MonikaF1991
05.03.19,08:00
Zdravím, znova otravujem s priemerným zárobkom a doplatkom ku min. mzde.
Obaja zamestnanci majú skrátený úväzok 4 hod./denne a minimálnu mzdu 260€.
Vo firme vyplácajú sviatok priemerom, ktorý je 2,9890€, čo je minimálna sadzba podľa zákona. Avšak, u jedného zamestnanca bola dovolenka 4 dni, čo znížilo hrubú mzdu pod úroveň 260€.
Písalo sa tu na porade, že v takomto prípade treba zvýšiť priemernú mzdu, ale takýto postup som v zákone nikde nevidela a ani kolegyňa to predo mnou tak nerobila. V Pohode si iný priemer ani neviem nastaviť, že by som mala zvlášť dovolenkový priemer. Ak by som zvýšila priemernú mzdu, tak aj sviatok by im rátalo z tohto vyššieho priemeru.
Ja by som tu asi najradšej dala doplatok ku min. mzde, aby bola hrubá mzda 260€.
Výplatné pásky sú v prílohe.
Ako postupovať?
Ďakujem za rady.
Mila123
05.03.19,07:05
doplatok k MM sa týka iba odpracovanej doby, nie doby kedy sa napr. je D, paragrafy alebo iné náhrady,
priemernú mzdu máte správne nastavenú,
ak by bol mesiac s vyšším alebo nižším počtom prac. dní ako 2/2019, inak by to bolo.......
výplaty sú ok
ivka70
05.03.19,07:42
Samozrejme, ze musis zvysit priemernu mzdu a budes ju zvysovat v kazdom mesiaci prveho stvrtroka.
Nemozes sa rozhodnut a dat doplatok do minimalnej mzdy, ZP ti presne urcuje, co mas robit v §134, (5).
Zvysenym priemerom musi byt pocitany aj sviatok aj dovolenka, aj pripadna nahrada mzdy platena priemernou mzdou.

Priemerny zarobok musis zvysit v tvojom pripade vo februari na na 3,25 eur (260/(20*4))

Zakonnik prace a to, co si nikde nevidela:

zze/2001-311/134/5
ivka70
05.03.19,07:43
Vyplaty nie su OK, ta druha je uplne zle! Hruba mzda musi byt aspon 260 eur, to dosiahnes zvysenim priemeru, podla ZP. Priemerny zarobok musis zvysit na 3,25 eur (260/(20*4)).
MonikaF1991
05.03.19,07:49
Toto som hľadala, idem sa na to pozrieť. Vďaka
MonikaF1991
05.03.19,08:05
§ 85 ods. 5 sa týka dvoj- a trojzmenných prevádzok. V mojom prípade sa predsa nepostupovalo podľa § 85 ods. 5.
Ja si tento odsek vykladám tak, že toto platí iba pri dvoj- a trojzmennej prevádzke. Tam je jasné, že sa priemer musí upravovať.
U mňa ide o maloobchod, kde majú otvorené iba 8 hod.
Máte na to iný názor, lebo ja teraz už fakt neviem? :D
ivka70
05.03.19,08:07
tebe staci toto, to sa tyka vsetkych vseobecne:
Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde.
...
dalsie AK uz radsej necitaj :) nic ste neskracovali .... a par. 85 odsek 5 sa tiez tykas vsetkych
Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne. Zamestnanec, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke, má pracovný čas najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne a vo všetkých zmenách v trojzmennej prevádzke alebo v nepretržitej prevádzke má pracovný čas najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne.
Mila123
05.03.19,08:38
Tu pomáha iba Drak
MonikaF1991
05.03.19,08:43
"Ak je priemerný zárobok zamestnanca nižší ako minimálna mzda, na ktorú by zamestnancovi vznikol nárok v kalendárnom mesiaci, v ktorom vznikla potreba priemerný zárobok použiť, zvýši sa priemerný zárobok na sumu zodpovedajúcu tejto minimálnej mzde." - túto časť paragrafu som si zase vykladala tak, že ak je priemerná mzda, napr. v januári tohto roka menšia ako 2,9890€, tak sa priem. mzda zvýši na túto sumu a hotovo. Napr., keď je zvyšovanie min miezd a program používa priemer z min. roka, ktorý je menej ako minimálna mzda 2,9890€. Kolegyňa predo mnou to mala takto ako ja, nič sa nezvyšovalo, ak vyšla hrubá mzda na menej ako min. mzda. Lebo takto nám to program vypočítal.... Ďakujem, už je mi to takto jasné :)