Ninna
24.08.06,18:25
Prosím niekoho kto má skúsenosti s laboratórnymi výsledkami na markery.Ako sa označujú a v akých hodnotách sa pohybujú?
lenkak
24.08.06,17:17
myslíš krvné markery
Ninna
24.08.06,17:21
Áno krvné.Som presne vedela kto bude vedieť čakala som na pripojenie
lenkak
24.08.06,17:24
d - dimer, tuším do 0,2
Ninna
24.08.06,17:27
Myslím že je to ukazovateľ výskytu rakovinových buniek v tele?!
Zita5
24.08.06,17:29
lenkak
24.08.06,17:31
Zitka si šikovnejšia.
lenkak
24.08.06,17:31
Myslím že je to ukazovateľ výskytu rakovinových buniek v tele?!
záleží od typu.
Zita5
24.08.06,17:33
Zitka si šikovnejšia.

Keby to bolo radšej o niečom inom .:o
lenkak
24.08.06,17:33
o čom, priznaj?
Ninna
24.08.06,17:34
Nerozumiem celkom odpovedi Lenka
Ninna
24.08.06,17:40
Už rozumiem.Prešla som tie tabuľky.Vďaka žienky
Manual
24.08.06,17:40
Myslím že je to ukazovateľ výskytu rakovinových buniek v tele?!
Čím je vyššia hodnota markerov oproti norme, tak to je náznak že v tele sa niečo deje, začína rakovina nahlodávať = to sú uplné začiatky. Ale sú aj ďalšie vyšetrenia, markery sú jeden z ukazovateľov.
Až sa deje niečo so zažívacím traktom, tam je treba urýchlene spraviť kolonoskopiju a tá odhalí v hrubom čreve všetko.
Pekný večer...:)
lenkak
24.08.06,17:41
alebo s pľúcami, záleží od konkrétneho markeru.
Ninna
24.08.06,17:47
Čím je vyššia hodnota markerov oproti norme, tak to je náznak že v tele sa niečo deje, začína rakovina nahlodávať = to sú uplné začiatky. Ale sú aj ďalšie vyšetrenia, markery sú jeden z ukazovateľov.
Až sa deje niečo so zažívacím traktom, tam je treba urýchlene spraviť kolonoskopiju a tá odhalí v hrubom čreve všetko.
Pekný večer...:)
O.K. zase som múdrejšia.
ondrejvla
24.08.06,17:52
alebo s pľúcami, záleží od konkrétneho markeru.

