nikula
07.03.19,11:39
Firma kupovala čisto nové auto 15.2.2019, bolo na prevozných značkách - čiže dalo sa no ňom jazdiť - používať ho. Technický preukaz došiel až po týždni a 25.2. ho bol konateľ prihlásiť na polícii. Môžem zaradiť auto dňom nákupu alebo je lepšie až ku dňu prihlásenia?
Nandrolon
07.03.19,18:18
V sucasnej dobe ho mozes zaradit ku dnu dodania /tym padom mozes uctovat phm/. V minulosti cca 4-5rokov boli na to rozporuplne nazory. Preferovalo sa zaradenie zapisom do TP /trvale EČ/. Lenze v tom pripade danova kontrola mohla vyhodit z danovych nakladov phm na dane vozidlo do casu zaradenia ... Takze teraz zaradujeme s datumom "dodania" z faktury, aj ked este nemusi byt fyzicky vo firne. Dovoz moze trvat aj niekolko dni.
Tweety
07.03.19,18:26
Zaradila by som dátumom prvého použitia na podnikanie. Ak ste ho prevzali 15.2., kúpili phm, potom týmto dátumom.
Nandrolon
07.03.19,18:29
Kedze ho kupila firma, tak logicky na podnikanie, teda zaradenie "dnom zdanitelneho plnenia"...
Tweety
07.03.19,18:35
Deň zdaniteľného plnenia už dávnejšie vystriedal dátum dodania.
Nandrolon
07.03.19,18:48
a nie je to nahodou to iste? lebo podla mna hej.
Tweety
07.03.19,18:50
Ale na faktúre sa už nejaký ten rok uvádza dátum dodania.
Nandrolon
07.03.19,18:54
PHM maju v nadrzi mozno na mesiac... a co tak PZP, havarijne... , alebo sluzobna cesta... Zase zeditujes???
V sucasnosti sa zaraduje z faktury dnom zdan. plnenia, co sa rovna dnu dodania /neviem, kolko mas faktur, ale este su aj s dnom zd. plnenia/ a priebezny audut to nevytkol...
A to nechcem pisat o prac. uraze...
Nandrolon
07.03.19,19:10
ano, aj nie.
jakubzemko
07.03.19,21:15
Zaraďuje sa dňom uvedenia automobilu do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií automobilu potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpiso. V pripade ak mate prechodne znacky nesplnili ste si este povinnosti podla osobitnych predpisov. Prechodne znacky sluzia na presne vymedzene uceli. Uzivanie automobilu na podnikanie medzi týmito účelmi nenájdete. Do casu uvedenie automobilu do uzivania su naklady suvisiace s obstaranim sucastou obstaravacej ceny.
Nandrolon
08.03.19,06:52
To, čo píšeš v súvislosti s prechodnými značkami platilo cca 5 rokov späť. Dnes školitelia z ministerstva dávajú úplne iný výklad. Na prechodných značkách môžeš normálne jazdiť, podnikať, chodiť na služobné cesty a tým pádom zabezpečovať príjem z podnikania. Je presne určené, koľko ich môžeš mať, dokedy ho musíš prihlásiť. Samozrejme, ak ho zaradíš dňom dodania, teda na dočasných značkách, tak samotné prihlásenie a poplatky súvisiace už nejdú do obstarávacej hodnoty auta, nakoľko auto je už zaradené. Auto na dočasných značkách má splnené všetky predpisy, normy a podmienky pre užívanie, ináč by bolo nespôsobilé na jazdenie po cestných komunikáciách.
PS: takýto výklad sme dostali všetci, ktorí sme sa zúčastnili januárového semináru odpisovania majetku.
jakubzemko
09.03.19,05:51
No ja som dostal vyklad od policajtov asi pre mesiacom. Fakt je taky, ze ak pouzivas docasne znacky mas k nim poucenie, ktore mas dodrziavat. A v tom pouceni je to napisane jasne, tak akom som nspisal :) A nie znacky som si nevibavoval pred piatimi rokmi. Ak mas ale ine poucenie, kde mas napisane ze mozes zo znackami jazdid kade tade nedbam. Nech si kazdy precita co tam je
jakubzemko
09.03.19,06:14
Tak napríklad Zvláštne evidenčné čísla typu "C"
Tieto značky sú určené na prepravu vozidiel do 3,5t na kontrolu originality, technickú kontrolu, emisnú kontrolu, skúšobné a predvádzacie jazdy v rámci Slovenskej republiky.
Podnikanie a bezne jazdenie, pouzivanie vozidla tam nejako absentuje

