marika111
12.03.19,13:49
Na rodičovskej schôdzke ZŠ tr. učiteľka žiakov 2 ročníka oznámila, že žiaci, ktorí majú "čierny bod" v žiackej knižke, nepôjdu na spoločný výlet v rámci vyučovania . Tieto body dáva tr. učiteľka za otáčanie sa v lavici, utekanie po chodbe cez prestávku, ak pri obede sa niekto rozpráva, nechce jesť polievku , a pod. Tieto body majú poväčšinou chlapci. Podotýkam, že v triede má 19 žiakov a čierne body má 7 žiakov.(sú to žiaci s výborným prospechom, aj 1 dievča).
Ešte pani učiteľka oznámila, že cca o 2 roky , pokiaľ bude triedna ( je to pani v dôchodkovom veku ),žiadne dieťa nepôjde ani do školy v prírode, ktoré má v žiackej knižke čierny bod. Prosím o názor.
ivka70
12.03.19,12:56
a ako ste na to ako rodicia na tej triednej schodzke reagovali?
misoft
12.03.19,14:37
Hmmmm.... divná to osoba, tá triedna.... robiť sudcu a vykonávateľa zároveň.... neprekračuje tak náhodou svoje kompetencie? Čo na to zriaďovateľ školy?
alaya1
12.03.19,15:26
neprekracuje nic, motivuje
mimaBe
12.03.19,15:51
Je smutné, že p. učiteľka s takou dlhou pedagogickou praxou nevie deti - druháčikov motivovať k slušnému správaniu a dodržiavaniu disciplíny inak, ako udeľovaním čiernych bodov. Škola v súčasnosti nie je o "železnej" či "vojenskej" disciplíne... Súčasná škola je priestor vzájomnej úcty, participácie a pocitu bezpečnosti. Tie deti, ktoré majú čierny bod sú už teraz demotivované k lepšiemu, slušnejšiemu správaniu, pretože je ešte len marec a už vedia, že na výlet nepôjdu, a preto p. učiteľka dosiahne pravý opak... t. j. ak dieťa vie už teraz, že nikam nepôjde, nemá dôvod zmeniť/zlepšiť svoje správanie. Voľakedy v 20. storočí som mala v triede 31 detí, ale čierne ani žiadne iné body som nezapisovala, a išlo to aj bez nich... dnes, v 21. storočí ich má o tretinu menej, a aj tak si nevie s deťmi rady...

Prosím, ide o môj osobný názor (povolaním tiež učiteľka), neberte môj príspevok, že to platí pre všetkých pedagógov tohto veku.
misoft
12.03.19,18:18
Hmmmm.... divná "motivácia" - trochu sa v lavici otočíš = čierny bod, konverzácia pri jedle = čierny bod, trochu popobehneš po chodbe (lebo 45 minút sa nesmieš ani otočiť) = čierny bod. Toto nie je motivácia, to sú tresty a sankcie. Toto nie je pedagogické (podľa mňa).
Terezia13
12.03.19,19:06
ostatní rodičia na to ako reagovali? ak vás bolo nespokojných viac, je potrebné to riešiť na najbližšej rodičovskej schôdzi, pravidlá - toto dosť výrazne nepedagogické - určuje učiteľka, ktorá má v jej veku úplne iný prístup k deťom - otovrene - zastaralý, od druháčikov nie je možné čakať, že to bude vyzerať ako v kasárňach, ak si to na najbližšej schôdzke nevydiskutujete, budete sa asi musieť s tým vyrovnať, ale detičiek mi je ľúto
marika111
12.03.19,19:08
Rodičia sa ohradili voči jej výroku, osobne ja s tým, že je pedagóg a myslím si že má byť aj psychológ pri malých žiakoch, syn má problémy ísť do školy , hovorí že sa bojí pani učiteľky,lebo kričí. Rodičia sa všetci poznáme, deti sa stretávajú či u nás alebo druhých domácnostiach , a dnešné deti sú živšie. Ale myslím si, že 19 detí zvládnuť nie je taký veľký problém, ( ja keď som chodila na ZŠ bolo nás 29 v triede).
marika111
12.03.19,19:10
Zatiaľ sme to neriešili , uvidíme či sa zmení situácia. Ešte po skončení l. ročníka oznámila, že pôjde do dôchodku ale situácia sa zmenila, čiže máme ju znovu.
marika111
12.03.19,19:15
alaya l
Myslíte, že čierne body v slovníčku je motivácia ? Čas, ktorý jej zaberie robiť puntíky by mohla vyriešiť inak napr. porozprávať sa s deťmi. Neustále dáva za príklad jednu žiačku a slovami " Alenka by to neurobila, ona je tichá, poslušná a pod. .........
marika111
12.03.19,19:24
Ďakujem., za Váš názor, Pani Učiteľka, ( patrí Vám veľké Pani Učiteľka. Aj moja mama (stará mama môjho syna ) pracovala v školstve cca 32 rokov ak učiteľka na strednej škole a nevie pochopiť ako si učiteľka na l. stupni takto takto kompenzuje to, že nevie zvládnuť 7 ročné deti.
marika111
12.03.19,19:28
Veľmi " vhodný komentár" alaya1 . Nemám čo dodať......
marika111
12.03.19,19:32
Rodičia sme sa dohodli, že uvidíme či sa nejako zmení situácia a ak nie budeme to riešiť s p. riaditeľkou. Ďakujem
jslancik
12.03.19,19:41
ja som za, nech si zvykajú, že ich činy majú následky. keď im to rodičia doma nevysvetlili. rodičia asi čakajú, že učitelia získali v škole nejaké superschopnosti, aby vedeli jednať a vychovávať deti, ktoré doma nenaučili uznávať autority. lebo autority sú smrrrrť.

