ivka70
07.03.19,10:01
Ak je nedoplatok v RZZP v DP pr prijmoch podla par. 6 1 a 2 a uplatnovani vydavkov percentom, chapem to spravne, ze mam v VI. oddieli riadku 2 vypoctat ako vydavky 60% z prijmov + nedoplatok RZZP vzniknuty z tejto cinnosti?

Podla tohoto clanku mi to tak vychadza.
https://www.danovecentrum.sk/aktuality/rocne-zuctovanie-poistneho-na-zdravotne-poistenie-za-rok-2016-toptema-dc-9-2017.htm

Príklad

Živnostníkovi v ročnom zúčtovaní poistného za rok 2016 v súvislosti s príjmami z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov vznikol nedoplatok vo výške 128,30 €, ktorý uhradil v auguste 2017.

Živnostník na účely vyčíslenia základu dane z príjmov uplatňuje paušálne výdavky, ktoré sú vo výške 60 % z úhrnu príjmov, najviac do výšky 20 000 €. Za zdaňovacie obdobie roku 2017 vykáže zdaniteľný príjem vo výške 15 492 €. Paušálne výdavky uplatní vo výške 9 295,20 €, ku ktorým pripočíta preukázateľne zaplatené poistné na zdravotné a sociálne poistenie v roku 2017 vo výške 3 042,20 € a zaplatený nedoplatok z ročného zúčtovania poistného vo výške 128,30 €, t. j. výdavky spolu 12 465,70 €. Čiastkový základ dane z príjmov bude vo výške 3 026,30 €.
Anik
07.03.19,10:32
áno pripočítaš to a na pravú mieru to uvedieš v prílohe 3 - kde na r. 13 uvedieš - započítaš aj zaplatený nedoplatok z RZZP
a na r. 14. iba to čo sa týka roku 2018 - fyzicky zaplatené
katkasabka
17.03.19,16:05
Reagujem k danej téme a dúfam že nie od veci.
Ak mal daňovník nedoplatok z RZZP v roku 2017 z príjmov podľa §6 a zaplatil ho v roku 2018, ale v roku 2018 nemá príjmy ani výdavky podľa §6, má iné príjmy, uvádzam niekde ten nedoplatok?
Ak ho uvediem ako výdavok k §6 na r. 10, potom mi to hádže ako daňovú stratu.
Katy a R
17.03.19,16:31
Ak v roku 2018 už nemá tento druh príjmov - a robí len DP A - tak môže spraviť DDP za rok 2017 .. našla by si to aj v poučení - som ti minule priložila ☺
katkasabka
17.03.19,16:48
áno..našla som to tam....len či som neprehliadla inú cestu tak som sa pýtala. vdaka

No a ešte mám jednu "bonusovú "otázku....týka sa §8 /ods. 1 písm. a) - citujem"
príjem z príležitostnej činnosti podľa tohto ustanovenia sa nepovažuje príjem dosahovaný z činnosti vykonávanej na základe zmluvného vzťahu, ak vyplácajúci daňovník, ktorý je právnickou osobou alebo fyzickou osobou s príjmami podľa § 6, môže znížiť základ dane podľa § 17 až 29 o odmenu vyplatenú na základe dokladu spĺňajúceho náležitosti účtovného dokladu,


a teda...ak je objednávateľ zmluv n.o., rozpočtovka, alebo OZ , ktorým tento náklad nevstupuje do základu dane a je od dane oslobodený nakoľko súvisí s ich činnosťou....u dodávateľa sa môže vnímať ako príležitostný?
vĎaka