Auto je sposobile na jazdenie po cestnych komunikaciach avsak v podstste nato, aby disi siel vybavit papiere :)

Tvoj nazor ze den zdanitelneho plnenia = den splnenia vsetkych technickych funcii automobilu a vsetkych povinnosti podla osobitnych predpiso nie je podlozeny pravnymi predpismi. Nehovoriac o nazore, ze auto fyzicky nie je vo firme a uz by si ho chcel odpisovat? Skolenia su dobra vec, treba si vsak to co sa na nich dozvies vediet podlozit aj pravnymi predpismi.
Nandrolon
09.03.19,07:26
... fyzicky nie je vo firme, lebo pracovnik, ktory ho vybral si spravil hned aj sluzobku.... Skolenie robila prac., ktora je spoluautorom tychto zakonov.
Pochybujem, ze sa ta policajt pytal kde ides autom. Aj prv bolo napisane, ze s autom nemas jazdit bezdovodne. Ked som sa chodieval previezt 200 km sam po slovensku, este som nezazil aby sa policajt pytal za akym ucelom a kde cestujem.
To, ze ec prenosne je docasna znacka, ktora do urciteho terminu musi byt prehlasena na trvale ec este neznamena, ze sa mozem na auto iba pozerat doma v garazi.
Poucenie je iba poucenie, nie prikaz ani zakaz. Nieco ako znacka "doporucena rychlost". Jednoducho si natrafil na idiota. Ak by mi za to chcel dat pokutu, okamzite sa necham hodit na spravne konanie.
Nerespektovanie doporucenia nie je stihatelne, a ziaden zakon NEZAKAZUJE pouzivanie auta na docasnych ECV.
Na jednej strane tu pises o pravnych podkladoch, na strane druhej o doporuceni, co je nezavazny zdrap papiera. Chlape, ty uz si asi neco mnel :-)
jakubzemko
09.03.19,08:08
Predstav si ze sa pytal. Bol vikend a technicke kontroly zatvorene, preto sa pytal :) no je jedno ci sa pytal alebo nie. Podstatne je, ze som mohol znacky pouzit iba na to, aby som zasiel na technicku , prihlasil vozidlo a teda splnil si povinnosti podla osobitnych predpisov Pochybujem ze prednasala pracovnicka, ktora bola spoluautorkou osobitnych predpisov ako su predpisi upravujuce prechodne znacky. To poucenie, ktore dostanes k tznackam vychadza z nejakych predpisov. Nie len tak z nicoho nic :) no ku spoluautorke, ktora tvrdi ze den dodania sa rovna de splnenia vsetkych technickych funkcii majetku ako aj splnenia povinnosti podla osobitnych predpisov sa uz nejdem ani vyjadrovat. Ale musi to byt mudra pani ked stihla napisat zakon o dani z prijmov, postupy uctovania, zakon o uctovnictve a este aj osobitne predpisi tykajuce sa evidencie vozidiel. Ale aby som to este upresnil. Zaradit do majetku mozes. V suvahe sa ti to premietne na 042. PNo nesmies zaradit do uzivania a prave od toho sa odvijaju odpisy, uctovanie phl a vsetko ostatne.
Nandrolon
09.03.19,08:36
A nepytal nahodou prikaz na pouzitie sluz. vozidla? Lebo ten zas automaticky pytaju u nas spolu s papiermi.
Ale opytam sa takto. Ty teda na docasnych ecv necapujes palivo? Alebo si ho nebodaj platis za svoje???
PS: bola to daniarka. Policajti nemaju co mudrovat do uctovnictva a dani...
Zaradit moze dnom dodania a kedze ho kupuje firma, je to aj zaciatok vyuzivania pre firmu. Mas stare info, dnes sa to uz posudzuje inac.
jakubzemko
09.03.19,10:10
Nie nepýtal si, to bolo súkromné auto :)

NIe je to staré info.