off topic:
ľutujem dnešné učiteľky. nemajú žiadne právomoci... musia skákať, ako rodičia pískajú, inak majú problém. keď sa im (rodičom) znepáči, že žiaci dostávajú známky alebo pokarhania, tak sa tiež budú sťažovať??? aké to demotivujúce traumatizujúce zážitky im učitelia spôsobujú?

prvý kameň už letí, ďakujem :D
alaya1
12.03.19,20:15
ved ani nedodavajte nic, chceli ste nazor, napisala som. Deti uz ani cierne body v sucasnosti dostavat nemozu, preco vas to tak trapi, ved je to len graficka znacka, Skor by to malo trapit dieta, nie ego rodica.
alaya1
12.03.19,20:19
V poslednej vete je vyznam celeho prispevku- keby chvalila vase a nie cudzie, - tento prispevok by to ani nebol. Asi mate tych puntikov pozehnane. A aj znamky vam prekazaju? Ked to nie je jednotka? Lebo tiez je to len graficky prejav hodnotenia dietata.
afrikánka
12.03.19,20:35
Nerada, ale nedá mi...to nie je iba "grafická" značka...to znamená vyradenie dieťaťa z niečoho spoločného, čo pre dieťa veľa znamená a je len samozrejmé, že rodiča takéto konanie pani učiteľky zaráža. Vie vôbec pani učiteľka odhadnúť, koľko bolesti také dieťa zažíva?
Zo svojho detstva si pamätám na dievča, ktoré mierne krívalo, nosilo ortopedickú obuv. Súdružka učiteľka rozhodla, že nepôjde na školský výlet. Dievča sa doma zdôverilo rodičom a tí dali za pravdu súdružke. Skočila do kanála, utopila sa.
alaya1
12.03.19,20:38
Prva a posledna reakcia na nick Afrikanka- to snad sa neda porovnat zdravotny handicap a nevhodne spravanie v skole a porusovanie skolskeho poriadku. Mohla im dat aj ine hodnotenie, nie puntiky, ktore su primerane veku. Tym koncim. Treba milovat dieta, ale aj byt objektivny, ked vystraja. Preco Alenka nevystraja a puntiky nema, to vadi, nic viac tejto mamicke.

