MichalSVK
05.03.19,11:33
Dobrý deň. Potreboval by som poradiť.

S.R.O. a platca DPH. Ide dodať služby v auguste v sume 1600 bez DPH. Avšak kvôli rezervácii termínu a príprave požaduje zálohu vo výške 200€ s dph, ktorá má byť zaplatená ešte tento mesiac - marec. Zvyšná suma až pár dní pred vykonaním služby.

Teraz konkrétne sa jedná o služby pre súkromníka, ale to isté sa môže stať aj, že to bude služba pre firmu. Aký postup zvoliť aby to bolo správne a prehľadne?

ďakujem za každú radu.
Tweety
05.03.19,11:13
Vyhotoví zálohovú faktúru a daň odvedie až z prijatého preddavku. Pre platiteľa dph je povinný vystaviť doklad k prijatému preddavku. Z neho potom odvedie dph.
MichalSVK
05.03.19,11:20
Ďakujem za odp. Ja sa v tomto vôbec nevyznám, len zisťujem aké sú spôsoby pretože ma to čaká.

A keď sa urobí zálohová faktúra, nie je povinnosť urobiť ostrú do 15dní? resp v danom mesiaci alebo ako to je potom presne.

Pardon za primitívne otázky, len proste potrebujem zistiť najlepší spôsob ako prijať zálohu a následne všetko vyfakturovať o pár mesiacov neskôr tak, aby to bolo v súlade. :)
Tweety
05.03.19,11:22
Veď som uviedla, že firme vystavíš faktúru (s dph)k prijatej platbe. FO nepodnikateľovi nie, ale dph aj tak odvedieš zo zaplatenej zālohy.
MichalSVK
05.03.19,15:55
Áno, ja vám veľmi pekne ďakujem. Avšak - ak si nájdete ešte 2 minúty čas, bude veľmi veľmi vďačný.

Ja konkrétne, by som potreboval presný postup aby som si to mohol pospájať v hlave a prísť na systém.


6.3 by som chcel vystaviť zálohovú faktúru pre FO na 200€ (s dph). (ja z tej sumy odvediem daň). ďalej neriešim nič - žiadnu ostrú faktúru.

Služba bude dodaná 15.8.

Ja by so chcel poslať ostrú faktúru zákazníkov už 1.8 na celkovú sumu 2500€ s dph. V nej by bola odrátaná záloha a dal by som splatnosť napr. 10 dní aby bola celá suma uhradená tesne PRED dodaním služby.

Tu sa jedná o vzťah platcu dph k FO.

Čiže takto je to správne? Zálohová bude urobená 5 mesiacov a potom sa urobí len ostrá. A môžem vôbec poslať faktúru so SPLATNOSŤOU 5 dní PRED vykonaním danej služby?


Ak by sa jednalo o firmu a nie FO - musím urobiť zálohovú faktúru a do 15 dní (alebo do konca mesiaca??) ostrú? Ako by potom mala vyzerať ostrá faktúra vystavená o 5mesiacov neskôr? Ak to je vo väčšom časovom rozmedzí tak mám potom urobiť rovno faktúru kde dám do popisu záloha za služby v auguste? a v auguste urobiť ďalšiu ktorá bude o tú sumu nižšia?


Ak náhodou si nájdete čas budem rád. Prajem pekný zvyšok dňa :-) ďakujem ešte raz.