Postupy účtovania v platnom znení:

Na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný dlhodobý hmotný majetok a
jeho technické zhodnotenie do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním (napr. aj tie tvoje PHL, poplatok za prihlásenie a podobne). Treba však poznamenať, že náklady na vybavenie majetku zásobami nie sú súćasťou vstupnej ceny. To znamená, že ak by sme chceli striktne dodržať literu postupov účtovania (netvrdím, že by som to prerátaval), iba tie pohonné látky, ktoré spotrebujem za účelom uvedenia automobilu do užívania budú súčasťou vstupnej ceny a to, čo mi zostane v nádrži po zaradení automobilu do užívania by malo byť účtované priamo do nákladov.

Dlhodobý nehmotný majetok sa účtuje v účtovej skupine 01  Dlhodobý nehmotný majetok, dlhodobý hmotný
majetok sa účtuje v účtovej skupine 02 – Dlhodobý hmotný majetok – odpisovaný a technické zhodnotenie
prenajatého majetku podľa § 32 ods. 2 písm. c), ak sú uvedené do užívania

Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných predpisov (osobitný predpis povoluje použitie dočasných značiek typu C IBA NA PRESNE STANOVENĚ ÚČELY uvedene´v povolení. Na nič iné.

Osobitný predps, ktorým je zákon o dani z príjmov ďalej ustanovuje:

V prvom roku odpisovania hmotného majetku sa uplatní len pomerná časť z ročného odpisu v závislosti od počtu mesiacov, počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia.

Odpisovaním sa na účely tohto zákona rozumie postupné zahrnovanie odpisov z hmotného majetku a nehmotného majetku do daňových výdavkov, ktorý je účtovaný1) alebo evidovaný podľa § 6 ods. 11 a je používaný na zabezpečenie zdaniteľných príjmov.

Daňovými výdavkami nie sú výdavky (náklady) vynaložené v rozpore s týmto zákonom alebo s osobitnými predpismi.

Záver

V prípade ak osobitný predpis ustanovuje, že prechodné značky môžu byť použité iba na účely stanovené v dočasnom povolení, ktoré ustanuje, že je to iba na prepravu vozidla na technicku kontrolu EK, v prípade ak daňovník využíva automobil na podanikanie (napr. rozváža Pizzu), vynakladá výdavky, ktoré sú v rozpore so s osobitnými predpismi (t.j. nedaňové výdavky).

V príapde ak nakúpim PHL, nemusí to však vžy znamenať, že to je v rozpore zo zákonom o dani z príjmov. Ak idem na technickú, ide o náklady súvisiace s obstaraním, ktoré sa do uvedenia automobilu do užívania účtuju na účte 042 a sú vynaložené v súlade s osobitnými predpismi.

Nato, aby som mohol zaradiť automobil do užívania potrebujem splniť nie len daňové prispisy ale aj akékoľvek iné predpisy platné v SR, ktorým je aj Zákon o prevádzke vozidiel v cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov. V pripadebak vynalozim vydavku v rozpore s tymto zakomnom, ide o nedanove vydavky:

Neschválené vozidlo je možné prevádzkovať v cestnej premávke len na základe dočasného povolenia podľa § 50 vydaného schvaľovacím orgánom, ktorým sa vodič vozidla preukazuje kontrolným orgánom v cestnej premávke (napr. policajtom).

Dočasné povolenie na prevádzku neschváleného jednotlivého vozidla
(1) V cestnej premávke v obmedzenom režime môže byť na obmedzenej trase alebo obmedzenom území prevádzkované neschválené jednotlivé vozidlo na základe povolenia schvaľovacieho orgánu. Okruh vozidiel, ktorým možno udeliť dočasné povolenie na prevádzku, ustanoví vykonávací právny predpis podľa § 136 ods. 3 písm. a).

(2) Návrh na dočasné povolenie na prevádzku neschváleného jednotlivého vozidla (ďalej len „dočasné povolenie“) okrem identifikačných údajov navrhovateľa obsahuje údaje a doklady v rozsahu ustanovenom vykonávacím právnym predpisom podľa § 136 ods. 3 písm. a).

