kaja1
25.08.06,07:53
Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o radu, odborný názor pre nasledujúcu situáciu:

SZČO, platca DPH, si kúpil nehnuteľnosť ako občan, nie na živnosť a plánuje ju prenajímať.

Vzniká mu povinnosť odvádzať z takéhoto prenájmu DPH ? Predpokladaná výška nájmú bude cca Sk 25000,-- .

Vopred ďakujem za rady.

Prajem príjemný deň.
zuzanar
25.08.06,06:04
§ 38
Dodanie a nájom nehnuteľnosti
(1) Oslobodené od dane je dodanie stavby alebo jej časti vrátane dodania stavebného pozemku, 19) na ktorom stavba stojí, ak je dodanie uskutočnené po piatich rokoch od prvej kolaudácie stavby, na základe ktorej bolo povolené užívanie stavby; platiteľ sa môže rozhodnúť, že dodanie uvedenej nehnuteľnosti nebude oslobodené od dane.

(2) Oslobodené od dane je dodanie pozemku okrem dodania stavebného pozemku. Pokiaľ sa stavebný pozemok dodáva so stavbou, vzťahuje sa na jeho dodanie odsek 1.

(3) Oslobodený od dane je nájom nehnuteľnosti alebo jej časti s výnimkou

a) nájmu v ubytovacích zariadeniach (ubytovacie služby),
b) nájmu priestorov a miest na parkovanie vozidiel,
c) nájmu trvalo inštalovaných zariadení a strojov,
d) nájmu bezpečnostných schránok.

(4) Na účely odseku 3 sa ubytovacím zariadením rozumie hotel, motel, botel, penzión, turistická ubytovňa alebo chata, kemping a ubytovanie v súkromí.

(5) Platiteľ, ktorý prenajíma nehnuteľnosť alebo jej časť inému platiteľovi, sa môže rozhodnúť, že nájom nebude oslobodený od dane.

(6) Odseky 3 až 5 sa vzťahujú aj na podnájom nehnuteľnosti alebo jej časti.

Nájom je oslobodený od DPH okrem viď paragraf.
Nie nebude platiť DPH, nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku SZČO.
Mikolajova
20.09.06,08:55
Chcela by som sa opýtať, ak firma prenajíma priestory a fakturuje qvartálne podľa zmluvy, je možné fakturovať mesiace 09,10,11,12/ 2006 naraz nakoľko nájomca s tým súhlasí?
liba2
20.09.06,14:10
Chcela by som sa opýtať, ak firma prenajíma priestory a fakturuje qvartálne podľa zmluvy, je možné fakturovať mesiace 09,10,11,12/ 2006 naraz nakoľko nájomca s tým súhlasí?Usudzujem, že máte zmluvne dohodnuté faktúrovanie štvrťročne. Ak táto tebou navrhovaná fakturácia je len jednorazová s cieľom vyrovnať štvrťrok a rok - potom nevidím dôvod, prečo by si to nemohla urobiť. Ale nemalo by to byť pravidlo - treba sa držať toho čo je zmluvne dohodnuté.
Uvidíme, čo povedia ostatní.
Mikolajova
21.09.06,05:44
Je to len z dôvodu vyrovnať štvrťrok. Je to skôr výnimočne.
korduľa
10.10.06,07:13
neviem ci som spravne zaradila prispevok, ale ide o prenajom priestorov,
pani na dochodku, ktory ma cca 8 .000,- prenajima priestor pravnickej osobe,ako je to s odpocitatelnou polozkou, moze si ten dochodok odpocitat?
andreaS
10.10.06,07:21
neviem ci som spravne zaradila prispevok, ale ide o prenajom priestorov,
pani na dochodku, ktory ma cca 8 .000,- prenajima priestor pravnickej osobe,ako je to s odpocitatelnou polozkou, moze si ten dochodok odpocitat?

Preco by si mala dochodok odpocitavat? Vsak to je tiez jej prijem, nie vydavok. Jedine vydavky, co si moze uplatnit su tie, ktore su spojene s tym prenajmom ako je napr. najomne, voda, elektrika... Alebo potom pausalne vydavky za rok 2006 to je 40%.

Pri dôchodcoch nie som este "doma" ale myslim, ze na odpocitatelnu polozku narok nema (teda mala by, ak by jej bol priznany dochodok 2.1.2006 a neskor).

Ak sa mylim, tak ma opravte :)
korduľa
10.10.06,07:23
aha, dakujem velmi pekne, tiez mam trochu chaos u dochodcov, preto si radsej overujme,
dik este raz
silvia
09.11.06,09:28
Prosím o odbornú radu skúsenejších:
2 manželské páry spoločne investovali a postavili veľký rodinný dom. Páni su majiteľmi s.r.o., ktorej chcu tento dom prenajat. Je výhodnejšie, keď ho prenajmú celý na podnikateľské účely alebo keď prenajmú iba časť konkr.3 kancelárie+sklad a ostatné bude naďalej rodinný dom? Je pri 2.variante nejaká výhoda ohľadom daňového zaťaženia, energií....? Čo sa konateľom viac oplatí?
Ešte jedna vec: s.r.o. je platca DPH, bude platiť nájom fyzickým osobám-občanom bez DPH? A čo energie - FO zaplatí faktúry za energie s DPH, s.r.o. bude časť týchto energií platiť bez DPH?
Ďakujeme za každú radu!