plavčík
25.08.06,09:29
Chcel by som sa opýtať, ak firma prenajíma väčší objekt a dala si urobiť záhradnícke práce v okolí objektu za pomerne vysokú sumu, nemohla by si túto sumu dať do DAŇOVÝCH náladov ako údržbu okolia objektu. Alebo to je jednoznačne nedaňový náklad? Pekne prosím ak by mi niekto vedel poradiť aj zákon a §, kde sa o tomto jedná.
ĎAKUJEM
plavčík
25.08.06,07:55
posúvam tému
účtovník 007
25.08.06,08:29
Chcel by som sa opýtať, ak firma prenajíma väčší objekt a dala si urobiť záhradnícke práce v okolí objektu za pomerne vysokú sumu, nemohla by si túto sumu dať do DAŇOVÝCH náladov ako údržbu okolia objektu. Alebo to je jednoznačne nedaňový náklad? Pekne prosím ak by mi niekto vedel poradiť aj zákon a §, kde sa o tomto jedná.
ĎAKUJEM

1: z uvedeného vyplýva, že objekt patrí firme, ktorá si dala záhr.práce spraviť
2: paragraf 21 ods.1 Zákona o dani z príjmov presne definuje, čo nie sú daňové výdavky
3: posúdenie takýchto záhr. prác bude dosť subjektívne. To čo ty považuješ za výdavky na dos. príjmov, môže niekto pokladať za zbytočnosť. Preto bude dôležité, ako budeš vedieť zdôvodniť vykonanie takýchto prác. Dnes sa kladie veľký dôraz na "image" :D firmy. A ak objekt ďalej prenajímate, je vo vašom záujme, aby tam firmy sídlili, ak k Vám chodia obch. partneri(možno aj zahraniční), vzhľad firmy je dôležitý.
Myslím, že v Tvojom prípade je ťažko sa odvolávať na nejaký §. Daňové a nedaňové v tomto prípade stojí na obhájení takejto investície.
Bambi23
25.08.06,10:56
Chcel by som sa opýtať, ak firma prenajíma väčší objekt a dala si urobiť záhradnícke práce v okolí objektu za pomerne vysokú sumu, nemohla by si túto sumu dať do DAŇOVÝCH náladov ako údržbu okolia objektu. Alebo to je jednoznačne nedaňový náklad? Pekne prosím ak by mi niekto vedel poradiť aj zákon a §, kde sa o tomto jedná.
ĎAKUJEM

U nas vo firme to uctujeme na 518, odobrila nam to aj auditorka, taktiez sme mali aj danovu kontrolu a ani oni proti tomu nenamietali. Takze doporucujem uctovat ako sluzby, danovy naklad.
Bambi23
25.08.06,11:03
este by som snad niekolko veci k tomu doplnila:
1. je dolezite, ci ste aj vlastnikom budovy a hlavne pozemku, na ktorom boli tieto zahradnicke prace vykonane
2. do buducna je potrebne sledovat co sa bude povazovat za sluzby 518 a co za udrziavanie 511 (ak je sucastou zahr.prac napriklad aj vybudovanie potocika, lavicky, fontana a pod.)
korela
08.07.10,13:09
Rada by som sa spýtala, koľko sa platí za údržbu okrasných záhrad za hod. Doteraz sme tieto služby nevyužívali, čo som si zatiaľ zisťovala, tak si chce firma fakturovať 8 až 10 eur na hod. za jedného pracovníka. Ide len o zostrih zanedbaného vyššieho živého plotu. Ak to budú robiť s elektrickým náradím, čo určite áno, nevidím dôvod na takú sumu. Toľko si zo zákona nemôže pýtať ani súdny znalec. Plus suma za dopravu. Máte prosím niekto skúsenosti? Event. Môžete niekoho odporučiť? Súkromnú osobu z inzercie vylučujem. Ďakujem.