Eva Farkasová
24.08.06,16:59
Má niekto skúsenosti so znížením mzdy z dôvodu platobnej neschopnosti organizácie?
Je riaditeľ oprávnený znížiť mzdu zamestnancom, pokiaľ situáciu nezavinili?
Bambi23
24.08.06,15:12
My sme sa tiez stretli s takym pripadom. Je to skor na dohode medzi vedenim a zamestnancami.
V nasom pripade to bolo riesene tak, ze vedenie oznamilo zamestnancom, ze z dovodu "xy" musia pristupit k znizeniu nakladov a teda aj k znizovaniu miezd. Vsetkym predlozili navrhy od kedy ake platy navrhuju a zamestnanci sa mohli rozhodnut, ci za takychto podmienok ostanu nadalej pracovat vo firme, alebo odijdu. Uprava mzdy sa robi dodatkom k pracovnej zmluve, cast platobne podmienky, tu podpisuju obidve strany. Takze nie je mozne, aby zamestnavatel svojvolne zmenil vysku mzdy. Mozno je to docasna situacia, mozno trvala ... ten konkretny zamestnanec, ktoreho sa to tyka si musi uvedomit ako dalej, ale dohody su vzdy "obojstranne"
Danila
24.08.06,15:12
Platobná neschopnosť nie je dôvod na zníženie mzdy zamestnancov. Z vážnych prevádzkových dôvodov môže riaditeľ po dohode s odborovou organiáciou prerušiť výrobu a pracovníci sú doma na 60% mzde.
Eva Farkasová
24.08.06,15:25
Platobná neschopnosť nie je dôvod na zníženie mzdy zamestnancov. Z vážnych prevádzkových dôvodov môže riaditeľ po dohode s odborovou organiáciou prerušiť výrobu a pracovníci sú doma na 60% mzde.

Sme príspevková organizácia, zriaďovateľom je MESTO. Primátor s poslancami MsZ schválil zníženie platu riaditeľovi o 20% pre neplnenie si povinností. Prehlásil, že očakáva aj reťazovú reakciu voči zamestnancom, nakoľko aj organizácia je v platobnej neschopnosti. Toto samozrejme odmietame, preto som sa obrátila na PORADU. Som z toho v šoku, som osamelá s dvomi študujúcimi deťmi a úvermi na krku. :mee:
Danila
24.08.06,15:27
Sme príspevková organizácia, zriaďovateľom je MESTO. Primátor s poslancami MsZ schválil zníženie platu riaditeľovi o 20% pre neplnenie si povinností. Prehlásil, že očakáva aj reťazovú reakciu voči zamestnancom, nakoľko aj organizácia je v platobnej neschopnosti. Toto samozrejme odmietame, preto som sa obrátila na PORADU. Som z toho v šoku, som osamelá s dvomi študujúcimi deťmi a úvermi na krku. :mee:Neviem, na čo čakáš, obráť sa rovno na primátora mesta. Keby som to bola ja, už sú tam médiá.
endrju
24.08.06,15:56
... Keby som to bola ja, už sú tam médiá.
Danila, ak sa pozrieš do profilu autorky témy, zistíš, že pochádza z regiónu s najvyššou mierou nezamestnanosti v SR.
Dosť vážne pochybujem o tom, že medializáciou by sa tento problém podarilo vyriešiť k obojstrannej spokojnosti.
Aj keď podľa uvedeného primátor nie je v práve, dôsledok medializácie by bol asi veľmi nepríjemný predovšetkým pre zamestnancov tej organizácie. Je to smutné, ale je to tak. :(
Vyžaduje si to vymyslieť nejaký iný neštandardný postup riešenia, ktorým sa primátorovi dá jasne najavo, že nie je vládcom, nad ktorého niet a že zneužívanie postavenia a porušovanie predpisov nie je tou správnou cestou riešenia akýchkoľvek problémov. Priznám sa, že mi teraz neprichádza na rozum takýto neštandardný postup. Možno sa niekto nájde, kto sem pridá svoj návrh. :)
dana9
24.08.06,16:25
Takze nie je mozne, aby zamestnavatel svojvolne zmenil vysku mzdy. Mozno je to docasna situacia, mozno trvala ... ten konkretny zamestnanec, ktoreho sa to tyka si musi uvedomit ako dalej, ale dohody su vzdy "obojstranne"

Súhlasím, mzdu je možné znížiť len na základe súhlasu oboch zmluvných strán, nedá sa to riešiť jednostranným úkonom.

dana:)
dana9
24.08.06,16:43
Má niekto skúsenosti so znížením mzdy z dôvodu platobnej neschopnosti organizácie?
Je riaditeľ oprávnený znížiť mzdu zamestnancom, pokiaľ situáciu nezavinili?

