PORADA.sk
PORADA.sk

Klikne pre zoradenie od najlepšej odpovede: : Elektronické podávanie DP typ B



Xanti
08.03.19, 05:50
Zdravím poraďáci,
taká malá otázočka.

SZČO v roku 2018 mal pozastavenú živnosť, ale pozabudol sa a tá sa mu obnovila v auguste 2018, tak ju ukončil.
Zo živnosti nemal žiaden príjem ani výdavky, bola pozastavená dlhšie. Nemá vybavenú elektronické podávanie DP.
Otázka môže podať DP v papierovej forme, ked živnosť zanikla k 21.8.18 ?
Pôjde o DP typ B alebo stačí typ A, DP podávať musí nakoľko pracuje v zahraničí.

Tweety
08.03.19, 07:12
Nemusí ho podávať elektronicky. Z príjmov zo živnosti podá DP B. Zo živnosti aj zo ZČ rovnako B. Zo ZČ A.

Katy a R
08.03.19, 08:19
gabi - a nezabudol na ukončenie registrácie na daň z príjmu? Ak zabudol - bude sankcia, ak nezabudol - tak aj vtedy už komunikoval len papierovo! či? ;)
Ja by som len Ačkové (ak teda ide o PP) - škoda papiera na Bčkové;)

kn-alka
08.03.19, 08:22
Môže podať DP typ A, ja zvyknem v takomto prípade dopísať do poznámok, že nemal žiadne príjmy ani výdavky zo živnosti.

Anik
08.03.19, 08:48
rozhoduje skutkový stav v čase podávania DP musí byť ukončená komplet registrácia a vtedy môže použiť klasiku -papier

Katy a R
08.03.19, 08:53
papier stačí aj na druhý deň - po skončení podnikania. ani na ukončenie registrácie už netreba el. komunikáciu;) - podľa návodov na FS☺

nela07
08.03.19, 11:40
takže pri skončení živnosti netreba elektronicky?

Xanti
08.03.19, 17:25
No on registráciu vôbec neriešil, ked som ho na to upozornila v apríli tak mal živnosť pozastavenú .. neriešil to, lebo potom odišiel do zahraničia.

Xanti
08.03.19, 17:26
Ved to i ja by som tak riešila, ked sa podávalo DP papierovo, by som sa nezamýšľala nad tým ako. Lebo on možno ešte raz príde do konca marca na SVK, aj to len na víkend čiže na DU nevybaví nič.

Xanti
08.03.19, 17:28
Ak sa ani nesnažil registrovať? Bude OK ak mu to spravím papierovo? On min. rok poberal PN z ČR, potom podporu z SVK, a potom odišiel pracovať do CH kde pracuje doteraz. Len proste sa pozabudol a živnosť sa mu automaticky otvorila.

Katy a R
08.03.19, 17:36
musel riešiť - keď aj pred tromi štyrmi rokmi napr - tak by to hádam bolo treba teraz ukončiť? mal to urobiť do konca septembra! Tak neviem, či to teraz pôjde bez sankcie ? s tým má asi problém!
DP a ani elektronická komunikácia nie je preňho žiadny problém ☺

Xanti
08.03.19, 17:40
Ako to myslíš registroval? Nemá vôbec elektronickú komunikáciu.

Katy a R
08.03.19, 17:41
nemyslím el. komunikáciu (tú mu vôbec netreba!) - ale registráciu na daň z príjmu ako píšem v príspevku! § 49a odst 6

Xanti
08.03.19, 17:41
Neviem či vrátil DIČ kartičku hádam áno, ked zrušil nadobro živnosť ...

Katy a R
08.03.19, 17:44
nestačí vrátiť kartičku - treba požiadať na príslušnom tlačive - a oni vydajú rozhodnutie. to by MOHOL byť problém (ak tam nebol) ????

Xanti
08.03.19, 18:01
No to už fakt neviem ... čo ako porobil .. lebo som s ním kecala len cez fon .. tak hádam to bude OK spraviť DP len papierovo...

Katy a R
08.03.19, 18:08
sprav Ačkové - a upozorni ho, že ak nezrušil v septembri registráciu na daň - môže byť sankcia (najmenej 30 eur)

Xanti
08.03.19, 19:23
Ďakujem. Upozorním.

Anik
08.03.19, 19:53
Gabika, ak by náhodou nebola tá registrácia ukončená-resp. kartička vrátená -ja by som ju radšej vrátila a tak podala papierovú formu. Aby ste sa zbytočne nemuseli naťahovať. Na jednom DU tak na inom onak -a zbytočne strácať energiu aj týmto smerom by sa mi nechcelo.

Xanti
08.03.19, 19:56
Mám taký pocit, že spomínal mi že kartičku vrátil ale neviem iste. Ved to áno, na jednom tak na druhom opačne ohundrú všetko záleží na koho natrafíš ... ako ja nehovorím, to elektronické je celkom fajn, aj o polnoci pošlem danové. A keby nedali príkazom tak by som to asi ani ja neriešila :)

Katy a R
08.03.19, 19:58
doklad o ukončení živnosti určite má - keby niečo;) - a DU tiež dostane info zo živnostenského (už určite dávno majú).
Ale pravda je, že ani na DU často nevedia o svojich vlastných inštrukciách :) - príklad
https://www.porada.sk/98021-osobna-asistencia-po-novom-od-1-1-09-a-post3058371.html#post3058371
ja keď nepochodím na jednom DU - idem na iný .. a potom si preposielajú;)

Xanti
08.03.19, 20:34
S tým mám skúsenosti spred pár rokov aj ja, ohladom prenájmu a dôchodcu a rozdelenia príjmu z prenájmu . Na stránke mali vtedy postup ako manželia kde jeden bol dôchodca majú podať DP aby ušporili. Poradila som to známej čo robila také DP .. ona si stránku DRSR prečítala, a šla sa pýtať správcu dane, ten povedal, že takto sa to asi nedá ale overí si to v BB ... overil, dalo sa to. Ved postup bol zverejnený na ich stránke. Takže myslím si o tom svoje.