dominqa
06.03.19,15:55
Zamestnanec má hrubú mzdu 630€. V zmluve má uvedené že dohodnutý týždenný pracovný čas je 40hod. Rozvrhnutie týždenného pracovného času určuje zamestnávateľ podľa paragr. 86 až 93. Zamestnanec sa zaväzuje pracovať nad rámec bežného pracovného času podľa požiadaviek a potrieb zamestnávateľa.
Dostal rozpis na celý marec je tam vyše 200hodin. Moje otázka je zamestnávateľ povinný preplácať ako nadčas tých cca 40hodin? Plus samozrejme príplatky za soboty a nedele, alebo sa zamestnávateľ môže povedať že vyplatí iba 630€ v hrubom a plus príplatky? Či ako to vlastne funguje. Už mám v Tom chaos
Ďakujem za každú odpoveď
Zuzanka_ba
06.03.19,15:35
Ahoj, podla § 86 az 93, tak tam su vymenovane rozne rozvrhnutia pracovneho casu, ak chces odpoved treba presnejsie napisat - rovnomerny, nerovnomerny, pruzny ci nebodaj s KPC..
Ak ma 40 hodin tyzdenne tak to nebude praca na zmeny. Tiez je otazka ci pracuje pondelok az piatok po 8 hodin, alebo ako to ma.
V tom rozpise ak je 200 hodin vyzera ze su pomiesane naplanovane hodiny v ramci fondu pracovneho casu s hodinami nadcasov, co podla mna nie je spravne. Zamestnanec vzdy musi vediet, ci pracuje v ramci fondu, alebo nadcas, a zamestnavatel je povinny tieto hodiny aj osobitne evidovat, teda odpracovany fond a odpracovany nadcas.

Ak ma zamestnanec rovnomerne rozvrhnutie, teda tych 8 hodin denne 5 dni do tyzdna, tak fond za marec je 21 dni teda 168 hodin. Vsetky hodiny, co su odpracovane nad fond, su nadcasove, a zamestnavatel bud musi dat za tieto hodiny nahradne volno alebo ich preplatit (zakladnu mzdu).

Ci uz da nahradne volno alebo preplati, tak priplatky za sobotu a nedelu neprepadaju v pripade nahradneho volna.
marleau
06.03.19,15:42
za toto niekto robí alebo len chodí do roboty?
dominqa
06.03.19,16:30
On dostal rozpis na celý mesiac. Jeden týždeň robí dva dni ( spolu 27 hod) druhý týždeň 5 dní ( spolu 67 hod) . Za celý marec to vychádza 213 hod.
Práve preto tomu nerozumiem. V zmluve má 40 hod týždenne. Rozvrhnutie urci zamestnávateľ chápem. Ale tá veta že ,, zamestnanec sa zaväzuje pracovať nad rámec bežného pracovného času podľa požiadaviek a potrieb zamestnávateľa.,, To znamená že tých cca 45 hod ( za celý mesiac) robí zadarmo? V zmluve nemá uvedené či ide o rovnomerný, pružný pracovný čas.
Zuzanka_ba
06.03.19,16:46
Z doplnenia mi vyplyva ze zamestnanec ma nerovnomerne rozvrhnutie pracovneho casu.
V pripade nerovnomerneho rozvrhnutia pracovneho casu, moze niektory mesiac vyjst viac hodin nez je "normalny fond" tzv FPC, napriklad za marec vyse 200 namiesto FPC 168 hodin. Avsak, v priebehu prislusneho "dohodnuteho obdobia", napriklad tie 4 kalendarne mesiace, co su zmienene v ZP, sa to musi dorovnat. To znamena, ze niektore mesiace pracuje viac nez je FPC, niektore zas menej ako je FPC. V priebehu 4 mesiacov sa sucet planovanych hodin tohto zamestnanca ma rovnat suctu hodin podla FPC. Pozri si rozpisy a vyplatne pasky za predchadzajuce mesiace.
http://kalendar.azet.sk/pracovny/
A este, ako moze pracovat za 2 dni 27 hodin, a za 5 dni 67 hodin? To je viac ako 8 resp 12 hodin denne, co nie je v sulade so ZP. On pracuje aj v noci? Su na prevadzke 1, 2, ci 3 zmeny?
Veta ,, zamestnanec sa zaväzuje pracovať nad rámec bežného pracovného času podľa požiadaviek a potrieb zamestnávateľa.,,
- moze znamenat akurat tolko, ze zamestnanec suhlasil s tym, ze podla potreby bude robit nadcasy. To vsak neznamena, ze nema narok na mzdu za nadcas, eventualne nahradne volno, a prislusne priplatky. Aj keby zrovna podpisal, ze bude robit nadcasy zadarmo, tak je to neplatne.
§ 17

