Braňo
25.08.06,09:42
Chcem sa spýtať poraďákov na názor k tomuto problému, ktorý u nás nastal. Konateľ si kúpil pre svoje súkromné použitie nejaké veci, ktoré absolútne nesúvisia s predmetom podnikania firmy. Napriek tomu, že som vedel, že tieto veci nesúvisia s predmetom podnikania, chcel som ich zaúčtovať na 513 nedaňovú (konateľ trval na preplatení z pokladne). Konateľ nesúhlasil so zaradením na 513 nedaňová ale 548 daňová. Pri kontrole na daň z príjmu boli tieto veci vyhodené a dodatočne bola dorúbená daň+penále z omeškania. Konateľ zvaľuje vinu na mňa a moje účtovanie a chce mi penále zosobniť. Keďže som vopred predopokladal danú situáciu dal som si podpísať prehlásenie, že súhlasí s účtovaním na 548 daňovú a nie na 513 nedaňovú ešte pri účtovaní. Ja nesúhlasím s takýmto jeho postupom. Chcem sa brániť a chcem sa poraďákov opýtať, či mi stačí to vlastnoručné prehlásenie. Jedná sa o 10.000 :mee: Dalo by sa to právne riešiť?
karpis
25.08.06,07:46
Ak je podpísané prehlásenie malo by to podľa mňa stačiť
Tweety
25.08.06,07:48
Chcem sa spýtať poraďákov na názor k tomuto problému, ktorý u nás nastal. Konateľ si kúpil pre svoje súkromné použitie nejaké veci, ktoré absolútne nesúvisia s predmetom podnikania firmy. Napriek tomu, že som vedel, že tieto veci nesúvisia s predmetom podnikania, chcel som ich zaúčtovať na 513 nedaňovú (konateľ trval na preplatení z pokladne). Konateľ nesúhlasil so zaradením na 513 nedaňová ale 548 daňová. Pri kontrole na daň z príjmu boli tieto veci vyhodené a dodatočne bola dorúbená daň+penále z omeškania. Konateľ zvaľuje vinu na mňa a moje účtovanie a chce mi penále zosobniť. Keďže som vopred predopokladal danú situáciu dal som si podpísať prehlásenie, že súhlasí s účtovaním na 548 daňovú a nie na 513 nedaňovú ešte pri účtovaní. Ja nesúhlasím s takýmto jeho postupom. Chcem sa brániť a chcem sa poraďákov opýtať, či mi stačí to vlastnoručné prehlásenie. Jedná sa o 10.000 :mee: Dalo by sa to právne riešiť?
mimotemy Napadlo ma prirovnanie: Čiň čertu dobre, peklom sa ti odvďačí.:mee:
Zita5
25.08.06,07:50
Prepokladám , že Ti napíše písomné vyrozumenie .Nemôže len tak siahnuť na plat . Na základe toho sa môžeš písomne vyjadriť k celej záležitosti a
k tomu v prilohe priložíš kópiu nim podpísaného vyhlásenia, že s tým súhlasil .
Ja osobne si myslím , že nemá právo to zosobňovať . Dôsledky nech si znáša na svoje náklady .
účtovník 007
25.08.06,07:55
Braňo, tým prehlásením vieš zdokladovať, že si plnil príkazy nadriadeného a to doslovne. Myslím, že to obstojí.

A nerobí konateľ bububu na Teba pred ostatnými zamestnancami a nakoniec tú pokutu zaplatí, možno zosobní ale ty na konci roka urobíš pekne zápis 549-xxx/335-xxx. Lebo takto sa to niekedy robí, aby si zamestnanci nemysleli, že sa všetko každému prepečie.
Braňo
25.08.06,07:55
žiaľ myslí si, že má právo len tak siahnuť na plat. Navyše daňová kontrola okrem uvedeného nedostatku nemala iné problémy.
Tweety
25.08.06,08:02
žiaľ myslí si, že má právo len tak siahnuť na plat. Navyše daňová kontrola okrem uvedeného nedostatku nemala iné problémy. § 179 ZP
(1) Zamestnanec zodpovedá zamestnávateľovi za škodu, ktorú mu spôsobil zavineným porušením povinností pri plnení pracovných úloh alebo v priamej súvislosti s ním. Zamestnávateľ je povinný preukázať zamestnancovo zavinenie okrem prípadov uvedených v § 182 a 185.
(2) Zamestnanec zodpovedá aj za škodu, ktorú spôsobil úmyselným konaním proti dobrým mravom.

