Evit1
11.03.19,19:25
Zdravím. Vediem pre živnostníka (platca DPH)jednoduché účtovníctvo v MRP. Živnostník uskutočňuje reálne zahraničné pracovné cesty. Počas roka zaúčtujem uhradené náklady za ubytovanie, phm (auto v podnikaní na ičo), diaľničné známky do peňažného denníka.(častokrát sú platené platobnou kartou z podnikateľského účtu).Teraz by sme radi na konci účt. obdobia 2018 dostali do nákladov aj "stravné" -cestovné náhrady na pracovných cestách.
1. Môžem vyrobiť interné doklady - "Vyúčtovanie pracovnej cesty" - na každú cestu, v ktorom by bolo uvedené iba stravné? Logicky náklady na ubytovanie, phm by som tam nedávala, keď už sú raz zaúčtované v pd. Alebo zle myslím? Iba dám dole poznámku, ktorými číslami dokladov sú v účtovníctve.
2. Každé vyúčtovanie by som zaevidovala ako záväzok a jeho úhradu v decembrovej pokladni, následne v pd (ostané výdavky).
Poraďte, urobím to takto dobre? Alebo ako to robíte vy? ďakujem Eva
veronikasad
11.03.19,18:30
Vyúčtovanie pracovných ciest živnostníka robím mesačne, vrátane nákladov na ubytovanie.

Pokial má auto v majetku, spotrebu PHM a dialničné známky účtujem priebežne ako samostatný výdavok v peňažnom denníku.
Evit1
11.03.19,18:34
Ďakujem, to znie rozumne. Len môj živnostník si myslel, že mu výjde nižší zd a nechcel to riešiť priebežne.
veronikasad
11.03.19,18:38
Máš vytlačený peňažný denník ? Nedá sa ti to doplniť ?
Mila123
11.03.19,18:46
cez ID k 31 12 by som dala....
Evit1
11.03.19,19:24
PD nemám vytlačený. Len pokladňu už áno, musela by som ju prečíslovať. Myslela si, že dať úhrady vyúčtovaní približne k dátumu prac.ciest?
veronikasad
11.03.19,19:33
Zaúčtuj cez interný doklad ako píše Mila123, každý mesiac samostatne, s dátumom 31.12.
Evit1
11.03.19,20:08
chápem dobre? - Takže vyrobím ID (v MRP asi do "ostatných záväzkov") na pracovné cesty v každom mesiaci s dátumom 31.12.. Následne ich uhradím výdavkovým dokladom a ten zaúčtujem do pd.
a môže tam ísť len stravné?
veronikasad
11.03.19,20:09
Nie výdavkovým dokladom, cez interný doklad. Nepoznám MRP, neviem ako to tam funguje ... ID neovplyvní pohyb hotovosti v pokladni.
Evit1
11.03.19,20:24
id ide do nepeňažných operácií, to chápem. Ale mali by sme to stravné aj uhradiť, nie?
veronikasad
11.03.19,20:49
Cez ID nie je možná v tvojom SW uhrada ?
Evit1
12.03.19,06:40
úhrada je možná aj cez ID. To ako uhradím záväzok interným dokladom, ktorý zaúčtujem v pen.denníku? Nie je v jednoduchom účtovníctve potrebné záväzok aj reálne uhradiť s úbytkom prostriedkov (na bú alebo pokl), aby bol nákladom? baby, prosím o vysvetlenie, som začiatočníčka. ďakujem
veronikasad
12.03.19,06:55
Učtujem v ALFA+, v priebehu roka si nekomplikujem život záväzkami. Ak živnostník platí pravidelne, do záväzkov nedávam cestovné, ani platby poistného, mzdy ... Len ak zostane niečo nevysporiadané na konci roka (platby za december - mzdy, odvody, dane)
Evit1
12.03.19,07:52
aha, ja zase dávam do záväzkov aj počas roka a tie si uhrádzam. Ale ak môžem ešte raz sa spýtať na ten úbytok prostriedkov : Nie je v jednoduchom účtovníctve potrebné záväzok aj reálne uhradiť s úbytkom prostriedkov (na bú alebo pokl), aby bol nákladom?
Jarka 1
12.03.19,08:02
Veronika, takže počas roka účtuješ len platby z účtu? napr. poistné SZČO bez predpisu v záväzkoch a náklad priamo pri odpise platby z BU. Až poistné za december uhradené v januári zaeviduješ do záväzkov k 31.12.