Cinob
17.03.19,10:16
Zo zdravotneho problemu som nemohla nejakú dobu pracovať, tak mi v socialnej poistovni navrhli ist na pn s tým, že pn zo zamestnania nie je závislá na poberaní príspevku- sú to dve odlišné veci a že môžem poberať aj jedno aj druhé, kedze o matku sa starám. Pani v Upsvar mi povedala, že keď poberám príspevok, neplatí mi pn. Tak neviem, ako to je, nechcela by som prísť o príspevok.
Katy a R
17.03.19,10:09
trošku upresniť by to chcelo . Popri opatrovaní mamky si mala aj nejaké zamestnanie na kratší úväzok?
Ak áno - máš tam nemocenské poistenie platené, takže máš nárok aj na platenú DPN z tohto poistného vzťahu, ak ťa lekár vypíše DPN.
K tomu nevyplateniu - resp zníženiu príspevku by MOHLO dôjsť?? ALE! - ty si predsa môžeš zabezpečiť niekoho iného, čo ťa zastúpi, kým nemôžeš z dôvodu tvojej choroby opatrovať - podľa zákona je to takto presne: cit.
Výška peňažného príspevku na opatrovanie sa zníži pomernou časťou za dni, počas ktorých bola fyzická osoba uvedená v odsekoch 3 a 4 v zdravotníckom zariadení alebo nevykonávala osobne opatrovanie z iných vážnych dôvodov dlhšie ako 30 dní. Peňažný príspevok na opatrovanie podľa prvej vety sa poskytne, ak fyzická osoba zabezpečí opatrovanie fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím inou fyzickou osobou alebo sociálnou službou, počas dní, za ktoré sa fyzickej osobe poskytuje peňažný príspevok na opatrovanie.
veronikasad
17.03.19,10:11
Počas svojej PN budeš schopná vykonávať opatrovanie a súčasne dodržiavať liečebný režim ? Ak nie, viď odpoveď od Katy