(3) Schvaľovací orgán návrhu vyhovie, ak sú splnené všetky predpísané požiadavky podľa odseku 2 a ak jednotlivé vozidlo nepredstavuje vážne riziko ohrozenia verejného záujmu na bezpečnosti a zdraví.

(4) Schvaľovací orgán vydá

a) dočasné povolenie na obmedzenej trase alebo obmedzenom území s obmedzenou platnosťou najviac na jeden rok, v ktorom môže určiť ďalšie podmienky; vzor dočasného povolenia ustanoví vykonávací právny predpis podľa § 136 ods. 3 písm. a),

b) potvrdenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C,

c) osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C a

d) tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C.

(5) Schvaľovací orgán v dočasnom povolení určí najvhodnejšiu trasu alebo územie vzhľadom na bezpečnosť a plynulosť cestnej premávky, pričom môže ísť aj o inú trasu alebo územie, ako uviedol navrhovateľ v návrhu. Ak si to vyžaduje bezpečnosť cestnej premávky, schvaľovací orgán môže prevádzku neschváleného vozidla podmieniť sprevádzaním vozidla sprievodnými vozidlami a vybavením vozidla zvláštnym výstražným svietidlom oranžovej farby.
7) Prevádzkovateľ vozidla, ktorý je držiteľom dočasného povolenia, je povinný

a) pri prevádzke jednotlivého vozidla v cestnej premávke zabezpečiť čo najväčšiu mieru bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky,

b) prevádzkovať jednotlivé vozidlo v cestnej premávke len na obmedzenej trase alebo obmedzenom území, ktoré sú uvedené v dočasnom povolení,

c) prevádzkovať jednotlivé vozidlo v cestnej premávke len počas platnosti dočasného povolenia,

d) dodržiavať podmienky určené v dočasnom povolení,

e) počas celej doby platnosti dočasného povolenia mať poistenie zodpovednosti za škodu spôsobenú prevádzkou motorového vozidla, ak sa vyžaduje podľa osobitného predpisu,47)

f) do desiatich dní od uplynutia platnosti dočasného povolenia vrátiť schvaľovaciemu orgánu vydané

1. potvrdenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C,

2. osvedčenie o pridelení zvláštneho evidenčného čísla obsahujúceho písmeno C a

3. tabuľky so zvláštnym evidenčným číslom obsahujúcim písmeno C.

(8) Schvaľovací orgán zruší dočasné povolenie, ak

a) držiteľ dočasného povolenia požiada o jeho zrušenie,

b) zistí, že dočasné povolenie bolo udelené na základe nepravdivých údajov alebo podkladov o splnení podmienok na jeho vydanie,

c) zistí, že vozidlo predstavuje ohrozenie bezpečnosti, životného prostredia alebo verejného zdravia, alebo

d) držiteľ dočasného povolenia opakovane alebo závažným spôsobom porušil povinnosti podľa odseku 7 alebo podmienky ustanovené v dočasnom povolení.

(9) Proti rozhodnutiu o zrušení dočasného povolenia podľa odseku 8 písm. a) sa nemožno odvolať.

(10) Odvolanie proti rozhodnutiu schvaľovacieho orgánu o zrušení dočasného povolenia podľa odseku 8 písm. c) nemá odkladný účinok.
Nandrolon
09.03.19,11:56
To, co pises nezpochybnujem. Ale ako hovorim, danove urady zacali pristupovat k tomu inac. Uznavaju zaradenie aj na prevoznych znackach, co je pre uctovnictvo ovela jednoduhsie. Ak ho niekto zaradi az finalnym prihlasenim na trvale ecv, tak je to OK, v sulade so zakonom. Lenze nemoze si uplatnit ani phm, ktore urcite tankoval. Jasne, kontrola na to nemusi prist, ale ak prijde, moze to vyhodit. Preto najcerstvejsi nazor financnej spravy je zaradenie do pouzivania uz dnom prevzatia vozidla.
Je to podobny pripad ako 1. zimne pneu v sume vyssej ako 1700 eur. Mozes dat ako TZ, ale uz nemusis, ziadna kontrola to uz nevyhodi z nakladov ako prv. V praci mam na to aj usmernenie.
jakubzemko
09.03.19,12:43
Moze si uplatnit aj phl, vo forme odpisov :) no vies dnes je nazor taky, zajtra inaksi. Uz som sa stretol aj s tym ze v Presove inaksi a v Bratislave inaksi, no a na infolinke financnej spravy zas inaksi. Tak, co nie je psano, nie je dano. A ak je psano, aj tak to vo vacsine pripadov nie je pravne zavazne. To znamena, ze ano, pravdepodobne to kontrola zohladni, no pred sudom by si s tym uz nemusel obstat, ak by to nahodou kontrola nezohladnila. Ja osobne sa kvoli par dnom navyse s danovym uradom natahovat nebudem a radsej budem postupovat podla postupov uctovania.