... alebo vaječníkov, prsníkov - všade tam, kde sa začína šíriť táto skaza!
Ale pokiaľ sa objaví včas, všetko sa dá zachrániť! Pár rokov síce tŕpnete, či sa nevráti, snažíte sa žiť naplno, ale treba si stále dať laboratórne kontrolovať krv, všetky testy na toto ochorenie. Je to smutná téma, ale sme šťastné a šťastní ,že sme tu, sme vďační za každé nové ráno! Treba veriť a absolovovať pravidelné prehliadky a nepanikáriť!
Viem, o čom hovorím, a som rada, že som tu!
lenkak
24.08.06,17:54
aj ja som si s markermi užila...
ormika
24.08.06,18:35
http://www.edusan.sk/lekar/tabulky_lek.htm
Zitka5, vďaka za tabulky, síce niektorým údajom tam nerozumiem, ale vrátila som sa z nemocnice a keď pozerám na správu a porovnávam ju s tabulkou....aspoň viem ako som na tom zdravotne.... vďaka!
Danila
24.08.06,19:16
Zitka5, vďaka za tabulky, síce niektorým údajom tam nerozumiem, ale vrátila som sa z nemocnice a keď pozerám na správu a porovnávam ju s tabulkou....aspoň viem ako som na tom zdravotne.... vďaka!Teším sa s Tebou, ak sú tie hodnoty pre Teba priaznivé.
Ninna
25.08.06,05:51
Aj keď je to smutná téma myslím že osožná hlavne kôli tomu aby človek reálne vedel zhodnotiť svoj zdravotný stav a neťahali mu medové motúzy pod nos lekári. Ja si vždy radšej sama naštudujem či je to ozaj tak ako mi to predložila lekárka aby som nenatrafila na milosrdnú lož.
Danila
25.08.06,06:47
Aj keď je to smutná téma myslím že osožná hlavne kôli tomu aby človek reálne vedel zhodnotiť svoj zdravotný stav a neťahali mu medové motúzy pod nos lekári. Ja si vždy radšej sama naštudujem či je to ozaj tak ako mi to predložila lekárka aby som nenatrafila na milosrdnú lož.Ninna, tu na Porade je veľmi veľa žien s veľkým srdcom / ale našli sa aj muži/, ktoré prešli životnými skúsenosťami, až človeka často zamrazí. Napriek tomu nám ich odovzdajú pre povzbudenie a silu vôle víťazit nad sebou a proti nepriazni osudu sa postaviť čelom. Po radách mnohých som jednoducho vyriešila veľa vlastných problémov. Zostaň tu s nami čo najčastejšie a my Ti kedykoľvek podáme ruku.
Ninna
25.08.06,07:35
Súhlasím s Tebou Danila a opäť mi ostáva len poďakovať za skúsenosti ktoré som nadobudla od Vás všetkých.
Tak že opäť v rubrike zdravie naskledanou.
Ninna
25.08.06,07:37
Pevne verím že si tu prítomný radšej otvoria rubriku Markery ako Toaletný papier na pracovisku.
Danila
25.08.06,07:46
Pevne verím že si tu prítomný radšej otvoria rubriku Markery ako Toaletný papier na pracovisku.Ja Ťa trošku poopravím. Kiež by sme nemali väčšie starosti, ako čím si utrieť zadok.
lenkak
25.08.06,09:06
Ninka budeme tu stáť pri Tebe a ty sa smelo pýtaj. Aby si mala čo najviac informácií a vedela sa s nimi vysporiadať. Nielen sa trápiť o čom nemáš aj nejaké informácie.
Ninna
25.08.06,12:31
Konečne sa cítim ako člen veľkej rodiny www.PORADA.sk.
ormika
25.08.06,16:20
Teším sa s Tebou, ak sú tie hodnoty pre Teba priaznivé.
Danila aj všetkým ktorí vyjadrili súhlas s tebou, tak vám veľmi pekne ďakujem. Takže zatiaľ je všetko v poriadku, teda aspoň podľa tabuliek. Ja nemám problémy s markermi, ale trochu odlíšné...a tiež bolestivé hlavne na duši a srdiečku....a s markermi som si užila so svokrom a s otcom... takže tiež mám toho veľa za sebou. Ale o tom až niekedy inokedy. Všetkým poraďákom želám veľmi veľa zdravia, lebo to sa kúpiť nedá a o to je vzácnejšie. No, musím sa ísť rozveseliť do nejakej inej veselšej témy, napr. mentos :-)))) som rada že STE TU!;)
Danila
25.08.06,18:20
Danila aj všetkým ktorí vyjadrili súhlas s tebou, tak vám veľmi pekne ďakujem. Takže zatiaľ je všetko v poriadku, teda aspoň podľa tabuliek. Ja nemám problémy s markermi, ale trochu odlíšné...a tiež bolestivé hlavne na duši a srdiečku....a s markermi som si užila so svokrom a s otcom... takže tiež mám toho veľa za sebou. Ale o tom až niekedy inokedy. Všetkým poraďákom želám veľmi veľa zdravia, lebo to sa kúpiť nedá a o to je vzácnejšie. No, musím sa ísť rozveseliť do nejakej inej veselšej témy, napr. mentos :-)))) som rada že STE TU!;)Dievčence, hore hlavu! Už sú prvé vakcíny proti tejto pliage, a na Slovensku / hurááááá/ začína ich aplikovanie na gynekologické účely- čo to budem rozvádzať, vieme o čo kráča. A keď bude na gynekologické, dočkáme sa aj ostatných. Aj na dušičku, aj na srdiečko sa nájde mastička. Občas nás tam všetkých pritlačí. Veselá myseľ-polovičný lekár.
Eulalia
28.08.06,09:01
Konečne sa cítim ako člen veľkej rodiny www.PORADA.sk (http://www.PORADA.sk).
Dávam Ti plne za pravdu, Porada J E Rodina.
Ninna
28.08.06,09:06
Dávam Ti plne za pravdu, Porada J E Rodina.

