hotrods2222
14.03.19,10:54
odvolal som sa voči rozhodnutiu ÚPSVaR, ktorý mi zamietol opatrovanie 86 ročného otca, s tým že som napísal v texte odvolanie voči rozhodnutiu č. a v odôvodnení odvolania som namietal hlavne nesúhlasom s určením rozsahu poskytovanej starostlivosti podľa prílohy č.3 zákona 448/2008. Dnes mi volali z ÚPSVaR a predvolali ma, že som sa odvolal voči komplexnému posudku, podľa mňa tomu tak nie je a myslím si, že odvolanie je právne v poriadku a neviem čo riešia, hlavne keď sa mi ozval orgán 1. stupňa, ktorý by sa tým už podľa mňa ani nemal zaoberať. ( zrejme dávajú nadriadenému ÚPSVaRu stanovisko k odvolaniu) ide mi o názor, či mám pravdu, lebo predpokladám, že na mňa budú tlačiť, aby som to nejak zmenil - aký je váš názor ?
misoft
14.03.19,10:00
....ďakujeme za informáciu.
hotrods2222
14.03.19,10:07
ospravedlňujem sa, lebo mi to zamrzlo a ako vidím otázku to už zverejnilo, ide mi o názor, či mám pravdu, lebo predpokladám, že na mňa budú tlačiť, aby som to nejak zmenil - aký je váš názor ?
ivka70
14.03.19,10:46
ja si myslim, ze rozsah poskytovanej starostlivosti vyplyva z posudku, cize tvoje odvolanie je odvolanim sa voci posudenemu stavu ....
hotrods2222
14.03.19,10:56
v podstate áno, ale v čom by to malo byť neprípusté, veď posudkový lekár ho ani nevidel a rozhodoval čisto od stola, nie podľa skutočných sociálnych dopadov, prečo by som to mal kvôli tomu stiahnuť ?
ivka70
14.03.19,11:00
nevidim nikde nieco take, ze by si mal odvolanie stiahnut
hotrods2222
14.03.19,11:09
tak volali mi či trvám na odvolaní, lebo som sa podľa nich neodvolal voči rozhodnutiu, ale voči komplexnému posudku - v odôvodnení síce vyjadrujem nesúhlas s posúdením sociálnych dopadov, ale však to je moje právo nie ? Čím by som tak mal odôvodniť odvolanie ?
hanelie
14.03.19,11:21
najskôr si ujasnite, čo vlastne chcete, či opatrovať otca, alebo sa dohadovať s úradom na slovíčkarení ak Vám ide o opatrovanie - a zároveň o opatrovateľský príspevok sú na to určené stanovené tabuľky, kedy tento príspevok môžete dostať
hotrods2222
14.03.19,11:35
tu ani nejde o to čo chcem. otec je na opateru odkázaný, takže musím žiadať o opatrovateľský príspevok, lebo z práce som musel odísť - a práve o tie tabuľky ide, tam sa prideľujú body a s tým ako ich prideľoval posudkový práve nesúhlasím . Podľa nich človek čo nevie chodiť si vie nabrať jedlo, pripraviť pitie a podobne....
hanelie
14.03.19,11:48
benevolentnejšie podmienky sú pri osobnej asistencii, zároveň sa dá dosiahnúť lepší príjem ( hoci pri najbližších príbuzných je obmedzenie max 4 hodiny denne napriek tomu 4x 3,82 x 30 dní = 458,40 € a zároveň je osobný asistent poistencom štátu ( štát platí dôchodkové poistenie ) samozrejme ak nie je poistencom z iného statusu
hanelie
14.03.19,11:51
pomôže posudok od odborného lekára a tým treba argumentovať
hotrods2222
14.03.19,11:54
syn robil asistenta jednému slepotou postihnutému mladému mužovi, začali, ale počas toho keď o príspevok zažiadal, ale ešte mu nebol priznaný. Nakoniec mu priznali ani nie hodinu denne - takže skôr je to tak, že máte nárok na opatrovateľský, či asistenciu až do momentu kým oň nepožiadate...
hanelie
14.03.19,12:05
hanelie
14.03.19,12:09
zle koncipovaná žiadosť môže spôsobiť negatívne stanovisko
hotrods2222
14.03.19,12:32
tak, v tom prípade sa jednalo o slepého cukrovkára s určenou mierou postihnutia 80%, tam už podľa môjho názoru ani nie je čo koncipovať. Asi uvidíme čo odo mňa vlastne chcú zajtra.
Katy a R
14.03.19,15:14
no ťažko takto - máš tam presne napísané, ako sa treba odvolať, ak si dodržal? tak samozrejme trvaj na tom. res na tom, nech ti vysvetlia, o čo ide ?
Ale !!! predtým pozri zák 447/2008 - § 14 (druh odkázanosti) a §15 (komplexný posudok).
Takže predpokladám že uznali - že je ŤZP (funkčná porucha nad 50%) ... ale nezaradili ho do patričného stupňa odkázanosti (podľa 448/2008) - takže preto nepriznali príspevok za opatrovanie?
- teda na toto sa treba odvolať (pozri tú prílohu zák 447 - čo musí byť) Ak bude treba doložiť aj nové lekárske posudky .
Čo poznám niekoľko príkladov - tak najskôr zamietli - po odvolaní a doložení ďalších lek posudkov schválili ☺ tak držím palce
pre hanelie - nedá sa povedať, že pre osobnú asistenciu platia benevolentnejšie podmienky (a k tomu dôchodkovému poistenie - práveže za opatrovateľov platí dôchodkové štá, za osobných asistentov nie - len pri veľkom počte hodín!) : Treba si uvedomiť - na čo je určený príspevok za opatrovanie (kuk zákon) - a na čo je určený príspevok na OA;) Veľmi rozdielne situácie! netreba si mýliť - lebo tieto kompenzácie neriešia rovnakú životnú situáciu. A v prípade zadávateľovho otca príspevok na osobnú asistenciu určite neprichádza do úvahy!! Len príspevok za opatrovanie (samozrejme ten stupeň odkázanosti! )
hotrods2222
14.03.19,18:05
Áno funkčná porucha je 50% a presne ako píšeš zaradili ho do stupňa odkázanosti IV a na príspevok treba stupeň V. Ja som napadol ako boli posúdené sociálne dopady - t.j. bodovanie podľa tej tabuľky, čím si oni myslia, že som napadol komplexný posudok, mňa v podstate trápi to, či mi môžu napísať, že odvolanie nebolo v súlade ( s boh vie čím ) a proste to zamietnuť.
Katy a R
14.03.19,18:15
no je možné, že si to nejako zle napísal ?? - určite ti nevolali len tak! ale ak tam ideš - tak si to ozrejmíte - určite ti poradia, čo a ako?... len hádam, že komplexný posudok je OK, bodovanie podľa tabuľky tiež vlastne stačilo na ŤZP☺ - treba namietať rozhodnutie o stupni odkázanosti?? - ale dobre si to preštuduj (v prílohe 448/2008) - nech tam nejdeš nepripravený!
hotrods2222
14.03.19,19:21
dík však uvidíme čo bude