Zo zimnymi pneumatikami suhlasim, je to presne rovnaky pripad. Uvadzas, ze ty mas nejake usmernenie. No tu najdes iny nazor https://podpora.financnasprava.sk/293387-Účtovanie-zimných-pneumatík

To je presne co hovorim, treba postupovat v prvom rade podla pravne zavaznych predpisov a potom az hladat kto si co mysli, nakolko co kontrolor, to iny nazor. No tieto nazory, informacie a clanky na stranke fs nie su v konecnom dosledku pravne zavazne. Aj ked uznavam, ze danova kontrola ich berie do uvahy. No ak nahodou nie, mozes sa aj nahlavu postavit, ak to nemas podporene pravnymi predpismi, pokutu zaplatis a este aj s pripadnymi sudnimi trvmi.

Vela firiem napr. obstalo pri danovej kontrole, ak poskytovali zamestnancov phl bezodplatne, nedali si ich do danovych vydavkov a nezdanili zamestnancovi nepenazny prijem. No to neznamena, ze takyto postup je zakonom podlozeni a pri inom kontrolorovi by uspeli.
Nandrolon
09.03.19,13:02
V uctovnictve existuje vela pripadov, kde si moze uctovna jednotka vybrat. To zaradenie dnom dodania nie je proti ziadnemu zakonu, rovnako ako to druhe zaradenie.....
Davat na 042 palivo a tak navysovat hodnotu auta, to tiez nepovazujem za spravne. Uctovnictvo ma verne zobrazovat skutocny stav, a palivo to bude skreslovat. Realne sice malo, ale ide o princip...
jakubzemko
09.03.19,13:20
Je to vydavok suvisiavi s obstaranim. Rovnako aj preprava tovaru skresluje hodnotu tovaru. Tak sa to ma jednoducho uctovat a uctovna jednotka si nema co vyberat. Nakolko si nesplnil podmienku ustanovenu osobitnymi predpismi nemozes jednoducho zaradit do uzivania. Ja povazujem za skreslovanie naor. to, ze si ucelovo znizil obstaravaciu cenu auta o vydavky suvisiace s obstaranim. No ak sa ti hodnota auta nepozdava, vytvor si opravne polozky :)
Nandrolon
09.03.19,13:33
Rob si ako chces. Ja uctujem podla platnych zakonov, vyhlasok a usmerneni. Usmerneni od tych, ktori zakony tvoria a vykladaju, pravidelne sa zucastnujem odbornych seminarov v ramci SR. Moju pracu kazdy jeden rok hodnoti auditorska firma, kde dane veci osobne konzultujem a obhajujem. Co robis ty neviem, evidentne nie si hlbkovo v danej problematike doma. Este raz. Nikde som nepisal, ze tvoja varianta je nespravna. Je spravna, presne rovnako ako moja.
Uctovna jednotka sa rozhoduje vo vela veciach, od dna zaradenia nehnutelnosti, komplet uctovne odpisovanie, ciastocne sposob dan. odpisov a milion dalsich veci. Niektori maju problem sami nieco rozhodnut, aj ked maju moznost volby...
jakubzemko
09.03.19,13:55
Tam kde je moznost volby sa samozrejme mozes rozhodnut. Na urazky ako ty sa ja osobne nezmozem. Fakty su:
V pripade ak pouzivas auto na podnikanie s docasnyni znackami a v povoleni mas napisane, ze tieto znacky sluzia iba na vybavovanie papierov, nejde o danovy vydavok nakolko takyto vydavok bol vynalozeny v rozpore s osobitnymi predpismi. Aj keby si ich zauctoval do nakladov, ide preto o nedanove naklady.
Ak nie su splnene vsetky technicke funkcie automobilu a povinnosti podla osobitnych predpisov, automobil nemoze byt zaradeny do uzivania. Naklad suvisiaci s obstaranim je podla mna aj naklad na tk, vratane phl ktore na nu vynalozim.
