PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Príjem z predaja bytu a DP



mondes
04.03.19, 18:38
Ahojte, prosím Vás veľmi pekne o radu. Klient v r. 2018 predal byt. Polovica bytu patrí jemu a polovica družke. Byt nadobudol za 2 500 Eur a predal za 15 000 Eur. (jeho časť.) Náklady na rekonštrukciu má v sume 7 000 eur. Teda výdavky spolu sú 9 500 Eur. ZD z predaja bytu je 5500 eur. Z toho je povinný zaplatiť daň? Nevzťahujú sa na to ani nezdaniteľná čiastka? Ak je zo živnosti v strate, nie je možné to započítať, aby daň nemusel platiť? Je potrebné viesť mimo peňažného denníka nejakú evidenciu nákladov z rekonštrukcie bytu? Ešte som predaj bytu nemala, tak Vám budem vďačná za pomoc.

veronikasad
04.03.19, 18:42
Kedy nadobudli byt?

mondes
04.03.19, 18:49
Nemám zatiaľ k tomu podklady, len to, čo mi vravel klient. Družka mala byt a jemu predala polovicu. On je vlastníkom menej ako 5 rokov. Nejakých 4,5 roka, neviem presne. Ale oslobodenie sa ho netýka.

Anik
04.03.19, 19:08
mondes ako píšeš je to príjem podľa §8 odst. 1 písm. b a podľa všetkého čo si napísala ZD z predaja bytu je 5.500 € z ktorých má zaplatiť jednak daň vo výške 19% + odvod na ZP -14%, alebo ak je invalid, alebo ZŤP tak 7% - mu na základe DP urobí zdravotka RZZP a tiež ho poteší.
Je to neaktívny príjem a nedá sa započítať s iným príjmom, ani použiť odp. položka

mondes
04.03.19, 19:09
Ďakujem Ti krásne.

mondes
04.03.19, 19:23
Ešte keď sa môžem opýtať. Klient ma zaskočil otázkou. Ako môžu skontrolovať náklady na rekonštrukciu bytu, ktorý predal? To pôjdu do toho, už cudzieho bytu a budú kontrolovať, či skutočne vymenil okná, dvere, alebo podlahy? Alebo ešte lepšie, ako zistia, že predal byt a príjem z predaja neuviedol v DP? :)

Anik
04.03.19, 19:32
myslím, že keď sa veľmi chce tak sa to dá, dokonca neviem či nie sú poznámky v kúpno-predajnej zmluve k stavu bytu, ktorá sa potom dáva na kataster a odtiaľ má finančná správa myslím celkom dobré info ak sa chce. Neraz sa stane, že aj po čase oslovia človeka s tým, že sa pozabudol a v DP to neuviedol. Ja osobne by som také niečo nezabudla, ale niekto má rád adrenalín.

misoft
04.03.19, 19:36
Alebo ešte lepšie, ako zistia, že predal byt a príjem z predaja neuviedol v DP?
--------------------------------------
Kataster + miestne dane a poplatky - daň z nehnuteľnosti. Tam by to aj zistili - na katastri - ajhľa, už nie je majiteľom - zmena vlastníka na základe kupnej zmluvy (a tam sa uvádza cena), miesta daň sa nezaplatí, lebo už nie je majiteľom... prečo neuviedol do DP príjem? A už budú pokuty. A možno i niečo horšie - tr.čin neodvedenia dane.