Nikola999
24.08.06,13:51
Prosím Vás o vysvetlenie.Prebrala som účtovníctvo,ktoré idem od 1.1.2006
nahodzovať do nového účtovného programu.Pri študovaní počiatočných stavoch z neúplných podložených podkladov ma zarazila skutočnosť, ktorej nerozumiem. Účtovanie spotreby materialu bolo v roku2005 cez veľky počet analitických účtov.Napríklad Spot.mat.-DHM ,v ktorej je nákup PC,tlačiarne, vŕtačky a pod.,ktorých hodnota je do 30 000,- Sk ,k 31.12.2005 sa cela hodnota danej analitiky preučtoval 112/501.Mne z toho vyplýva ,že v danom roku to vôbez namali v nákladoch a pritom sú to také položky čo sa používajú.Podotýkam,že príjem na sklad bol bez príjemok. Môžem to v roku 2006 všetko povýhadzovať zo skladu a urobiť k tomu iba invertárne karty?Sú to doť veľké položky.Dokedy to bude na sklade nepoužívané. Ďakujem.
Nikola999
24.08.06,12:02
Prosím o pomôžte,nie som si istá.Spoločnosť v roku 2005 bola v strate,mne to pripadá ako keby som si šetrila náklady aby som nemusela v roku 2006 platiť daň z príjmu .Výhodím cc 300 000,- Sk do nákladov veď je to oči bijúce.
va1ke
24.08.06,12:07
mne to vycháza tak, že firma účtovala spôsobom B a na konci roka urobila inventúru a nespotrebovaný materiál prijala na sklad.
Nikola999
24.08.06,12:14
Prosím pomôžte mi pochopiť myšlienkové pochody predchádzajúceho účtovníka.
Danila
24.08.06,12:19
Je to presne, ako píše va1ke, účtovanie spôsobom B je na rozdiel od spôsobu A v tom, že nákup materiálu sa neúčtuje na sklad, ale priamo do spotreby. Pri inventarizácii na konci roka čo zostane, vystornuješ zo spotreby a dáš na sklad. Na začiatku zo skladu a nanovo ako som Ti napísala.
Nikola999
24.08.06,12:20
Ďakujem za odpoveď. Ano účtoval spôsobom B spotreba materialu.Material čo sa spotrebuje pri výrobe ,tomu rozumiem ten výberiem pri vystavovaní FO.Čo s počítačom a druhými položkami?
Paula
24.08.06,12:27
Prosím o pomôžte,nie som si istá.Spoločnosť v roku 2005 bola v strate,mne to pripadá ako keby som si šetrila náklady aby som nemusela v roku 2006 platiť daň z príjmu .

Mne to tiež tak pripadá. Neviem si však predstaviť, ako dať k 31.12. na sklad PC a tlačiareň (ktoré sa pravdepodobne používali), iné je to s materiálom zakúpeným na zákazku, ktorá sa vyfaktúruje až v ďalšom roku. Pri rozhodovaní sa, čo teraz s tým by mal dať pokyn majiteľ firmy. Chybu mohla urobiť predch. účtovníčka tým, že pri inventarizácii materiálu zahrnula všetko do jedhoho "vreca", bez ohľadu na druh materiálu.
Danila
24.08.06,12:31
Ďakujem za odpoveď. Ano účtoval spôsobom B spotreba materialu.Material čo sa spotrebuje pri výrobe ,tomu rozumiem ten výberiem pri vystavovaní FO.Čo s počítačom a druhými položkami?Jednoducho ak bol obstaraný v cene do 30000.- bude v spotrebe, dáš to do evidencie drobného hmotného majetku, ak aj to znížila z 501 a dala na sklad, tak to oprav, vytvor interné smernice na začiatku a pokračuj v normálnych pravidlách hry. Keď sa tak nad tým zamýšľam, mala ona vôbec niečo na 501?
Nikola999
24.08.06,12:35
Pomocníčky kde ste prosíííím. Sklad sDHN je spolu cc 200 000,- Sk
Nikola999
24.08.06,12:42
Preto tomu nerozumiem DHM bol zakúpení cez registračné pokladne a FD individuálne.Na 501 niečo aj nechala. Mám dorobiť aj dodatočne príjemky a výdajky ?
Nikola999
24.08.06,13:02
Ja viem som otravná,ale zúfala.Ja sa len bojím čo na to daňováci, keď to na začiatku roka vyhodím zo skladu spotreby.Je to veľká čiastka. Ja viem , že každý robí chyby a aj predchádzajúci účtovník .Stakým niečím som sa ečte nestretla tak sa bojím a nemám istotu.