Den dodania nerovna sa den splnenie vsetkych technickych funkcii automobilu a splnenia povinnosti podla osobitnych predpisov. Dufam ze aspon v tomto suhlasis lebo to sa uz hadam neda ani spochybnit. Po lopate povedane, ak auto nestartuje, nemozem ho zaradit do uzivania. Vsak to je uplna volovina co tu tvrdis, ze den uvedenia do uzivania je den zdanitelneho plnenia. Neverim, ze toto niekto niekedy povedal na odbornom skoleni.
Nandrolon
09.03.19,18:06
Nijako som ta neurazil.
A to, co si napisal na konci o tom "nestartovani" ti idem prave pisat ja tebe :-)))
Nikdy som netvrdil, ze pises nepravdu. Akurat stale pisem o tom, ze DNES sa to uz da legalne aj inac, co sa 5 rokov spat nedalo.
Pisem o funglovke z autosalonu. S tym, co si pisal o starsom aute plne suhlasim, ale je tam jedno ale. Je ofiko nepojazdne? Ma platnu STK? Je havarovane? Je docasne nesposobile? Ma znacky?...
Nove auto akonahle opusti salon, je plne sposobile podla SR zakonov na 4 roky. Takze aj ked ho naburam o prekazku na dialnici a doma ho opravim, stale je sposobile /co vyuzivaju majitelia bazarov a predavaju ako nikdy neburane, majitel dochodca/. Ma sa to zmenit a dufam, ze sa to aj zmeni /po hlasenej nehode automaticky pada Stk a Ek/.
PS: zaplat si to skolenie a stretneme sa tam. Voloviny tvrdis akurat ty spochybnovanim slovenskych tvorcov zakonov.
PS2: kupujem iba funglovky a zatial som nikdy nedostal ziadne usmernenie k prevoznej znacke. Ak mozes, preskenuj mi ho, lebo akosi ti neverim. Vsak si pisal, ze to bolo mesiac spat, tak este ho asi mas, ci si ho uz spkachol do zachodu???
jakubzemko
09.03.19,18:54
Ok, ja upozorňujem na stále možné riziko, že v prípade ak je v povolení napísaný konkrétny účel použitia vozidla a ty ho začneś používať na iný účel, tak výdavky, ktoré boli vynaložené v rozpore so stanoveným účelom v povolení nie sú daňovými výdavkami.

Ja zdieľam názor, že v prípade ak je v povolení napísané napríklad, že prevozné značky sú určené na prevoz vozidla z predajne do firmy, ide o náklady súvisiace s obstaraním a nie na riadne užívanie vozidla. Ale to je iba môj názor, že by som si mal splniť jednoducho všetky povinnosti nato, aby som mohol auto riadne užívať na podnikanie a až potom keď už s ním môžem chodiť kade tade, ho môžem zaradil do užívania. Ale ak máš na to iný názor, ja ti ho neberiem.

Čo je však podstatné je práve ta prvá vec. Že náklady vynaložené v rozpore s osobitnými predpismi nie sú daňovým výdavkom. Teda ak na prevozných začkách len tak rozvážam Pizzu, nakupujem tovar, idem za klientom o ide o náklad, ktorý nie je daňovým výdavkom a v konečnom dôsledku sa účelovo vyhýbam daňovej povinnosti k dani z motorových vozidiel.
Nandrolon
09.03.19,19:38
:-) Prave preto sa ma zaradit dnom zacatia pouzivania ak splna vsetky normy a sposobilost, co nove auto splna. Aby vsetko, co popisujes by nemohla danova kontrola vyhodit, lebo auto je uz v tom case zaradene do uzivania ..
jakubzemko
10.03.19,16:56
Stále nesúhlasím, že prevoz auta z predajne do firmy bez možnosti auto riadne využívať na podanikanie je riadne využívanie automobilu na podnikanie, ale iba vynaloženie nákladov súvisiacich s obstaraním automobilu, ktoré sa bude riadne využívať na podnikanie.