Zajdem do absurdity - mozno keby cierne pustiky bol dostaval jeden ziak, nebol by vystrajal na kruzku a trafil strelou spoluziaka. Ako ma ucitel umravnovat deti? treba zajst cez prestavku, ci aj hodinu do triedy a potom sa vyjadrovat.
afrikánka
12.03.19,20:44
Nedá, to máš pravdu...ale zrejme si nepochopila, čo som tým naznačila.
Určite viac detí sa pokúsi, alebo spácha suicídium, ako tá nešťastná udalosť v školskom krúžku
alaya1
12.03.19,20:48
teda Marika, kde je pravda????????? " je to syn, ci vnuk????????, Je preradeny do inej skoly, ci stale v povodnej????? " Preradenie žiaka 1, ročníka späť do MŠ.
17.09.17 20:01
Pochváliť marika111
Mám vnuka, ktorý nastúpil do l. ročníka ZŠ. / v apríli mal 6. rokov.)...."
afrikánka
12.03.19,20:59
Tvoje komentáre nie sú ani pedagogické, ani psychologické...iba urazené ego, nič viac, ani menej
alaya1
12.03.19,21:03
Marika, je to teda vnuk, ci syn, mal byt preradeny, nie je. Ci je uz v inej triede? " Preradenie žiaka 1, ročníka späť do MŠ.
17.09.17 20:01
Pochváliť marika111
Mám vnuka, ktorý nastúpil do l. ročníka ZŠ. / v apríli mal 6. rokov.)." -
Svoju odpoved som vymazala, nie je komu radit...
afrikánka
12.03.19,21:11
Neupozornujes prave ty na Etiketu Porady?
alaya1
12.03.19,21:16
v predoslej teme bol tiez problem s ucitelkou, ktora vraj po 1.pol.- zo skoly odisla podla tvojho komentu tam a teraz aj tato nie je spravodliva pre vnuka- syna?
marika111
12.03.19,21:24
Alaya1. Ten príspevok o radu písala moja dcéra, nakoľko nie je registrovaná na porade, tak že použila môj status. Áno jedná sa i o môjho vnuka, ktorý nemá žiadne problémy s ucivom, má samé jednotky, je v pripravke vo futbale. Áno je aktívny ako i ostatné deti, nie je jediný. . (podotýkam že p. Učiteľka sa dcére ospravedlnila po polroku v 1.roč., že sa mýlila). Ale k veci, dcéra to nepísala iba za seba, ale za všetkých 7 rodičov a chcela sa poradiť. Len toľko za mňa. Pekný večer. Marika 111
marika111
12.03.19,21:33
Ešte dodatok alaya 1. Je to ta istá p. učiteľka ako v 1.roč. Vrátila sa naspäť do školy.
vanessa2
13.03.19,06:01
podľa mna veľmi nevhodná metóda zvolená od pani učiteľky a potom sa niekedy čudujeme,že deti školu znenávidia? aj poznámka je niekedy pohľad učiteľa, jeden si dokáže urobiť v triede poriadok,durhí dá poznámku alebo čierny bod za úplnú malichernosť. Naše deti su v škole zbytočne stresované, prehnané nároky,učia sa,čo my sme sa neučili ani na strednej škole. Určite takýmto prístupom si pani učiteľka nezíska deti na svoju stranu, aj keď uznávam že ukočírovať v jednej triede 20 detí je náročné ale pedagóg a taký skúsený ,vybral si toto povolanie by to mal vedieť zvládnuť. Môj syn keď bol prváčik dostal päťku za to,že bez chyby prepísal v škole text, ale iný ako mali. Prišla som domov a v zošite bez chyby prepísaný text,prečiartknutý červeným perom pani učiteľky a známka 5. Ked som sa pani učiteľky na to pýtala,povedala,nech sa učí pozornosti od prvej triedy. Najprv som bola nahnevaná,ako môže dať pätku za toto prváčikovi, pýtala som sa na názor známej čo učí prvčáikov a povedala,že toto by ani tretiakovi neurobila ale nemôžem na pani učiteľku odstupom času povedať nič zle. Bola veľmi prísna ale dokazala naučiť a hlavne spravodlivá, Každému to,čo si zasluži, nie ako niektorí učiteľia su žiaci z rodín ktorým sa známky odpúšťajú...
sosak
13.03.19,06:36
marika111
za otáčanie sa v lavici, utekanie po chodbe cez prestávku, ak pri obede sa niekto rozpráva, nechce jesť polievku , a pod
-------------------------------------------------------------------------------------
Ak si syn, vnuk pri bežaní po chodbe cez prestávku pri páde na zem rozbije bradu,hlavu, prípadne si zlomí ruku sa budete pýtať, kde bol dozor, keď k tomuto došlo....Pri behu po chodbe ale môže zraniť aj iného žiaka, keď do neho v rýchlosti zozadu vrazí, to vám nevadí? Vysvetlili ste to svojmu vnukovi, synovi? Vysvetlili ste aj to, že cez vyučovanie má byť pozorný, nevyrušovať ostatných spolužiakov, ktorí sa chcú učiť?
Triedna učiteľka vzhľadom na vek a dlhoročnú prax v školstve určite čierne body udeľovala aj po iné školské roky, nielen teraz, keď váš vnuk, syn navštevuje túto školu. Opýtajte sa rodičov žiakov ktorých mala ako triedna, či im čierne body uškodili, alebo pomohli.
V dnešnej dobe máte aj možnosti prestupu na školu pre mimoriadne nadané deti, kde sa nesedí v laviciach, ale na zemi na koberci...... alebo Montessori ........
alaya1
13.03.19,07:24
No neviem ci by tejto rodinke vyhovovala Montessori. Tam sa tiez pravidla dodrziavat musia a v alternativkach tiez. Je moznost aj domaceho vzdelavania. Mama - babka by isto puntiky nedavala. Su na neho zatazeni a irituje ich, ze pochvaly dostava ine dievca nie ich chlapec.
marika111
13.03.19,07:55
Ďakujem za všetky komentáre, ktoré prispeli k tomu,aby som sa zorientovala a hlavne poradila s ostatnými rodičmi, pedagógmi s ich skúsenosťami so svojimi deťmi. Ďakujem.) Dcéra
Pozn. Babka: Veľmi ma mrzia osobné komentáre na moju osobu ktoré tu zazneli, ale to je vec názoru a presvedčenia komentujuceho. Predpokladala som že porada je na to, aby sme si navzájom radili. Prosím, už nekomentujte moju otázku. Končím debatu.
marika111
13.03.19,07:59
Už viac nekomentujte môj príspevok, písala som ho z dôvodu aby som sa poradila. Dcéra
afrikánka
13.03.19,10:08
sosak...máš pravdu, je povinnosťou a právom učiteľky, aby si v triede urobila poriadok, zabezpečila kľud a pozornosť žiakov, taktiež dbala na ich bezpečnosť. Má právo udeľovať čierne body, či zaviesť akýkoľvek iný systém.

