WEWE666
01.03.19,19:38
Ahojte. Ako predať nehnuteľnosť s pozemkami, ale na jednom pozemku je spoluvlastnícky podiel 1/6? Keďže pozemok, kde mám podiel je zároveň prístupová cesta do domu, nemôžem ho teda predať bez neho. Podľa zákona by som mala najskôr ponúknuť pozemok ostatným spoluvlastníkom. Je to ale malý pozemok (možno 15m2), takže jeho reálna hodnota je malá a samozrejme by oň mohli mať spoluvlastníci záujem. Napadlo ma napr., že celé to chcem predať za 100 000€, z toho určím že ten podiel na pozemku predávam za 40 000€ a ostatné pozemky s nehnuteľnosťou za 60 000€. Môže to tak byť? Ďakujem za rady.
Mária27
01.03.19,19:39
V tomto prípade to predaj jednou zmluvou a jednou cenou. Spoluvlastníci nemôžu mať záujem na kúpe podielu na ceste, lebo by sa im tam zriadilo vecné bremeno - právo prechodu a prejazdu. Takže ten, čo by to kúpil, by nič nevyhral.Verím, že nikto zo spoluvlastníkov predaj toho podielu nenapadne.

občiansky zákonník

§ 151o
(3) Ak nie je vlastník stavby zároveň vlastníkom priľahlého pozemku a prístup vlastníka k stavbe nemožno zabezpečiť inak, súd môže na návrh vlastníka stavby zriadiť vecné bremeno v prospech vlastníka stavby spočívajúce v práve cesty cez priľahlý pozemok.