Iqwar
01.03.19,19:29
Naše spoločenstvo bude čoskoro realizovať investičnú akciu na zateplenie strechy. Tá sa mala vykonať podľa existujúceho projektu. Pred pár dňami však predseda spoločenstva dal projektantovi prepracovať projekt na základe svojho rozhodnutia - za cieľom zníženia nákladov. Vykonal tak svojvoľne bez konzultácie s radou či spoluvlastníkmi bytov a následne aj podpísal dodatok kz zmluve o budúcej zmluve, kde je už odsúhlasená nová cena za dielo. Pôvodná cenová ponuka sa pritom schvaľovala na VZ. Je tento postup predsedu spoločenstva v poriadku?
sito
01.03.19,20:34
Nie, nie je! Je, je v rozpore so zákonom. Predseda nerozhoduje, nemôže s majetkom spoluvlastníkov bytového domu nakladať ako by to bol jeho osobný majetok.

"Predseda zodpovedá za škodu spôsobenú spoločenstvu, vlastníkom bytov a nebytových priestorov v dome alebo tretím osobám porušením svojich povinností alebo prekročením svojich právomocí."
mackoivan
02.03.19,06:31
Pochybujem že členovia SVB boli dostatočne oboznámení s projektami. Mal by si bližšie napísať v čom sa líšia projekty. Čo ak prvá varianta bola zbytočne predraženia. Čo vari nový projektant je nejaký fušer?
mareko
02.03.19,09:16
Otázka znela, či predseda konal v súlade so zákonom....a on nekonal. Ak raz spoločenstvo niečo odsúhlasí, predseda musí postupovať v zmysle odsúhlaseného. Ak zistil, že je niečo lepšie, výhodnejšie a pod. mal dať zmeny odsúhlasiť spoločenstvom a nie konať svojvoľne.
Iqwar
02.03.19,09:35
Presne takto si to vysvetľujem aj ja.
sito
02.03.19,09:55
"Pochybujem že členovia SVB boli dostatočne oboznámení s projektami."

Opak. Takže nepochybuješ o tom, že predseda mal spoluvlastníkov domu, členov SVB Informovať o svojom názore na zateplenie strechy, nie je to investícia za korunu, 0,3013 €, bagatel, že? Žeby takáto informácia členov SVB, Zhromaždenie nezaujímala, nechceli o nej rozhodnúť oni? :D
mackoivan
04.03.19,05:54
A čo ak si niekto za spoločné chcel nad svojím bytom postaviť podkrovie (-: kto dal vypracovať projekt ? Tazatel ? Ja som tiež na svoje triko zrušil akciu za 7 000 eur, ktorá bola súčasťou zateplenia a riešil to projekt. Projektant chcel zošrobovat predsadenu výťahovú šachtu lebo sa objavovali praskliny v spojoch panelov. Tvrdil som, že je to tepelnou roztaznostou betónu a že po zateplení fasády problém nebude. Projektant súhlasil s odkladom troch rokov.... prešlo už 6 a neobjavili sa ani najmenšie praskliny. SVB som ušetril 7 000 €
sito
04.03.19,08:03
:D " A čo ak si niekto za spoločné chcel nad svojím bytom postaviť podkrovie " Leda Pán Boh. Koľko ich máte v dome? :D

Ťažko povedať, som nevidel, ani Trhlinu.

" prešlo už 6 a neobjavili sa ani najmenšie praskliny. SVB som ušetril 7 000 € "

Toj Bolo v telke. Súd zakázal propagátorovi nacizmu sa vyzliekať na verejnosti. Mal symboly vytetované na svojom, svojej koži. Čo myslíš, TRIČKO ich odstránilo? Nerozsype sa? :D
mackoivan
04.03.19,08:32
Mobil mi prepísal triko na tričko. Však nebuď taký detailista (-:
sito
04.03.19,09:19
Triko, tričko nie je rozdiel, slovíčko. Podstata je v niečom inom, že? :D
mackoivan
04.03.19,15:19
Existujú prípady keď SVB odsúhlasilo nejakú akciu, čo ale bolo v nesúlade s predpismi čerpania financií z fondu opráv... sú to spoločne peniaze a sú určené na spoločný účel. V takom prípade nie je predseda viazaný chybným hlasovaním.
sito
04.03.19,17:43
Noo, neviem, Ivan? U správcu je to tak, správca musí, jeho fyzická osoba, minimálne jedna musí absolvovať povinné školenie aj o právnych veciach, zákonov súvisiacich s bývaním v bytovom dome. Ale, oni majú SVB, teda majú aj predsedu SVB. A ten ...

"Predsedu volí zhromaždenie na tri roky. Za predsedu môže byť zvolená len fyzická osoba, --- ktorá je spôsobilá na právne úkony, --- je vlastníkom alebo spoluvlastníkom bytu v dome a je bezúhonná.

Predseda navrhuje po prerokovaní v rade zhromaždeniu na schválenie použitie prostriedkov fondu prevádzky, údržby a opráv,"

Že, predseda by mal vlastníkom vysvetliť, či je jeho návrh, alebo návrh členov SVB v súlade so zákonom. Či nie? Nie je zodpovedný za to ak koná vedome v rozpore so zákonom?

Pri hlasovaní Zhromaždením na schôdzi vlastníkov bytov musí, má len jeden hlas. Ak chce hlasovať, rozhodovať aj za ostatných, musí mať od nich úradné overené splnomocnenie, či nie?