mojtko
07.03.19,00:05
prerábam si podkrovie v staršom rodičovskom dome. podlaha v podkroví je železobetónová platňa so zabetónovanými kolajnicami a so škvárou asi 10 cm a na nej cementový poter asi 2 cm. Problém je ten že strop nad obývačkou 4 x 5 m je prehnutý asi o 3-4 cm a pri chodzi po ňom sa dosť otriasa ... tak hľadám nejaké riešenie na skladbu podlahy ktorá to roznesie tak aby sa to prestalo otriasať. Ak to je možné betónovaniu a mokrím procesom by som sa najradšej vyhol lebo mam už porobený sádrokarton v podkroví. uvažoval som nad tým že zosekam poter a skvaru zhruba do roviny a na to vylejem nivelačku aby to vyrovnalo potom kročajovú sklenú vatu a na to dvojmo osb doska perodražka. Myslíte že to bude dostatočné? alebo navrhujete ak máte skúsenosti s dačím takým dačo druhé. za vaše odpovede a rady dakujem
Chobot
07.03.19,09:27
Hazarduješ so zdravím a životom, keď si na takéto problémy pýtaš radu na fóre. My nemáme absolútne predstavu o hrúbke tej žb platne, jej nostnosti a stabilite. Ak píšeš, že je prehnutá a trasie sa, kto vie, či nie je niekde narušená alebo prasknutá. Možno keď to stavali, nerátali s tým, že to bude zhora zaťažené a preto urobili len tenký strop.

Treba zavolať statika, nech sa na to pozrie a navrhne riešenia. Podľa mňa jedným z rozumných riešení bude ten strop zospodu podložiť nejakou podperou alebo múrom.
bodliak
07.03.19,09:31
Už použitie koľajnice mi evokuje také "domáce riešenie". Ak je to naozaj tak, koľajnica vypĺňa podstatnú časť prierezu a možno práve ona je zodpovedná za to prehnutie, pružnosť a otrasy.
vicktor
07.03.19,09:50
Spravna vystraha, ale podpera neprichadza do uvahy, to by znefunkcnil obyvacku.
bodliak
07.03.19,11:53
Prečo, vhodná týč a tanečnica k tomu ...
misoft
07.03.19,11:54
Máš pravdu.... koľajnica nie je traverza - je pružná (inak by popraskali všetky koľajnice na železnici, keby nebola pružná). A keďže je to (ako písal) starší dom - tak sa hmotnosť prejavila priehybom....
vicktor
07.03.19,12:47
Nezda sa mi ze kolajnice sa prehnu viac nez roxory.
bodliak
07.03.19,13:10
Hm, ako ti to vysvetliť, v tej časti, kde leží koľajnica, chýba potrebná tuhosť betónu. Na tom mieste je priveľa pružného železa.
Železo prenáša ťahové sily, betón tlakové. Musí to byť v nejakom pomere, inak to bude buď málo tuhé, alebo príliš krehké.

Mimochodom, pozri si fotky zo stavby nejakej poriadnej budovy.

Napriklad https://www.etrend.sk/gallery/article/vystavba-stanice-nivy-a-okolia-napreduje-pozrite-si-aktualne-fotografie.html?photo=12
Je to podstatne väčšie, ako strop rodinného domu.
A vidíš tam niekde koľajnice ? Nie, je tam roxor.
chandler
07.03.19,15:23
ten strop nie je dimenzovany na obytne priestoryl. priehyb sa da odstaranit, tym ak sa odstrania tazke konstrkcie (poter a skvara) a nahradia sa lahkymi (polystyeren a jedna osb doska). s trasenim sa neda spravit nic, bolo by treba spravit novu nosnu konstrukciu (nova vystuz, a 15cm doska). kolajnice ake take su ok.
marleau
07.03.19,19:33
máme podobný problém, miestnosť je obytná, ale deka je jednoducho poddimenzovaná, riešenie mám jednoduché, no kým chalupa nie je moja, seriem nato, moja rada vám však je nanič, máte podhľad hotový, boli ste moc múdri doteraz (obliekate si najprv kabát a potom sa pýtate, ako si máte dať na seba spodky)
ináč táto situácia je naozaj nebezpečná
mojtko
07.03.19,20:42
No oni s tým aj rátali lenže v dobe ked sa to stavalo sa vravelo ze to stačí tolko betonu a daj si ešte jeden ... No a jeden známy stavbár mi tak poradil ze to je pohode sa to roznesie ta krocajova izolacia s osb a sprav najprv izolacie a sadrokarton... Ako tak som si tiez myslel ze to je pohode vsak to roznesie a bude tam len ta podlaha a gauč so stolom ze to nieje az tak cítiť.
A najviec to je cítit ked sa postavim do stredu miestnosti a dakto popri mne prejde ... Ale neviem posudit ci to je v norme alebo nie asi fakt ten statik len... A dalsia vec je ze pred prerobenim strechy cca 2 roky bol dost nestastne umiestnený stlp stolice ze aj vdaka tomu to asi aj prehlo a zas som pocul aj taký nazor ze to mohlo byt aj zle zašalované a preto je to krive
chandler
08.03.19,08:55
v norme to neni ani nahodou. a navyse ak je pravda ze pred dvoma rokmi tam umiestnili stlp, ktory podopiera strechu tak vobec neplati co som pisal. velmi rychlo zavolaj statika, lebo ked viac nasnezi, alebo zafuka tak ti padne cely dom.
mojtko
08.03.19,09:05
Pardon zle som sa vyjdaril do vtedy bol zle teraz uz je dobre umiestneny nad nosnu stenu
misoft
08.03.19,12:59
vicktor
08.03.19,13:41
Jasne, ze su tam roxory. Ja som staval RD a jasne ze som dal roxory a siete do betonu. Ale ked som zdvihol prut v strede, konce suchali o zem = prehol sa. To by sa s kolajnicou nedalo - t.j. ani by sa neprehla, ani by som ju nezdvihol. :)
Oni pouzili kolajnice nie preto ze su lepsie do zelezobetonu, ale ze ich kdesi "zohnali" (rozumej ukradli). Ze sa hladka a masivna kolajnica na rozdiel od vrubkovaneho roxoru nedobre spoji s betonom, to chapem. Rozumiem, ze na nespojenom betone medzi kolajnicami dochadza k otrasom, ale aj tak tvrdim, ze gymnastka by mohla chodit po kolajnici namiesto po kladine, ale nie po zvazku roxorov.
chandler
08.03.19,15:36
tak to je ten lepsi pripad :)