Pre mňa je rodinou, priateľom, lekárom, dobrým poradcom a hlavne učiteľom. ďakujem všetkým tu zúčastneným.
lenkak
28.08.06,14:59
zdá sa, že sa do tejto diskusie zapojili práve tí, ktorí už zažili boj s chorobou. Tak ja Ti prajem, aby si sa nemusela trápiť a keď už, aby si dokázala zdolávať aj takéto nástrahy a prekážky života.
mara234
31.08.06,16:56
Dievčatá, ja sa chcem opýtať, ako sa dá dostať na takéto vyšetrenie. Kde ho robia a či je to náročné. Ďakujem
lenkak
31.08.06,18:10
hematológia, zoberú krv.
Zuziana
01.09.06,12:14
Pre tých, ktorých sa to už dotklo, ale ešte nie priamo http://www.oncology.sk/ robia aj prevenciu
Ivana Š
01.09.06,17:38
túto prevenciu som doporučila mojej sesternici:
otec jej manžela zomrel na rakovinu hrubého čreva vo veku 39r.
jej manžela na túto istú diagnózu liečili, keď mal 31r.
a myslím si, že by bolo veľmi potrebné preventívne sledovať ich deti (21r,19r,15r)
Zuziana
01.09.06,17:50
Zdedená rakovina je nebezpečnejčia, hlavne ak sa vyskytuje pred 50 rokom života.
luciaspisakova@azet.sk
16.04.09,10:22
Pekný deň prajem. Práve som došla z hematológie. Mám aj výsledky markerov, zaujímalo by ma aká hodnota je ešte v norme. Nechceli sa k ničomu vyjadriť, vraj predtým mi ešte urobia genetické testy. Nechcem byť celý mesiac v neistote. Chcem pravdu. Ďakujem.
buchač
16.04.09,10:53
Ninna, tu na Porade je veľmi veľa žien s veľkým srdcom / ale našli sa aj muži/, ktoré prešli životnými skúsenosťami, až človeka často zamrazí. Napriek tomu nám ich odovzdajú pre povzbudenie a silu vôle víťazit nad sebou a proti nepriazni osudu sa postaviť čelom. Po radách mnohých som jednoducho vyriešila veľa vlastných problémov. Zostaň tu s nami čo najčastejšie a my Ti kedykoľvek podáme ruku.

Zasa ja ? :D:D:D

A preto sa nečudujte , že som v príspevkoch poväčšine vysmiaty jak to lečo ........:---

Už osem rokov som čistý ....;)

A to proskám pekne , som mal 1 % úspešnosti :mee:

