SYLVI65
06.03.19,17:43
prepačte neskopírovala som celú otázku živnostník si chce uplatniť odpoč.položku na manželku,ktora mala v januari živnosť, do konca roku 2018 nepracovala nikde poberala celý rok invalidný dôchodok. Ako živnostníčka ma za jeden mesiac príjem len 200 eur ,a invalidný dôchodok celý rok 2018.Môže si manžel uplatniť na ňu odpočit.položku kedže bola jeden mesiac szčo?prikladaju sa k daňovému príjmy ženy?podľa mňa nie,lebo ako živnostník nemá čo doložiť ,jedine tak daňové priznaniedakujem
Mila123
06.03.19,16:45
trochu uprav otázku, pretože teraz neviem kto si koho uplatňuje
J+K
06.03.19,16:58
Ak príjem manželky bol za rok 2018 nižší ako 3830,02€, tak rozdiel medzi jej príjmom a touto sumou si môže na manželku uplatniť za predpokladu, že invalidnou bola celý rok 2018.

Treba zistiť úhrnnú sumu invalidného dôchodku vyplateného za rok 2018 a tiež základ dane (neviem, či 200€ je už základ dane manželky...)

Dokladovať k daňovému priznaniu treba kópiu sobášneho listu manželky a -myslím si- doklad o tom, že je invalidnou (malo by stačiť potvrdenie zo sociálnej poisťovne o výške vyplateného dôchodku).
Katy a R
06.03.19,16:59
https://www.financnasprava.sk/sk/obcania/dane/dan-z-prijmov/zamestnanci#UplatnenieNezdanitelnejCastiNaManzelku
sylvi - veď nie si nováčik, robíš DP ... aj tu - len na prvej strane máš momentálne 3-4 témy k tomuto
SYLVI65
06.03.19,17:24
Potrebujem si overiť, lebo ja som nedokladovala príjmy ženy,ktoré aj na školení nám hovorila že netreba,manželka ma príjem ako szčo 200 eur ale zaplatila 215 eur odvody,tým pádom by som do príjmu ženy mala dať len celoročnú výšku invalidného dôchodku nie?lebo základ zo živnosti je nulový
Katy a R
06.03.19,17:50
áno .. a za správnosť údajov je zodpovedný manžel, ktorý to potvrdí svojim podpisom☺