michal12345678
02.03.19,08:54
prosim Vas o radu,rozisli sme sa s priatelkou s ktorou mame dceru,chcel som platit vyzivne no nechcela,a teraz po 6rokov chce vyzivne,
misoft
02.03.19,08:06
Otázka. Má malá v rodnom liste uvedeného otca - teba? Chce ex-priateľka výživné od teba od tejto doby, alebo chce doplatiť za 6 rokov?. Bol súd na určenie výživného?
Ak v 1. prípade je NIE - kašli na ňu. Musela by to dokazovať - na to treba určenie otcovstva, na to treba testy DNA.
V 2. prípade - ak by žiadala doplatiť - na základe ČOHO? Ak by chcela začať platiť od teraz - na základe ČOHO? Z toho vyplýva 3. otázka. Ak sa to nekonalo (súd) - má smolu.
Mila123
02.03.19,08:10
Dušan čo je to za radu? ty si otec? ak áno, aký máš postoj k výžive vlastného dieťaťa?
michal12345678
02.03.19,08:20
ano mam ju napisanu v rodnom liste, mali sme sud lebo ma udala ze som ju zbil a znasilnil,co nebola pravda ,a ani na sude to nedokazali,ani v nemocnici nic nenasli (nasilne vniknutie a ani ziadne modriny ) bolo to cele vymyslene aby sa o nu stat hned postaral,lebo tam maju taky zakon ,sud nam prelozili o pol roka no dovtedy ze sa mam kazdy mesiac ist podpisat ,ze sa k nej nemozem priblizit na 100m,ze mam platit 100 e a ze dceru mozem mat kazdy druhy vikend,a mame si ju posuvat cez priatelov,ale nikto sa do toho nechcel starat,jedneho dna ked som jej ju odniesol sam namna ona zavolal na policiu ze som sa k nej priblizil tak som opustil krajinu a prisiel na SK a chcel som jej posielat peniaze ,no nechcela,a teraz po 6 rokoch mi pise jej priatel s ktorim to vymyslela ze im dlzim peniaze
alaya1
02.03.19,08:21
Ak ti nie su jasne veci ohladne vyzivneho na malolete deti najlepsie urobis, ak sa obratis na advokata, ktory ti vysvetli vsetky nalezirosti s tym suvisiace, pripadne mas moznost navstivit aj UPSVaR oddelenie socialnej kurately- pracovnicky tiez mozu ozrejmit suvislosti

O vyske vyzivneho, ak nedojde k mimosudnej dohode, vzdy rozhodne sud.
misoft
02.03.19,08:28
Aha - takže z tvojho popisu.... ty SI MAL nariadené výživné! 100€ a ty si ich neplatil? V tom prípade si pekne spočítaj, koľko jej dlhuješ!
misoft
02.03.19,08:33
Mila123 (Dnes 10:10) Dušan čo je to za radu? ty si otec? ak áno, aký máš postoj k výžive vlastného dieťaťa?
-------------------------
Ale no tak! Môj švagor takto platil na cudzie dieťa 6 rokov. I keď pri rozvode jeho ex- povedala súdu (rozvod pre neveru) že to dieťa nie je jeho, napriek tomu súd nariadil mu platiť. Odvolal sa, vykonali sa testy DNA (všetko platil on) a až po 6-tich rokoch súd rozhodol,že jeho ex- mu má vrátiť peniaze. Lenže než došlo k plateniu - ona zmizla a švagor nevidel ani cent. S ňou mal ešte dve dcéry, na ktoré platil ďalej, pokiaľ sa nevydali (18 a 19 rokov).
Mila123
02.03.19,08:38
šikovnica je......(žartujem) ,
pozeral si teraz dávali v TV francúzsky film, Aj dvaja sú rodina? ako keby som tam tvojho švagra videla, ibaže tvoj švagor hľadí cez €, nie to, že mu aj kukučie dieťa prirástlo k srdcu....
alaya1
02.03.19,08:41
mnoho muzov vychovava nebiologicke deti, ale delit ich a merat to na peniaze, pre mna nepochopitelne. To si k tomu dietatu nevybudoval ziaden vztah? Smutne.
Mária27
02.03.19,10:26
zákon o rodine

§ 77
(1) Právo na výživné sa nepremlčuje. Možno ho však priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa.
(2) Práva na jednotlivé opakujúce sa plnenia výživného a ostatné práva na peňažné plnenia vyplývajúce z tohto zákona sa premlčujú.

https://www.slov-lex.sk/pravne-predpisy/SK/ZZ/2005/36/20170701


Keď si mal priznané výživné a neplatil si, ona môže žiadať súd o zaplatenie 3 roky dozadu. Ak by žiadala viac, povedz, že je to premlčané. Peniaze odlož dcére, keď bude väčšia.
misoft
02.03.19,10:38
Skús sa vžiť do jeho "kože"- keďže ta severovýchode roboty nebolo, chodieval do Čiech za robotou, len aby zabezpečil rodinu (nič iné mu nezostávalo). Zatiaľ čo on makal a peniaze domov posielal svoje ex-, aby mali na život, ona si našla "bokovku" a keď sa vrátil - čo videl? Svoju v 7. mesiaci (vedela to dokonale tajiť, keď domov prišiel na pár dní - bola trochu silnejšej konštrukcie).
Keď už skončil s prácou, prišiel domov a čo nevidel?
Čo by si robila ty na jeho mieste?
To "kukučie" sa narodilo tesne pred pojednávaním - a súd aj napriek priznaniu ho zaviazal platiť. Po odvolaní (a doložení DNA) trvalo +6 rokov, než súd rozhodol - dovtedy platil na svoje a na "kukučie". A vzťah? Šiel do rodného kraja, ex- k materi a byt predali - poctivo sa podelili pol na pol.
Mária27
02.03.19,10:42
najviac tri roky od podania návrhu na doplatok - zvyšok premlčané
alaya1
02.03.19,11:14
Dakujem za upresnenie