Niekto ma má rád ......
cowboyka
17.04.09,07:09
nedá mi to, je to síce pomerne starší príspevok, ale aj ja chcem prispieť. MInulý rok mojmu oteckovi diagnostikovali rakovinu pľúc a bez nejakých markerov. V rokou 2006 mu dávali nové srdiečko a pri ich pravidelnej kontrole pri CT kontrole zistili nejaký nešpecifikovaný útvar na pľúcach. Z Bratislavy ho hneď prekladali na pľúcnu kliniku u nás v Košiciach, kde mu následne diagnostikovali skvamocelulárny kracinóm pľúc po biopsii a bola som totálne zničená, nakoľko robím na onkológií, dosť ma to zobralo, pretože je to veľmi blízka osoba. Tak sa začalo od rádioterapie, ktorá "nezabrala", teda sa prešlo na chemoterapiu, ale iba udržiavaciu liečbu, lebo klasická chcemoterapia by ho zabila skôr, ako by ju vlastne začal. Takto sme sa trápili až do 30.3., kedy oteckov organizmus už nezvládal bojovať s touto zákernou chorobkou a odišiel do nebíčka. "Odpočívaj v pokoji" A čo z toho vyplýva - lekári mu dávali 6-8 mesiacov a otecko vydržal a bojoval 1,1 roka. Preto ak môžte, pravidelne si dajte kontrolovať aj onkologické markery, či už rutinné, ženy, ak idú na prevenciu ku gynekológovi - už aj tam keď berie gynekológ onkomarker C125, tak sa dá preukázať v tele nejaká pliaga. Fakt prevencia je najlepší liek - viem to najlepšie, pretože som to zažila na vlastnej koži a neprajem prežiť to, čo som prežívala ja posledný rok a posledný mesiac ani svojmu najhoršiemu nepriateľovi. Takže treba bojovať a nevdzávať sa a hlavne netreba zabúdať na prevenciu.
syrik
17.04.09,07:25
Cowboyka, na onkológii robíš sestričku? ja som vyštudovaná sestrička, ja keď robím neičo iné, ale počas štúdia som tam veľmi chcela pracovať...dnes ľutujem, že som za tým nešla...
Turka1
17.04.09,07:25
Mne kedysi pri bežnej prev. prehliadke na sono zistili ovariálnu cystu. Potom mi gynekologička robila odbery na tester Ca 125 a vyšli mi také strašné výsledky, že ma naplašila, mala som ísť domov, pobaliť sa a prísť za ňou do nemocnice, kde mi ešte raz urobili sono. Tam sa lekár čudoval, on vraj vidí, že tá cysta je vodová. Operovali ma, výsledky z histológie dlho neprichádzali, čakala som v nemocnici len nato. Viete si predstaviť čo som prežívala, aj preto, že mám vrodenú dispozíciu k tomuto ochoreniu (ale kto ju dnes nemá...). Všetko dobre dopadlo, cysta bola vodová, ale prežila som si svoje. Netreba hneď podliehať panike...
cowboyka
17.04.09,07:28
Mne kedysi pri bežnej prev. prehliadke na sono zistili ovariálnu cystu. Potom mi gynekologička robila odbery na tester Ca 125 a vyšli mi také strašné výsledky, že ma naplašila, mala som ísť domov, pobaliť sa a prísť za ňou do nemocnice, kde mi ešte raz urobili sono. Tam sa lekár čudoval, on vraj vidí, že tá cysta je vodová. Operovali ma, výsledky z histológie dlho neprichádzali, čakala som v nemocnici len nato. Viete si predstaviť čo som prežívala, aj preto, že mám vrodenú dispozíciu k tomuto ochoreniu (ale kto ju dnes nemá...). Všetko dobre dopadlo, cysta bola vodová, ale prežila som si svoje. Netreba hneď podliehať panike...
tak ako vraviš, netreba sa hneď vyľakať - nádory sú zhubné a nezhubné. A s tým súhlasím, že v dnešnej dobe má každý nábeh na túto chorobu a čím ďalej viac je tých ľudí v mladšom veku - dokonca aj malé bábätká, ktoré za nič nemôžu
Charon
17.04.09,10:41
Nečítal som všetko, preto ak je to uvedené, ospravedlňujem sa.
Onkomarkery - je to iba jeden z údajov potrebných k stanoveniu diadnózy.
Poznám prípad, keď onkomarkery neboli vôbec zvýšené, a telo bolo napadnuté rakovinou v dosť významnej miere a stav bol veľmi vážny.