Daňová kontrola nemá čo vyhadzovať. PL sú predsa riadny výdavok, ktorý je do dňa uvedenia automobilu do užívania súćasťou vstupnej ceny automobilu.

Skutočnosť, že ak auto zaradíś do užívania hoc aj pred jeho prihlásením, nemá žiadny vlyv na skutočnosť, že ak vynaložíš výdavky na PHL v rozpore s povolením, ktoré dostaneš k prechodným značkám, ide o výdavky vynaložené v rozpore s osobitným predpisom a teda nie sú súčasťou daňový výdavkov (t.j. ide o položku zvyšujúcu základ dane).
Nandrolon
10.03.19,17:28
Ja zase nesuhlasim s tym, co ty nesuhlasis:-)))) Ja som k novemu autu z autosalonu nikdy ziadne povolenie k docasnym znackam nedostal /sukromne auta/. Opytam sa ta na jednu vec... Ked uz radis davat PHM na 042, nikde som necital, ze by si tam radil davat aj alikvotnu cast mzdy daneho pracovnika, ktory ide po to auto... Lebo ak mane postupovat podla predpisov v tvojom duchu, tak to tam JEDNOZNACNE patri, presne rovnako ako PHM... Ak udrzbar stavia garaz, tak na 042 ma ist aj jeho alikvotna cast mzdy, elektrina a palivo /pila+benzin/. Ukaz mi, kto v SR takto postupuje? A ci to kontrola niekedy niekomu vytkla.
Dovolim si tvrdit, ze ak davas na 042 aj PHM, mas tam davat aj vypocitanu mzdu za dany cas, ak to teda netrva 5 minut, ale napr. pol dna - den, nedajboze sluzobka za hranice...
Nandrolon
11.03.19,07:41
Ešte k tým zimným pneumatikám.... Ja mám takéto vyjadrenie:
"Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové
riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:

Podľa § 29 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov technickým zhodnotením hmotného majetku sa na účely tohto zákona rozumejú výdavky na dokončené nadstavby, prístavby, stavebné úpravy, rekonštrukcie a modernizácie prevyšujúce pri jednotlivom hmotnom majetku 1 700 eur v úhrne za zdaňovacie obdobie.
Rozdiel medzi technickým zhodnotením a opravou spočíta v tom, že technické zhodnotenie predstavuje zásadnú zmenu technických parametrov majetku, jeho účelu a použitia, rozšírenie príslušenstva.
Rekonštrukciou sa na účely tohto zákona rozumejú také zásahy do hmotného majetku, ktoré majú za následok zmenu jeho účelu použitia, kvalitatívnu zmenu jeho výkonnosti alebo technických parametrov. Za zmenu technických parametrov nemožno považovať zámenu použitého materiálu pri dodržaní jeho porovnateľných vlastností. Podľa ustanovenia § 25 ods. 2 zákona o dani z príjmov je súčasťou vstupnej ceny aj technické zhodnotenie majetku, a to v zdaňovacom období , v ktorom bolo dokončené a zaradené do užívania. Ak daňovník vykoná technické zhodnotenie na majetku v úhrne za zdaňovacie obdobie v sume 1700 euro a menej, má právo sa rozhodnúť, či takéto technické zhodnotenie bude považovať za technické zhodnotenie, ktoré zvyšuje vstupnú cenu a pripočíta ho ku vstupnej cene, alebo bude takéto technické zhodnotenie považovať za bežný prevádzkový výdavok a účtovať ho priamo do výdavkov bez úpravy obstarávacej ceny. Od výdavkov na technické zhodnotenie je potrebné odlíšiť výdavky vynaložené na opravy a udržiavanie. Na rozdiel od technického zhodnotenia , sú výdavky na opravy a udržiavanie definované v § 10 ods. 27 postupov v jednoduchom účtovníctve, pričom tieto sú priamo uznanými daňovými výdavkami.
V prípade, ak daňovník dodatočne k motorovému vozidlu obstará zimné pneumatiky, nákup zimných pneumatík ovplyvňuje základ dane v súlade s účtovníctvom. Zároveň musí byť splnená základná podmienka daňovej uznateľnosti podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, a to podmienka, že výdavok musí byť preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka.
Obstaranie zimných pneumatík nie je považované za technické zhodnotenie automobilu a pri splnení podmienky daňovej uznateľnosti sa uplatní ako uznaný daňový výdavok.

