zuzi
02.06.04,14:01
Dobrý deň.
:confused: Chcela by som radu, ako a kedy by sme mohli odpísať staré záväzky, napr. z roku 1999? Ako to zaúčtovať? Máme ich v saldokonte, ale dodávatelia ich neevidujú.
Hanka
02.06.04,12:42
Tak tomu dost dobre nerozumiem, ze dodavatelia ich neeviduju. Učtuješ v PU?Podla mna ich mozes zlikvidovat len cez ucet 6-triedy asi 648 ?
Dada
02.06.04,12:47
Odpis záväzku - 321/648
Braňo
02.06.04,12:47
Treba to zlikvidovať, nakoľko je už všetko premlčané (3 roky). Nechápem, čo ste robili pri uzávierkach (1999,2000,2001)...
zuzana
02.06.04,13:36
Je to výnos ako -odpočítaľná položka?A ako odpíšem stáré pohľadávky z roku 1999 a tak ďalej, to bude tiež nedaňový náklad?
Susan
03.06.04,06:58
Rovnako sa odpisu aj stare pohladavky 548/311. Bude to nedanovy naklad - pripocitatelna polozka. Jednotlive pohladavky do vysky 1000 Sk sa odpisu do nakladov, ak sa spolocnost rozhodla upustit od jej vymahania - vid § 19 odst. 2 pism. i) zakona o daniach z prijmov.
Heni
03.06.04,20:07
A ako by to bolo v JU? Tam treba pockat do skoncenia podnikania a potom vlastne dodanit, ci je aj nejaka ina "cesticka" ako sa ich bezplatne zbavit?
ekin
03.06.04,20:47
v JU nemaju vplyv, iba šramotia v Knihach...
- pár takych bezvyznamnych som jednoducho vymazala v nasled.obdobi, lebo soft to umoznoval...ale nemam skusenosti, ci sa na to daniari zameriavaju
Heni
03.06.04,20:58
Ano, ale ak su v JU riadne evidovane v knihach, tak na konci podnikania to ide do prijmov (lebo co ak to este niekto niekedy zaplati) a potom sa to dodanuje. Tak preto si myslim, ze by sa to nemalo len tak "stratit", lebo pred koncom podnikania by sa mnohym podnikatelom mnoho stratilo, nebolo by so dodanovat a mesiac po konci podnikania by im to jednoducho bolo zaplatene... Neviem :(
ekin
03.06.04,21:26
suhlasim - pri konci podnikania
ale ked sa jedna o mrtve fa, pripadne viac nez 5 rokov v evidencii? Načo to tam je potrebne evidovat? Zhodou okolnosti firma uz neexistuje, nikto nepotvrdzuje, ze suhlasi inventarizacia...atd..
alebo to tak nie je?
Heni
03.06.04,21:31
Pravdupovediac, firma je v konkurze, vselico je nejasne, spravkyna podstaty povedala, ze mame poradove cislo 96 pri uspokojovani veritelov, ale ze sanca vidiet co len korunu je miziva... Je to riadna "palka", malu FO to ruinuje uz teraz, lebo tie peniaze chybaju... (je to firma Montaze z KE)
gita
05.09.05,10:22
Robím rozpustenie združenie FO - 3 osoby,JÚ, zostane len jeden dalej podnikať.
Staré záväzky mi doporučila jedna auditorka vypustit, ale o tú čiastku povýšiť HV. Keďže mi vychádza strata, tak to vykompenzujem čiastočne. Môžem vykompenzovať záväzky s pohľadávkami taktiež starými? Musím to tu nejak upratať. Neviem či sa daju v JÚ staré záväzky a pohľadávky vypúštať počas podnikania, alebo len na konci.
Jana Acsová
05.09.05,11:11
Staré záväzky mi doporučila jedna auditorka vypustit, ale o tú čiastku povýšiť HV.
Poznámka:
Toto riešenie by sa "keby sa" vzťahovalo iba na podvojné účtovníctvo. V jednoduchom účtovníctve nie je dôvod zvyšovania HV, nakoľko ste o neuhradených záväzkoch neúčtovali do daňovo uznaných výdavkov.
Johanka
05.09.05,13:44
Robím rozpustenie združenie FO - 3 osoby,JÚ, zostane len jeden dalej podnikať.
Staré záväzky mi doporučila jedna auditorka vypustit, ale o tú čiastku povýšiť HV. Keďže mi vychádza strata, tak to vykompenzujem čiastočne. Môžem vykompenzovať záväzky s pohľadávkami taktiež starými? Musím to tu nejak upratať. Neviem či sa daju v JÚ staré záväzky a pohľadávky vypúštať počas podnikania, alebo len na konci.Skús si pozrieť Poradcu č.5-6/2005, komentár k § 10. Sú tam rôzne postupy vysporiadania pri skončení účasti člena združenia.