zuza 74
25.08.06,08:11
Ahoj všetci, zas mám raz problém:
zamestnávateľ chce uzatvoriť PP na kratší prac.čas.
1. môže sám určiť, koľko hadín bude mať zamestnanec v prac. týždni, resp. mesiaci?
2. jeho vymeriavací základ pre účely soc. poisť. bude jeho príjem za vykonanú prácu? Jedná sa mi o to, či nebude zo strany SP nejako znevýhodnený pri určovaní výšky dôchodku, pretože má PP na kratší prac. čas. Ale ja si myslím, že nie, predsa na ELDP mu vypisujem jeho hrubý zárobok a od tohto sa odvíja aj výška dôchodku. Je to prosím tak, alebo sa mýlim? Ďakujem za všetky odpovede.
Tweety
25.08.06,06:17
Ahoj všetci, zas mám raz problém:
zamestnávateľ chce uzatvoriť PP na kratší prac.čas.
1. môže sám určiť, koľko hadín bude mať zamestnanec v prac. týždni, resp. mesiaci?
2. jeho vymeriavací základ pre účely soc. poisť. bude jeho príjem za vykonanú prácu? Jedná sa mi o to, či nebude zo strany SP nejako znevýhodnený pri určovaní výšky dôchodku, pretože má PP na kratší prac. čas. Ale ja si myslím, že nie, predsa na ELDP mu vypisujem jeho hrubý zárobok a od tohto sa odvíja aj výška dôchodku. Je to prosím tak, alebo sa mýlim? Ďakujem za všetky odpovede. 1. Nie, PZ je dvojstranný akt, teda je potrebná dohoda obidvoch strán.
2.Jeho VZ nebude jeho príjem, ale VZ na dôchodkové poistenie z tohoto príjmu . Polopatisticky suma, ktorú zo svojho príjmu odviedol zamestnanec do dôchodkového poistenia.
Martinella
25.08.06,06:19
Ahoj všetci, zas mám raz problém:
zamestnávateľ chce uzatvoriť PP na kratší prac.čas.
1. môže sám určiť, koľko hadín bude mať zamestnanec v prac. týždni, resp. mesiaci?
2. jeho vymeriavací základ pre účely soc. poisť. bude jeho príjem za vykonanú prácu? Jedná sa mi o to, či nebude zo strany SP nejako znevýhodnený pri určovaní výšky dôchodku, pretože má PP na kratší prac. čas. Ale ja si myslím, že nie, predsa na ELDP mu vypisujem jeho hrubý zárobok a od tohto sa odvíja aj výška dôchodku. Je to prosím tak, alebo sa mýlim? Ďakujem za všetky odpovede.
Na dôchodok sa mu počítajú dni zamestnania bez ohľadu na počet hodín a tak ako už aj ty si uviedla jeho vymeriavací základ, z ktorého odvádza príspevky na starobné poistenie či invalidné poistenie (v prípade vzniku invalidity sa z tohto počíta invalidný dôchodok).
marcik
30.09.06,08:45
Máme zamestnanca invalid.na 50%,priznaný v r. 2005 na skrátený HPP od 1.10.2006 aké odvodové povinnosti máme? sú také ako aj u bežného zamestnanca?Má zamestnávateľ nejaké úlavy?Alebo aj zamestnanec?
Marína
30.09.06,11:27
marcik, otázku podobného znenia si položila aj do tejto témy, takže odpoveď nájdeš v nej.
http://www.porada.sk/t1797-eiastoeny-invalidny-dochodok.html
Ešte dodám, že k 1.10.2006, ak je to potrebné, zvýšiš minim. mzdu s ohľadom aj na stupeň náročnosti pracovného miesta.
marcik
30.09.06,11:42
Ďakujem!!! Lebo som trošku v strese,a snažila sa čim preveriť ako to je§Ešte raz vďaka!