tinky-binky
02.03.19,12:33
Dobrý deň, aký je postup, ak chceme kúpiť pozemok od suseda, ktorý však dlhodobo žije v zahraničí a nechce sa kvôli predaju vracať na SK?
Dá sa to aj tak, aby on nemusel prísť na Slovensko? Chceme spísať zmluvu u notára. Ďakujem
ivka70
02.03.19,11:40
Predavajuci musi mat na zmluvach overeny podpis.
Overenie podpisu je mozne urobit napr. aj na ambasade (nepises o ake zahranicie ide). Jeho osobna pritomnost na SK nie je nevyhnutna, zmluvy s overenymi podpismi viete na katastri zavkladovat aj vy.
profesional
05.03.19,10:33
Ak osoba žije v krajine, ktorá rafitikovala Háagsky dohovor tak:

Osoba podpíše zmluvu pred notárom v tej ktorej krajine. Následne sa k tomtu opatrí Apostille. Následne takýto dokument dáte v SR úradne preložiť do slovenčiny.

Ak osoba žije v krajine, ktorá neratifikovala Háagsky dohovor tak:

Osoba podpíše zmluvu u notára. Následne požiada o vyššie súdne overenie na príslušnom súde podľa sídla notára. Následne požiada o vyššie overenie Ministerstvo zahraničných vecí danej krajiny a na záver overenie veľvyslanectvom alebo konzulátom SR pre príslušnú krajinu. Následne v SR pre takýto dokument vybavíte úradný preklad do slovenčiny.

Alebo bez ohľadu na to, či krajina ratifikovala, alebo neratifikovala Háagsky dohovor, tak osoba môže podpísať zmluvu na takom zastupiteľskom úrade SR, ktorý vykonáva notársku právomoc.
jelalim
16.12.19,16:26
Je potrebné doplniť aké zahraničie myslíte. Ak je to napr. ČR, tak stačí úradné overenie u notára. Ak je to Kosovo, tak nech radšej pricestuje. Majiteľ pozemku je tiež cudzinec, alebo má cestovný pas SR?
kopretinka
16.12.19,21:02
Tak od marca to snáď už vyriešil,veď odpovede dostal
buchač
16.12.19,21:34
kopretinka (Dnes 23:02) Tak od marca to snáď už vyriešil,veď odpovede dostal
===================
Jelalim síce reagoval, ale až po znovuotvorení témy hentým čudom...čo príspevok, to reklama alebo spam.

" MurphYnko (Dnes 15:30) Len by som doplnil ze aktualizovany zoznam prislusnych organov mozete najst na .... "

Jeho by bolo potrebné upozorniť...či ???
jelalim
17.12.19,08:06
Nevšimol som si, že dotaz je takto starý. nechápem prečo som ho mal navrchu. Ospravedlňujem sa.
kopretinka
17.12.19,08:22
Mal si ho navrchu,lebo nejaký spamer dal komentár,už som ho upozornila a vymazala reklamu,bohužiaľ nič iné nemôžem,že ju už 4roky a takého môže zablokovať alebo vyhodiť iba majiteľ porady.Nabudúce,kým odpovieš,kukni na dátum pridania otázky,to je prvé,čo si všímam ja.