AntekaK
07.03.19,09:32
Prosím aký máte názor na poskytnutie stravy /prostredníctvo cateringovej spoločnosti/ na firemnej akcii, ktorá bude vo vlastnej jedálni zamestnávateľa. Bude hradený zo SF. Je takýto príspevok možné považovať za príspevok na stravu v nepeňažnej forme, ktorý nepodlieha povinnosti zdanenia zamestnancom? Ďakujem.
Tweety
07.03.19,08:43
Nie,nie je možné. Firemná akcia nie je odpracovaný čas aby bolo zo zákona povinnosťou zabezpečiť stravovanie.
AntekaK
07.03.19,08:59
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte mi napadlo, keby toto posedenie zamestnávateľ urobil v pracovnej dobe?
Tweety
07.03.19,09:02
To je jedno,nie je to práca.
AntekaK
07.03.19,09:15
Ďakujem. Skúsim si to zhrnúť v hlave, prosím, skontrolujte ma ešte. Zo SF sa nezdaňuje na stravu iba príspevok, ktorý poskytuje zamestnávateľ v nepeňažnej forme na stravu nad rámec ZP na pracovisku počas výkonu práce. Akékoľvek iné úhrady za stravu, napr. počas firemných akcií, ktoré sú hradené zo SF, sú predmetom dane z príjmov zamestnancov.
milagros208
07.03.19,13:29
Ak by však zamestnanci odpracovali viac ako 4 hodiny a potom šli na firemnú akciu, tak by to podľa mňa bolo možné.
veronikasad
07.03.19,14:33
Aka bude hodnota stravy pre jedneho zamestnanca?
AntekaK
08.03.19,08:54
8,00 €
AntekaK
12.03.19,07:51
Ďakujem Vám za všetky odpovede. Napísala som otázku aj na portál finančného riaditeľstva. Skopírujem sem odpoveď, ktorú som dostala. Snáď neporuším etiketu porady a môžem to sem prilepiť.


"Príspevky poskytované zo sociálneho fondu (peňažné i nepeňažné bez ohľadu na to, z akých zdrojov je tvorený) ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 ods.1 písm. f) zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov sa zdaňujú v úhrne príjmov podľa § 35 preddavkom na daň a zahŕňajú sa do úhrnu ročných zdaniteľných príjmov.

Ak zamestnávateľ poskytne plnenie svojim zamestnancom zo sociálneho fondu, ktoré je od dane oslobodené podľa § 9 alebo § 5 ods.7 zákona o dani z príjmov, poskytnutie takéhoto plnenia je tiež od dane oslobodené (napr. nepeňažné plnenie poskytnuté zo sociálneho fondu ako príspevok na hodnotu stravy, hodnotu nealkoholických nápojov a pod.) V prípade organizovania posedení, večierkov, súťaží a pod. zamestnávateľom, ak je na takýchto poskytnuté pohostenie/občerstvenie je toto zdaniteľným príjmom zamestnancov.

Od dane je oslobodená hodnota stravy, len ak je určená na spotrebu na pracovisku alebo v rámci zabezpečeného stravovania iným subjektom v rámci vykonávanej pracovnej zmeny. Ak by však cieľom takéhoto posedenia bolo napr. .. zhodnotenie plnenia pracovných úloh, t. j. bolo by spojené s vykonávanou činnosťou, takto poskytnutá strava by bola oslobodená od dane podľa § 5 ods.7 písm. b) zákona o dani z príjmov ."

Ak by to bolo takto, že by sa to nezdaňovalo, potom by zamestnanci v ten deň asi už nemali nárok na stravné?
Tweety
12.03.19,08:02
Ak by odpracovali viac ako 4 hod., tak by mali nárok na zabezpečenie stravy, inak nie.
AntekaK
12.03.19,08:33
Riadne odpracujú 5-6 hodín, potom firemná akcia, kde by sa napr. zhodnotilo plnenie pracovných úloh, na ktorom by bolo zabezpečené občerstvenie zo SF, ako som vyššie písala. Mali by nárok na stravné a ešte nezdanený príspevok zo SF za úhradu Fa catteringovej firme?
Tweety
12.03.19,08:37
Ak by to bolo takto formulované, potom postupuješ tak,ako v odpovedi FS. Oslobodené od dane, ešte aj nárok na zabezpečenie stravy zo zákona.
AntekaK
12.03.19,08:40
Ďakujem veľmi pekne. Na začiatku, keď som zadávala otázku mi vôbec nenapadli všetky dôsledky. Vďaka za trpezlivosť.