Mijara
03.03.19,21:23
Dobrý deň, zamestnanec predložil k vyúčtovaniu faktúru za ubytovanie, vystavenú na jeho meno. Na faktúre je vyúčované ubytovanie pre ďalšie 3 osoby, ale mená týchto osôb nie sú uvedené. Bude to ok, z pohľadu preukazovania že osoby sú rodinní príslušníci? A ešte mám na ďalšom bločku, z rovnakého hotela vyúčtovanie za welness a občertvenie v bare ... môžem aj toto započítať do celkovej sumy? na bločku ale nie je uvedené meno zamestnanca. Ďakujem.
ivka70
03.03.19,20:34
Podla mna by mal mat preukazane, ktore osoby boli spolu s nim ubytovane, ze patria do okruhu osob, na ktore si narok moZe uplatnit.
A blocek pouzit nemozes, tie sluzby by museli byt zuctovane na tej istej fakture, blocek nemas ako priradit k tomu, ze skutocne tu sluzbu vyuzil on ci jeho rodinni prislusnici.
Mijara
03.03.19,20:46
Cestne prehlasenie zamestnanca ze zucastnene osoby su rodinni prislusnici zijuci v spolocnej domacnosti by stacilo? S blockom tiez myslim, ze ak tam nie je meno, tak to uznat nemozem.
ivka70
03.03.19,20:50
Myslim, ze nestacilo.
Mijara
03.03.19,21:01
teraz som našla na Porade toto ....
Jana Motyčková
23.01.19, 16:49
Dobrý deň,
rada by som sa opýtala, či musia byť na doklade z ubytovacieho zariadenia uvedené ďalšie oprávnené osoby, ktoré sa so zamestnancom zúčastnili na rekreácii (manželka, dieťa a pod.) alebo stačí čestné prehlásenie zamestnanca, kto tam s ním bol a v akom je k nemu vzťahu?
Ďakujem.
V Zákonníku práce sú v § 152a ods. 4 definované oprávnené výdavky zamestnanca, v ods. 5 je uvedené že oprávnenými výdavkami sú aj výdavky na určité iné osoby, ktoré boli s ním. Ods. 6 hovorí, že zamestnanec preukáže "oprávnené výdavky podľa odsekov 4 a 5 ... predložením účtovných dokladov, ktorých súčasťou musí byť označenie zamestnanca".
Čiže podľa ods. 6 aj na preukázanie oprávneného výdavku napr. na dieťa (podľa ods. 5) mi stačí účtovný doklad, kde je uvedený zamestnanec. Keďže zákon nevyžaduje aby na účtovnom doklade boli mená ostatných zúčastnených osôb, bude stačiť čestné prehlásenie, kde napíše, kto s ním bol a v akom je k nemu vzťahu.
Mirka80
21.03.19,17:56
Dobry vecer

Prosim Vas ked idem na pobyt na chatu a prenajimatel mi vystavi zmluvu o prenajme a PPD so svojim DIC /nema ale zivnost/ je to OK?
Mijara
21.03.19,19:44
Na doklade musí byť vyčíslená daň za ubytovanie v tomto zariadení (miestna daň sa odvádza obci)... v zmysle zákona o cestovnom ruchu, musí byť zariadenie poskytovateľom prechodného ubytovania. Ak ide o prenájom od osoby ktorá je zaregistrovaná na daň z príjmu z titulu prenajímania nehnuteľnosti, nemá povinnosť platiť obci daň za ubytovanie.
Mirka80
21.03.19,20:12
dany prenajimatel registrovany na DU za ucelom prenajmu nehnutelnosti mi v ponuke ubytovania vycislil cenu a k nej aj ubytovaci poplatok na kazdu osobu na jeden den
takze plati obci dan..

Vie niekto?
Mijara
22.03.19,17:40
Myslím , že musí byť zapísaný v živnostenskom registri.
ivustek
22.03.19,18:06
Mijara
22.03.19,18:48
super:)