Maria129
09.03.19,09:23
Dobry den, prosim, pri posudzovani prijmu za kal rok 2017 (rok predchadzajuci roku podpisu zmluvy) ci vychadzam z hrubych prijmov alebo zo ZD z rocneho zuctovania dane? Alebo len scitam prijmy zo mzdy mesacne pripisane na účet zamestnanca? Ďakujem.
Katy a R
09.03.19,10:00
cit z § 33a z o DzP
" priemerný mesačný príjem sa vypočíta ako jedna dvanástina zo súčtu zdaniteľných príjmov, ktoré sú súčasťou základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5, 6 a 8 a osobitného základu dane z príjmov podľa § 7 a 51e."
zz/2003-595/33a
Maria129
09.03.19,11:38
1,Este sa spytam, výška hypo uveru moze byt vyssia ako 50 tis. Eur?ale uplatnit si moze danovnik len zaplatene uroky zo sumy 50tis?chápem to spravne? Lebo známa ma hypo vo vyske 140tis.eur moze si uplatnit len zo sumy 50tis danovy bonus?

2,A dalsia otazka, hypo uver si danovnik prefinancovaval v druhej banke, navysoval so hobo 20tis eur, teda suma hypo uveru 95tis.eur. Z anky mu poslali potvrdenie o vyske zapl. urokov. Ma narok na uplatnenie DB?
Pytam sa preto, lebo niekde som citala ze Ak danovnik uzatvorí zmluvu o uvere na bývanie pred 1.1.18 (co aj uzatvoril ale potom sa prefinancival inej banke) a tento uver refinancuje v roku 2018 mu nevznika narok ale potvrdenie z banky dostal. .
Vďaka
Anik
09.03.19,11:57
ak môžem vedieť prečo Ťa zaujíma práve takto položená otázka - viem
Anik
09.03.19,12:03
Mimochodom ten §33a zákona 595/2003 máš hneď nad svojimi otázkami usmieva sa nad Teba v modrej farbe a tam máš odpovede.
Maria129
09.03.19,12:17
Mam ho prečítaný, len mylia ma niektoré odpovede k tejto teme, kt som precitala na nete. Nechcem urobiť niekde chybu, tak sa veľa pýtam.
Anik
09.03.19,13:04
Maria129 reagovala som na Tvoju 1. otázku -môže si uplatniť len zo sumy 50.000 € - áno, ale max. do výšky 400 € aj to len časť prepočítanú na mesiace zapl. napr. 1.000€ na úrokoch môže uplatniť len 50% čo je z 500 € --max. suma je však 400€ :12x počet mesiacov splnenia podmienky
Daňovník (dlžník)
bude pri výpočte daňového bonusu na zaplatené úroky vychádzať z údajov uvedených v potvrdení z banky, ktoré mu na jeho žiadosť vystaví banka a v tomto potvrdení táto skutočnosť bude zohľadnená.
Ten 140.000 € hypoúver určite nebude splňať podmienky - príjem bude oveľa vyšší
2. nevzniká mu nárok na DB
Anik
09.03.19,13:05
prepáč
ivka70
09.03.19,15:01
Predpokladam, ze ide o DB z urokov na uvere pre mladych ty ziadny prijem neposudzujes, to robi banka pri prideleni uveru pre mladych, ty sa riadis len potvrdenim o zaplatenych urokoch na takom uvere
Anik
09.03.19,15:16
ivka práve preto som dala tú otázku
ivka70
09.03.19,17:39
Ja som to tusila :)
Maria129
10.03.19,13:57
V potvrdeni je suma zaplatenych urokov 79,68eur,urociit sa zacal od 09/2018. Mam spravny vypocett? 400/12x4=133,34? Alebo 50percent zo sumy 133,34e? Ď.
Anik
10.03.19,15:00
50% zo zaplatených úrokov max. zo sumy 400 €
50% zo sumy 79,68 = 39,84
Maria129
14.03.19,20:20
Pozerala som DP z roku 2017 a uhrn príjmov zo závislej činnosti z potvrdenie od zamestnávateľa bola suma 9 538,44 eur a príjmy z prenájmu boli 2 860 eur /po odpočítaní 500 eur - oslobodenie). Takže úhrn zdaniteľných príjmov bol 12 398,44 eur : 12 = 1 033,20 eur. Takže spĺňa podmienku.
Dúfam, že to mám správne ..
Maria129
14.03.19,20:23
Za rok 2018 boli príjmy vyššie. A úroky som vypočítala nasledovne. úročenie od 6/2018, zaplatené úroky v sume 420,65 eur.
400/12x 7 = 233,33 eur
50 % zo zaplatených úrokov z potvrdenia od banky 420,65 x 50% = 210,325 eur.
Porovnala som obe sumy a dala tú nižšiu, čiže 210,33 eur.
Anik
14.03.19,20:47
Mária príjmy nerieš - skúma to banka pri uzatvorení hypoúveru nie ty. Daala si tú správnu sumu.
Maria129
15.03.19,16:12
Ďakujem????
ivka70
15.03.19,16:16
To sa pytas, ci dakujes? So 4 otaznikmi?
Maria129
16.03.19,06:48
Tam som dala smajlika a takto mi to ulozilo