Z uvedeného vyplýva, že si túto škodu nespôsobil svojim zavinením, tak je to jednoznačne škoda zamestnávateľa.:cool:
účtovník 007
25.08.06,08:04
žiaľ myslí si, že má právo len tak siahnuť na plat. Navyše daňová kontrola okrem uvedeného nedostatku nemala iné problémy.

Tak mu zamávaj poriadne pred nosom s tým jeho prehlásením. Pripomeň mu uvedenú situáciu. Aj keď si na ňu nebude chcieť zmyslieť. Najhoršie je, ak máš pohyblivú zložku mzdy, tak na tú Ti siahnuť môže a obvykle sa zamestnávatelia poisťujú práve veľkým rozpätím pohyblivej zložky mzdy.
A pripomenul si nám to, čo nás všetkých účtovníkov budí zo spánku. Robíme to, čo sa od nás vyžaduje(dať do daň. nákladov aj nemožné), často aj proti našej vôli a ono to dopadne potom takto. Dúfam, že sa Ti podarí vyriešiť tento problém k Tvojej spokojnosti.
Jozef I
25.08.06,08:18
Počuj a nejeduje sa on pre niečo iné na teba a takto sa rozhodol ti to vrátiť? Lebo aj to stáva. To len tak na okraj. Ale aj tak, keď máš od neho podpísaný papier, tak sa nemáš čoho obávať. Držím palce.
Braňo
25.08.06,08:20
Nie nejeduje. Nemá dôvod, všetko plním na čas a k spokojnosti, jedine, že by ho vytočil niekto iný.
Hre
25.08.06,08:40
To že máš od neho naš na papiery podpísané, že je to na jeho žiadosť je podľa mňa perfektné. V zmysle zákona je za účtovnístvo zodpovedná fyzická osoba(živnostní). Takže DÚ bude vymáhať dorub po kontrole od neho. On si od teba môže nárokovať akurát náhradu škody, ale keďže máš to potvrdenie, tak na žiadnom súde neobstojí. Koniec koncom ty si zamestnanec a musel si spraviť ako chcel on. A odporúčam mať stále nejaké potvrdenie, keď chce aby niečo nebolo v súlade zo zákonom.
Paula
25.08.06,09:12
Tak mu zamávaj poriadne pred nosom s tým jeho prehlásením. Pripomeň mu uvedenú situáciu.

Braňo, zamávaj pre začiatok iba kópiou.......originál dobre stráž:)
domi2
25.08.06,12:43
Braňo ja ti poviem,že to je veľmi neseriozny pán podnikateľ.Keď si ho upozornil, tak čo sa teraz vyhovára.Inak keď je všetko v poriadku tak ti nikto ani len nepoďakuje a keď je chyba tak div že ťa nejde zožrať aj s topánkami.Poznám tiež veľmi dobre takých chytrákov.
Socha
25.08.06,13:02
Takého šéfa som mala aj ja - keď sa stala nejaká chyba - koniec sveta. Zaprel aj nos medzi očami. A keď som mu povedala, že to tak kázal, odpovedal, že on nikdy nič také nepovedal, že to by si musel pamätať. Tak som si to vždy odskákala ja. A keď niečo nemohol nájsť, vždy som to bola ja, ktorá som to niekde založila alebo stratila alebo som mu to vôbec nedala.. Aj keď som to potom našla na jeho stole. Našťastie to už mám za sebou. A takýto papier aký máš ty, by mi on nikdy nepodpísal....