myslím, že v takomto prípade - platobná neschopnosť, majú ZC nárok na dávku garančného poistenia.

dana:)
Danila
24.08.06,17:23
Danila, ak sa pozrieš do profilu autorky témy, zistíš, že pochádza z regiónu s najvyššou mierou nezamestnanosti v SR.
Dosť vážne pochybujem o tom, že medializáciou by sa tento problém podarilo vyriešiť k obojstrannej spokojnosti.
Aj keď podľa uvedeného primátor nie je v práve, dôsledok medializácie by bol asi veľmi nepríjemný predovšetkým pre zamestnancov tej organizácie. Je to smutné, ale je to tak. :(
Vyžaduje si to vymyslieť nejaký iný neštandardný postup riešenia, ktorým sa primátorovi dá jasne najavo, že nie je vládcom, nad ktorého niet a že zneužívanie postavenia a porušovanie predpisov nie je tou správnou cestou riešenia akýchkoľvek problémov. Priznám sa, že mi teraz neprichádza na rozum takýto neštandardný postup. Možno sa niekto nájde, kto sem pridá svoj návrh. :)Andrej, ju som predsa poslala primátorovi, a len som poznamenala, čo by som urobila ja. Stála som medzi 250 pracujúcimi, ktorým sa vrchnosť smiala do tváre nad ich požiadavkami, a keď spomenuli médiá, vrchnosť mäkla, mäkla, zmäkla a ustúpila. Ono to je tak. Kto čím hreší - tým trestaný býva. Som za vyjednávanie, ale moje skúsenosti sú príliš z praxe. A tá je pre ľudí práce často bolestná. Ja médiám, až na bulvár verím. aj ich sile.
Jana Motyčková
24.08.06,17:59
myslím, že v takomto prípade - platobná neschopnosť, majú ZC nárok na dávku garančného poistenia.

dana:)
Podľa informácii by som poedala, že tento zamestnávateľ (príspevková organizácia) nie je garančne poistený.
dana9
24.08.06,18:09
Podľa informácii by som poedala, že tento zamestnávateľ (príspevková organizácia) nie je garančne poistený.

Ahoj, rozumiem tomu správne, že príspevkové organizácie sa garančne nepoisťujú, resp. že nemôžu splniť podmienky platobnej neschopnosti vymedzené v zákone?

ďakujem

dana:)
Jana Motyčková
25.08.06,10:18
Ahoj, rozumiem tomu správne, že príspevkové organizácie sa garančne nepoisťujú, resp. že nemôžu splniť podmienky platobnej neschopnosti vymedzené v zákone?

ďakujem

dana:)
Garančne nie sú poistené orgaizácie, na ktoré nemôže byť vyhlásený konkurz, to sú o.i. štátne príspevkové a rozpočtové organizácie aj obce a mestá. Je to asi preto, že z garančného poistenia sa poskytujú dávky ak je na zamestnávateľa podaný návrh na konkurz (tak nejak).
Eva Farkasová
25.08.06,15:31
Ahoj, rozumiem tomu správne, že príspevkové organizácie sa garančne nepoisťujú, resp. že nemôžu splniť podmienky platobnej neschopnosti vymedzené v zákone?

ďakujem

dana:)

Príspevkové organizácie neplatia garančný fond, pretože sú zriadené mestami alebo obcami a pokiaľ sa dostanú do "finančnej tiesne" mal by im pomôcť zriaďovateľ. U nás navýšili príspevok o 100 tis., riaditeľovi znížili plat a on chce jednoducho znížiť aj nám. Je to začarovaný kruh.
Eva Farkasová
25.08.06,15:43
Andrej, ju som predsa poslala primátorovi, a len som poznamenala, čo by som urobila ja. Stála som medzi 250 pracujúcimi, ktorým sa vrchnosť smiala do tváre nad ich požiadavkami, a keď spomenuli médiá, vrchnosť mäkla, mäkla, zmäkla a ustúpila. Ono to je tak. Kto čím hreší - tým trestaný býva. Som za vyjednávanie, ale moje skúsenosti sú príliš z praxe. A tá je pre ľudí práce často bolestná. Ja médiám, až na bulvár verím. aj ich sile.
Máš pravdu, médiá urobia svoje, ale jednoducho si to momentálne nemôžem dovoliť. Ak by som mala v zálohe nejaké prac.miesto, tak neváham ani minútu. A pozvem si aj všetky médiá. Momentálne nemám potuchy čo urobíme, zatiaľ nám to oficiálne neoznámil, je na dovolenke. Ja mu idem urobiť výplatu "po novom" ako mi to ukladá uznesenie zo zasadnutia MsR.

Ďakujem Vám všetkým za vaše rady a názory, naozaj si to veľmi cením.