

Ten monitor by som ešte porozmýšľala či v tomto prípade (nahradenie starého) nie je možné dať ho rovno do nákladov. Ale asi nie.
Starý monitor nemala v majetku, preto nový musí ísť k PC.
A k tlačiarni mala naša auditorka jednoznačný názor. Sama nemôže fungovať, preto ide k PC. Ak je PC viac v sieti, tak systémovo je jeden ako server k tlačiarni a k tomu musí ísť tlačiareň. Keď ju kúpiš v inom roku ako PC, je to bez problémov, lebo ak nemá hodnotu TZ dáš do nákladov, ale ak je kúpena v tom istom roku ako PC, potom idú spolu. Toť názor audítorky.
Nike
25.11.04,15:36
Nezareagovali ste na moju prvú vetu - mám dva PC - kúpim jeden onedlho druhý a onedlho tlačiareň, chcete povedať, že niektorý PC navýšim o hodnotu tlačiarne?
aladin
29.12.04,13:25
ano navzsit hodnotu jednej o cenu tlaciarne.. Inak ja to robim tak že zaevidujem pc pocastiach kde uvedniem že sa jedna o subor hnutelnych veci tvoriacich jeden celok t.j. monitor 15 tisi, zakladna jednotka 15000 , klavesnica 1000, mys 500... a tak mi to vyjde spolu nad 30.000, Ak pri jednom subore hnutelnych veci vymenim pre poruchu monitor, menam problem so zostatkovou hodnotou, ak niektoru cast predam, tiez nemam problem so zostatkovou hodnotou. za rok 2003 som mal kontrolu danový urad si na to ziadal vysvetlenie. Argumentoval som s tym co som tu teraz napisal. bolo to v poriadku
bodliak
29.12.04,14:25
Zalezi na argumentoch...

- Ja mam kupenu tlaciaren, ktora je zaroven aj scannerom a spolu to tvori kopirku. Fungovat dokaze aj samostane, bez PC.

- Mnohe tlaciarne su dnes dodavane bez kabla. Napriklad k tej mojej som si musel kupit kabel (za par korun) zvlast, ale je to dalsi argument, preco je to samostatne zariadenie.