ALE, na základe svojho bodovania stanoviť ako TREST, že deti s čiernymi bodíkmi sa nezúčastnia školského výletu?!
Si odpovedal na B, ale vynechal si A.

Rodičom a starým rodičom by som odporučila, aby v mene výchovy svojho dieťaťa úspešne rozoznávali chovanie potomka a podľa toho spravodlivo reagovali a vplývali na jeho vývoj.

Pani učiteľka na dôchodku...nezabezpečuje si takouto výlukou živších detí z výletu a zo školy v prírode iba z osobných dôvodov, že už nemá toľko pozornosti a fyzických síl, aby zvládla skupinku 19 detí?
alaya1
13.03.19,10:40
Prepacte, preco by ste mi vy mali urcovat co mozem a co nie komentovat. Komentovala som dokonca prispevok ineho poradaka, nie vas. Ste snad majitelom stranky? Vy ste potrebovala len najst " spolupritakavacov" vasich argumentacii. Ziadny iny nazor neviete prijat, ani dokonca akceptovat. Ja som vam aj poradila. Domace vzdelavanie. Je to uz rozsirena forma vzdelavania, kde vzdelavatelom je rodic. tak snad sama proti sebe uz nebudete mat vyhrady..
sosak
13.03.19,11:01
Tak odpoviem na A. Pedagogický pracovník má na vychádzke mimo priestorov školy zodpovednosť za žiakov. Ak by sa nejakému žiakovi privodil úraz nezbedným správaním živších žiakov tak triednu rodičia ukameňujú.
afrikánka
13.03.19,12:15
Takže "ak by"...nie je to o tom, že pani učiteľka si netrúfa zvládnuť nezbedníkov? Asi áno.
Takto to riešia všetky školy a všetky pani učiteľky? Že dopredu prebehne selekcia žiačikov a idú iba tí poslušní?
Neviem, ako je to dnes, ale ešte som o takomto istení bezpečnosti žiakov nepočula, nezažila. Sama som chodila do základnej, taktiež aj syn a mám školopovinné vnúčatá.
sosak
13.03.19,12:45
Opýtam sa teba. Ty by si chcela mať na krku cudzie deti, ktoré neposlúchajú autoritu, aby si sa za to dostala do basy? A ako si ty trúfaš zvládnuť nezbedníkov? Nože daj recept. Tiež som pracoval v školstve, viem sa vcítiť do situácie tr. učiteľky.
afrikánka
13.03.19,12:52
Ale nedramatizuj...tak teda, ak je taká situácia, nech sa zrušia všetky výlety, pobyty v prírode, lyžiarske výcviky, tiež plavecké...
Recept ti nedám, nie som platený pedagóg...
logomania
17.03.19,17:56
marika111 Toto nie je dobrá pripomienka - komentovať predsa môže každý
buchač
17.03.19,23:40
Na rodičovskej schôdzke ZŠ tr. učiteľka žiakov 2 ročníka oznámila, že žiaci, ktorí majú "čierny bod" v žiackej knižke, nepôjdu na spoločný výlet v rámci vyučovania .