Nikola
ondrejvla
24.08.06,13:21
Ja viem som otravná,ale zúfala.Ja sa len bojím čo na to daňováci, keď to na začiatku roka vyhodím zo skladu spotreby.Je to veľká čiastka. Ja viem , že každý robí chyby a aj predchádzajúci účtovník .Stakým niečím som sa ečte nestretla tak sa bojím a nemám istotu.

Nikola

Aj ja som tento rok bojovala s nedokonalosťou človeka. Tiež účtovníčka zaúčtovala niečo, nedalo sa zistiť čo a musela som nanovo účtovať nielen rok 2006 ale spätne aj 2005.
Predpokladám, že v tvojom prípade na konci roku zistili, že sú vo veľkej strate, tak preúčtovávali z nákl.účtov späť na sklad, ale prečo materiálu - veď z toho sa ďalej nevyrába... - ale dobre. Môj názor :
- máš to na sklade, od januára pomaly vydávaj zo skladu podľa hodnoty do 30 tis.Sk priamo na analytický účet DM a urob si k tomu operatívnu evidenciu,
- ostatný materiál - keďže je to na účte 112 rozpúšťaj výdajkou tiež do nákladov.
- minulý rok výdajky a príjemky, no a taktiež skladové karty - lebo ak máš príjmy a výdaje, kontrola žiada aj skladové karty, by som doplnila len v tom prípade, ak si zodpovedná za úplnosť s právnosť účtovania aj za minulý rok, ak nie - nech konateľ zaplatí práce naviac...
Neviem konkrétne aké ďalšie problémy máš, ale určite tu nájdeš riešenia. a potom skús zadať heslovite niektorý z tvojich problémov do vyhľadávača, určite riešenia nájdeš. Tieto problémy sa tu už riešili.
Danila
24.08.06,13:22
Ja nevidím dôvod, prečo panikáriš. Jednoducho to, čo máš na sklade, musíš dať do spotreby. Alebo zmeň spôsob účtovania zásob na A, keďže si v tomto roku ešte neúčtovala. Čo je v spotrebe, dáš do 501 a prípadnej evidencie, čo v spotrebe nie je zostane na sklade. Ak ostaneš pri spôsobe B, spýtaj sa láskavo majiteľa, čo tam vlastne chce, a kto to celé vymyslel. Potom to už pôjde ľahšie.
Nikola999
24.08.06,13:34
Ďakujem, Vám za všetky Vaše odpovede na porade som novým členom a som veľmi milo prekvapená Vašou ochotou pomáhať.Myslím ,že chýb tam bude viacej ,ale už mám sa kde poradiť a ujistiť sa.
Nikola
ondrejvla
24.08.06,13:37
Ďakujem, Vám za všetky Vaše odpovede na porade som novým členom a som veľmi milo prekvapená Vašou ochotou pomáhať.Myslím ,že chýb tam bude viacej ,ale už mám sa kde poradiť a ujistiť sa.
Nikola

Nezávidím ti túto fušku, prežila som to a bolo až príliš!
lenkak
24.08.06,14:34
Nezávidím ti túto fušku, prežila som to a bolo až príliš!

prežívali sme to s Tebou.