Neplatnosť právneho úkonu

(1)
Právny úkon, ktorým sa zamestnanec vopred vzdáva svojich práv, je neplatný.



§ 87

Nerovnomerné rozvrhnutie pracovného času
(1)
Ak povaha práce alebo podmienky prevádzky nedovoľujú, aby sa pracovný čas rozvrhol rovnomerne na jednotlivé týždne, zamestnávateľ môže po dohode s príslušným odborovým orgánom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na jednotlivé týždne, najviac na štyri mesiace. Ak ide o činnosti, pri ktorých sa v priebehu roka prejavuje rozdielna potreba práce, môže zamestnávateľ po dohode s príslušným odborovým orgánom rozvrhnúť pracovný čas nerovnomerne na dobu nepresahujúcu 12 mesiacov.


(2)
Pri rozvrhnutí pracovného času nerovnomerne na jednotlivé týždne, týždenný pracovný čas nesmie presahovať v dohodnutej dobe ustanovený týždenný pracovný čas. Rovnako môže byť rozvrhnutý pracovný čas pre určité organizačné útvary alebo druhy prác.
(4)
U zamestnanca pracujúceho v noci môže pracovný čas v priebehu 24 hodín presiahnuť osem hodín, len ak ide o zamestnanca
a)
zabezpečujúceho ochranu majetku alebo osôb,

b)
ktorého bydlisko a pracovisko je od seba značne vzdialené, a tam, kde sú od seba vzdialené rôzne pracoviská,

c)
v nepretržitých prevádzkach,

d)
v poľnohospodárstve,

e)
pri sezónnych prácach.




(8)
Pracovný čas v priebehu 24 hodín nesmie presiahnuť 12 hodín.
dominqa
06.03.19,17:06
Ďakujem krásne ste to napisali.
No niektoré dni je v práci 12 hodín, druhý deň 13, dalsi týždeň 5,15, 12.... Hod. Stále inak. A keby po jednom mesiaci dal výpoveď ( nástup 1.3.) , a odpracuje tých 213 hod, musi mu to teda zamestnávateľ preplatiť aj keby plánoval napr. Že v máji by pracoval menej ( čo si nemyslím). Chápem to dobre?
Ale aj tak sa mi to nepáči keď nemôže prečo musí byť v práci 15 hod. A za týždeň odpracovať viac ako 40 hod.
Ďakujem vám veľmi pekne za vysvetlenie. To zamestnávatelia si už vymýšľajú všeličo.
Ďakujem ešte raz
Zuzanka_ba
06.03.19,19:01
V prvom rade praca viac ako 12 hodin (cisteho casu) je v nesulade zo zakonom.
Ja by som sa opytala zamestnavatela ako mieni tych 213 hodin. Ci su to vsetko naplanovane zmeny v ramci nerovnomerneho rozvrhnutia a mieni hodiny dorovnat v dalsich mesiacoch. Alebo ci hodiny nad fond 168hod povazuje za nadcas, a v tom pripade by som sa pytala, ci mieni poskytovat nahradne volno alebo zaplatit.
Ak je to nerovnomerne rozvrhnutie, tak pri skonceni pp ziadne dorovnanie nemusi byt. Dorovnanie byva pri konte pracovneho casu. Ono aj keby to bol nadcas, prax hovori ze taketo firmy jednoducho nezaplatia, a kto sa bude s nimi o take drobne sudit..
Prepodkladam ze odbory nie su, ani zamestnanecka rada?
Inak ja by som tuto pracu opustila ak by bolo mozne, a ohladom tych 15hod zmien a otazneho planovania by som dala podnet na inspektorat prace.
dominqa
06.03.19,21:02
Ďakujem vám veľmi pekne