Poznám prípad, keď onkomarkery niekoľko násobne prevýšili stanovené hodnoty, až do takej výšky, že sa testy opakovali s tým, že výsledok musel byť chybný (a nebol. Napr. limitná hodnota 16 jednotiek, nameramá 1500). A chemo zabralo úspešne (viac/menej).

Teda zbytočne sa neplašiť a hlavne sa nevzdať a neopustiť sa.
cowboyka
20.04.09,11:57
Nečítal som všetko, preto ak je to uvedené, ospravedlňujem sa.
Onkomarkery - je to iba jeden z údajov potrebných k stanoveniu diadnózy.
Poznám prípad, keď onkomarkery neboli vôbec zvýšené, a telo bolo napadnuté rakovinou v dosť významnej miere a stav bol veľmi vážny.


Poznám prípad, keď onkomarkery niekoľko násobne prevýšili stanovené hodnoty, až do takej výšky, že sa testy opakovali s tým, že výsledok musel byť chybný (a nebol. Napr. limitná hodnota 16 jednotiek, nameramá 1500). A chemo zabralo úspešne (viac/menej).

Teda zbytočne sa neplašiť a hlavne sa nevzdať a neopustiť sa.
Záber chemoterapie je u každého pacienta individuálny, ale čím ďalej je viac nových liekov a hlavne tých výskumných liekov, je to o ničom. Staré lieky boli fajn - nevravím, že sa nebránim aj tým novým, ale tie už sú také prešpekulované, že ľuďom častokrát uškodia ako pomôžu. Kedysi človeku, keď diagnostikovali rakovinu, tak žije doteraz. Ale vravím, je to u každého človeka individuálna záležiťosť, každý organizmus je iný a svojím spôsobom jedinečný.
syrik
20.04.09,12:01
Záber chemoterapie je u každého pacienta individuálny, ale čím ďalej je viac nových liekov a hlavne tých výskumných liekov, je to o ničom. Staré lieky boli fajn - nevravím, že sa nebránim aj tým novým, ale tie už sú také prešpekulované, že ľuďom častokrát uškodia ako pomôžu. Kedysi človeku, keď diagnostikovali rakovinu, tak žije doteraz. Ale vravím, je to u každého človeka individuálna záležiťosť, každý organizmus je iný a svojím spôsobom jedinečný.