Daňové riaditeľstvo SR B. Bystrica
Odbor služieb pre verejnosť
"
jakubzemko
11.03.19,20:14
No lenže moja odpoveď bola naviazaná práve na využívanie prechodných značiek na podnikanie - viď. otázka zadávateľa :) To či si ty a ako si ty kupoval auto je druhá vec. Zadávateľ otázky však využíva prechodné značky na podnikanie.

Asi by som neprerátaval mzdu pracovníka rovnako ako by som neprerátaval PHL spotrebované do času uvedenie automobilu do užívania a po čase uvedenia automobilu do užívania, nakoľko obe z týchto skutočností sú príliš administratívne náročné.
Nandrolon
12.03.19,06:17
Ale veď ja ti jasne píšem, že so zásadou tvojho účtovania, kedy zaraďuješ až trvalým EČV /čo NIE JE NESPRÁVNE, ALE JEDNA ZO SÚČASNEJ MOŽNOSTI/, a teda považuješ PHM za súvisiaci náklad do doby obstarania, tak ak to už pritiahnem za vlasy, tak rovnako ako PHM je súvisiaci náklad aj pomerná časť mzdy pracovníka, ktorý napr. po to auto cestoval 100 km.
Áno, je to administratívne náročné, a aj preto, aby nemuseli "načierno" účtovať PHM podnikatelia, z áut, ktoré čakajú na zaradenie umožnilo daňové riaditeľstvo zaraďovať už prechodnými značkami. Ale ako píšem, pred 5-timi rokmi toto daňové riaditeľstvo neumožňovalo a dokonca na to upozorňovali pri školeniach...
V praxi to fungovalo tak, že auto sa zaradilo až trvalými EČV, čakalo na 042, tam sa účtovali všetky súvisiace náklady do doby zaradenia.
Nepoznám nikoho, kto by ale na tú 042 dával PHM. To sa proste zúčtovalo, buď priradením k inému autu, alebo sa to pri veľa vozidlách v účtovníctve stratilo...
jakubzemko
14.03.19,19:10
A ja nenam s tym problem a verim ti ze to pracovnik frsr povedal. Iba upozornujem,l, ze je to v rozpore zo zakonom a teda ide podla zakona o nedanovy vydavok v com vidim riziko Zaroven vsak toto riziko je eliminovane tym, ze jedna pani z frsr povedala ze o phl na podnikanie mozes uctovat ako o danovom vydavku aj ked budes auto pouzivat na podnikanie v rozpore s osobitnymi predpismi :) Pravdu povediac, pri danovej kontrole neobstoji jedna pani povedala. Jedna vec je zaradenie automobilu a druha vec je vynakladanie vydavkov na phl v rozpore s osobitnymi. predpismi. Skutocnost ci je automobil zaradeny v majetku alebo nie nema vplyv na skutocnost, ze ak su prechodne znacky urcene vyhradne na presne stanoveny ucel a ty ich pouzijes na iny ucel tak porusujes osobitny prespis a vynakladas nedanove veydavky.
Phl vynalozene na obstaranie nie je ziadna administrativna zataz. Je to robnako ako keby ti predajca zauctoval dopravu automobilu k tebe do firmy. Asi by si to tiez dal na 042. Tak preco ked si zabezpecis dopravu vlastnou cinnostou, tak to uz nie? A vsimni si, ze nikde nepisem ze na 042 by si mal uctovat vydavky na phl suvisiace s podnikatelskou cinnostou vynalozene v rozpore s osobitnymi predpismi. Rovnako aj v tomto pripade ide o nedanove vydavky co by v pripade ospisov bolo zaujimave sledovat :)