...
Ešte pani učiteľka oznámila, že cca o 2 roky , pokiaľ bude triedna ( je to pani v dôchodkovom veku ),žiadne dieťa nepôjde ani do školy v prírode, ktoré má v žiackej knižke čierny bod. Prosím o názor.





Osobne si myslím, že pani učiteľka nemá až takú právomoc.

Kde budú deti s čiernym bodom v žiackej, pokiaľ budú tie poslušné na výlete ?
To sa spoja X triedy ... dobré deti na výlet a zlé budú sedieť v družine s vychoškou ?

........

Škola v prírode je povinná...teda pokiaľ sa nemýlim (čo sa rozhodne nemýlim !).

http://www.epi.sk/zz/2008-305

To by som sa teda pozrel na to, že by učiteľka rozhodovala o niečom, na čo nemá nárok.

............


nechce jesť polievku

Na puntíky dlabať...Ale ak by som sa dozvedel, že niekto z pedagógov núti moje dieťa jesť, tak by mal véééľku smolu...



P.S.:

Vnučka je druháčka...to len pre info.
Chválabožku, že tam nemajú takého učiteľského exota.
alaya1
18.03.19,08:38
" Škola v prírode je povinná...teda pokiaľ sa nemýlim (čo sa rozhodne nemýlim !).

http://www.epi.sk/zz/2008-305

To by som sa teda pozrel na to, že by učiteľka rozhodovala o niečom, na čo nemá nárok...."
.................................................. .................................................. ................................
kde si vo vyhlaske , ktoru citujes nasiel, ze skola v prirode je povinna?, Cituj paragraf.

Skola v prirode nie je povinna a ziak, ktory sa jej nezucastni je preradeny do inej triedy a je bezne vzdelavany, podla rozvrhu triedy, do ktorej preradeny bol na urcity cas.
korela
19.03.19,17:01
sosak (13.03.19 13:45) Opýtam sa teba. Ty by si chcela mať na krku cudzie deti, ktoré neposlúchajú autoritu, aby si sa za to dostala do basy? A ako si ty trúfaš zvládnuť nezbedníkov? Nože daj recept. Tiež som pracoval v školstve, viem sa vcítiť do situácie tr. učiteľky.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Radšej si vypočuť človeka, čo odučil aspoň týždeň, ako laika.
Ja som ešte prvé tri ročníky presedela v drevených dvojlaviciach, boli pevné, nikto nikomu nemohol poodtiahnuť stoličku spod zadku, pokiaľ sme nepísali, tak sme sme všetci sedeli s rukami za chrbátom a počas výkladu nikto zo žiakov ani nehlesol. To sa vtedy ešte učilo jedna radosť. Dnes je iná doba. Deti nemali toľko zbytočných podnetov v zmysle už iba svetelných útokov na oči, zväčšené hladiny hluku na každom kroku.
.
Ale toto je podstatné najmä pre zadávateľa.
Ide o tri najhoršie smrteľné prípady, ktoré sa udiali v mojej blízkosti.
Inteligentné a slušné cca 10 r. chlapča z dobrej rodiny, pri návrate z výletu na menšej žel. stanici sa vypýtal od učiteľky naWC. Nikomu nemohlo napadnúť, že vylezie na vagón, nebolo možné ho zachrániť.
Štyria ôsmaci vracajúci sa z exkurzie z trnavského cukrovaru sa rozhodli nastúpiť do vlaku z druhej strany koľajiska. Myslím že dve dievčatá a dvaja chlapci, zachytil ich prichádzajúci vlak, nebolo možné ich zachrániť. Išli dve triedy naraz.
V škole v prírode sa prepadol cez zábradlie terasy zo 6 m výšky žiak 1. st. na betón, prežil.
Ďalší rodičia našli po príchode domov svojho jediného syna druháka - tretiaka obeseného na opasku z pršiplášťa na nástennom vešiaku, pretože sa hral na Zoju Kosmodemiansku.
Štyria spolužiaci na 1. st. sa rozhodli vyskúšať ako chutí ortuť z teplomeru. Počas vyučovania začali opúchať, čo si učiteľka našťastie všimla, prevoz do nemocnice, prežili.
Tých nešťastí je určite mnoho, ja po čier. kronikách nechodím, ale ísť niekde so žiakmi, aj keď sa priberajú niekedy matky dobrovoľníčky ako sprievod (aspoň za mojich čias), nezaručuje sa prakticky nič, učiteľ nemá 20 - 30 očí, aby videl naraz všetky deti.
Takže aj učiteľská autorita má svoje hranice a treba si uvedomiť, ak ide o školu v prírode, že má deti na starosti 24 hod.!