Tak s týmto by som nesúhlasila....kedysi, keď človeku diagnostikovali rakovinu, bola to istá smrť, pretože medicína nebola na takej úrovni, na akej je teraz...Ale je pravda, že chemoterapia nezabíja len rakovinou postihnuté bunky, ale aj zdravé...
cowboyka
20.04.09,16:40
Tak s týmto by som nesúhlasila....kedysi, keď človeku diagnostikovali rakovinu, bola to istá smrť, pretože medicína nebola na takej úrovni, na akej je teraz...Ale je pravda, že chemoterapia nezabíja len rakovinou postihnuté bunky, ale aj zdravé...
prepáč, zle som sa vyjadrila - kedysi som myslela 10-15 rokov dozadu
noemi-ke
04.05.11,14:50
Dobry den.
prosim o radu niekoho, kto s tym ma skusenost. mam nad 40 rokov, bola som po dlhsej dobe na preventive u gynekologicky. Prezrela mi ultrazvukom maternicu, vajecniky, povedala, ze na moj vek su ukazkove, urobila odbery a stery.Menzes este mam celkom v pohode, len zaciatkom roka mi jeden vynechal a minuly mesiac som mala slaby, ale az 10 dni, tento mesiac dost silny.
Dner mi volala sestricka, ze mam prist, lebo mam nejaku infekciu, mam brat antibiotika a vag.tabl. a ze este mi raz idu robit krvne odbery, lebo mam zvyseny jeden marker. Co to je? Som z toho na infarkt, mam tam ist az v pondelok, dobvtedy to bude pre mna velmi tazke, co to je.
Jarka 1
06.05.11,06:47
Nestresuj sa popredu. Máš infekciu a teda pravdepodobne aj zápal. Marker môže byť zvýšený aj zo zápalu.
noemi-ke
08.05.11,11:27
Nestresuj sa popredu. Máš infekciu a teda pravdepodobne aj zápal. Marker môže byť zvýšený aj zo zápalu.
Vraj mam infekciu criev. No pytala som sa aj na marker, povedala mi sestricka, lekarka tam nebola, ze mam zvyseny marker na vajecniku, ze to nic nie je, ze mam byt kludna,pritom na sono vagin.bolo vsetko v poriadku, vraj to je male zvysenie, ale potom mi povedala, ze na ten odber krvi mam prist v pondelok, Pytala som sa, na co odber, ona, ze na hormony, ze moju krv v lab. vyliali ale potom ,ako zistili ten zvyseny marker, ked krv mi brali len jedenkrat? Dufam, ze sestricka nemoze pacientom klamat, pripadne ich zavadzat.
Valcake
08.05.11,12:20
Zdravím, netreba nič zanedbávať, ale ani sa stresovať dopredu. Infekcia čriev -nič príjemné, ale keď berieš antibiotiká krvné testy môžu byť skreslené. Nemyslím, že ťa zavádzajú, ale na odber určite choď. Držím palce!
noemi-ke
08.05.11,12:31
Asi som sa zle vyjadrila. Mam gynekol.problemy koli crevnym bakteriam. No antibiotika beriem len od stvrtka. Pri odbere som ich este nebrala. Odber mi robili jeden, potom mi volali, ze mam tu infekciu a mam prist pre recept a ze mi vyskocil jeden marker a ze treba robit krvne testy este. ked som tam bola pre recept, sestricka mi povedala, ze mam tu infekciu, dala recept a ze mam prist na odber, ja ze preco tak mi povedala, ze sa im v laboratoriu vyliala moja krv a ze ten odber treba na hormony. Potom ako zistili ten marker, ked sa krv vyliala??
Valcake
08.05.11,13:38
..noemi-ke, napriek tomu sa nestresuj dopredu. Mysli pozitívne!:) Veď v ničom nie si si istá. Riešiť veci máš čas potom. Možno fakt vyliali krv a v niečom sa potrebujú iba potvrdiť. Pri štítnej žľaze sa tiež robí odber na hormóny a ani nie na lačno. Neboj sa a dôveruj lekárom.
noemi-ke
09.05.11,07:52
Bola som u lekarky. naozaj sa krv vyliala, vzali mi opat na hoprmony. Moj marker 125 je 36.85. Sono bez cyst, vsetko sono ok. Takteda neviem, z coho to moze byt. Hladam nejake preparaty na znizenie, nenachadzam nic.
VieraPopluharova
09.05.11,08:10
Bola som u lekarky. naozaj sa krv vyliala, vzali mi opat na hoprmony. Moj marker 125 je 36.85. Sono bez cyst, vsetko sono ok. Takteda neviem, z coho to moze byt. Hladam nejake preparaty na znizenie, nenachadzam nic.

Tento marker býva zvýšený i pri zápale vaječníkov, alebo endometrioze steny maternice, ja som podobný problém riešila keď, som mala 38, z preventívneho dôvodu a rozhodla som sa pre operačný zákrok, dala som si zobrať komplet všetko a teraz sice beriem hormony, ale som spokojná, že sa nemusím báť čo by sa mohlo diať. Ak Ti zistili zápal čriev, tak by som si po preliečení dala urobiť kolonoskopiu, nie je sa čoho báť, môžeš si žiadať urobiť vyšetrenie v slabej anestéze a ak budeš mať doprovod po hodinke ideš domov .